„Среща на поколенията“ – празникът на Ансамбъл „Тракия“

Снимка: trakia-ensemble.org

На 2 август Античният театър в Пловдив събира настоящи и бивши артисти, преминали през редиците на Ансамбъл „Тракия“. Очаква се да присъстват и стотици верни приятели и почитатели на състава, които ще пристигнат от различни точки на земното кълбо. Концертът се нарича „Среща на поколенията“.

Значителна част от артистите в „Тракия“ са студенти в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. И така е от самото му създаване. Началото е поставено през 1974-а, по същото време е основана катедрата по хореография и музикален фолклор в академията. Идеята е младите изпълнители да получават теоретични знания в учебното заведение, които да прилагат на практика в ансамбъла. Най-голям принос за изграждане на репертоара и творческия облик на „Тракия“ има проф. Кирил Дженев – един от най-големите български хореографи, учен и педагог с огромен авторитет. Създал е над 100 танцови постановки, които и до днес не слизат от сцената. Песните, които изпълнява хорът са авторски обработки на известни композитори – Стефан Мутафчиев, Красимир Кюркчийски, Николай Кауфман, Иван Спасов и др.

Независимо от името си, ансамбълът представя музика и танци от всички фолклорни области на България. Гостувал е в повече от 50 страни - Франция, Белгия, Германия, Япония, Индия, Мексико…

От 1997 г. главен художествен ръководител е проф. Даниела Дженева, дъщеря на основателя, танцьор и хореограф в „Тракия“ от 1978 г. От нея научаваме подробности за предстоящия концерт:

Решихме да празнуваме около 5 септември. Тогава се е състояла първата премиера в историята на ансамбъла преди четири десетилетия (1975 г.). Надяваме се наистина да се получи среща на поколенията. Много от нашите колеги са се пръснали на няколко континента. Те идват по родните си места през лятото и отдавна настояваха да направим събитие именно в този период. Избраната дата предшества Националния фолклорен събор в Копривщица, който много от нас ще посетят. С радост очакваме да се съберем всички заедно – настоящи и бивши участници, приятели и съмишленици, да отдадем почит на онези, които са изградили авторитета на ансамбъла.
  И не на последно място – да подарим един хубав празник на почитателите и на нас самите.

Началният час на концерта „Среща на поколенията“ е 20.30, а входът е свободен.

Снимки: trakia-ensemble.org



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Прочул се Найден граматик” – народни песни, посветени на книгите и учителите

В навечерието на 24 май, наричан най-българския празник, обръщаме поглед към традиционните ни песни, посветени на книгите и учителите. Те са съхранили доказателства за пословичната любов на българина към знанието и духовността, за уважението към образованите хора. Денят на Св.св. Кирил и Методий се отбелязва като църковен празник още през..

обновено на 23.05.20 в 19:12

Старинните технологии на "писаните" яйца са живи и днес

Символиката на яйцето се е променяла през вековете. Най-старите щраусови яйца, украсени с резба, открити в Африка, са на възраст около 60 хиляди години и са служили за подарък. Златните и сребърните яйца присъстват в погребалните обичаи на шумери и египтяни. Езическите вярвания на различните народи гласят, че яйцето е символ на Вселената,..

обновено на 16.04.20 в 18:46

Мирослава Таскова: „Децата с интерес усвояват различни умения, свързани с българската история“

Един от най-великите светители и чудотворци на IV век, Свети Спиридон, бил прост по нрав, смирен по сърце и благ по живот , както е записано в житието му. Днес православната църква почита неговата памет. В българските традиционни вярвания Св. Спиридон се приема за покровител на конете и едрия домашен добитък, но преди всичко той е патрон на..

публикувано на 12.12.18 в 12:23

Драгиновци обичат, пазят и славят старите местни традиции

Според броя на своите жители Драгиново се нарежда на четвърто място сред селата в България. Разположено е в Западните Родопи, в близост до Велинград. В миналото е известно под името Корова (от тур.Kuru – ova – Сухо поле), а от 1971 г. е преименувано на Драгиново, в чест на поп Методий Драгинов – православен духовник, автор на летописи за..

публикувано на 12.10.18 в 11:18

Янка Рупкина: „Щастлива съм, че с гласа си спечелих обичта на хората у нас и по света“

Янка Рупкина, една от емблемите на българската народна музика, тази година отбелязва две сериозни годишнини – шест десетилетия на сцената и осем от рождението си. Легендарната ни певица е родена в Странджанския край. Нейните земляци от с. Богданово, Бургаско, се гордеят с гласовитата Янка и дори са нарекли клуб на нейно име. По цял свят е..

публикувано на 24.09.18 в 08:35

Фестивалът на шевицата в Белослав възражда магията на българското везмо

От незапомнени времена шевиците, които украсявали българските носии имали своето специално предназначение. Освен красив орнамент, разкриващ информация за социален статус и принадлежност към даден регион, в шевиците са кодирани и скрити послания. Неслучайно те изпълнявали ролята на ограждащ елемент около откритите части на тялото. Важен елемент..

публикувано на 08.09.18 в 08:15

„Българщици“ – уникална среща с неизвестни старинни песни

Преди няколко месеца излезе от печат сборникът „Българщици“, събрал 672 непубликувани народни песни от архива на Коста Колев. Известният акордеонист, композитор и диригент напусна този свят през 2010-а на 89-годишна възраст. Остави хиляди обработки на фолклорни образци, авторски творби в народен стил, музика към танцови постановки… Десетилетия..

публикувано на 15.08.18 в 09:50