ЕК иска допълнителни реформи в системите за събиране на ДДС

Събирането на приходи от ДДС не се е подобрило значително в държавите членки, обяви днес Европейската комисия. Данните са от доклад за събираемостта на ДДС през 2013 г. От него става известно, че разликата между събраните и очакваните приходи се е подобрила пренебрежимо малко спрямо 2012 г. Подобрение все пак е имало в 15 държави членки, включително България, Латвия, Малта и Словакия, но други 11, като Естония и Полша са отбелязали влошаване. Най-малка разлика между очакваните и получените приходи от ДДС е имало във Финландия - само 4,1 на сто, а най-голяма е била тя в Румъния - 41 процента.

Загубите от ДДС в Европейския съюз през 2013-а са били в размер 168 милиарда евро. Това се равнява общо на 15,2 процента загубени приходи заради измами, избягване на плащане на данъци, банкрути, както и погрешни изчисления в 26 държави членки. Не е било възможно да се изчислят загубите в Хърватия и Кипър заради незавършени национални статистики на двете страни, уточняват от Еврокомисията.

Това важно проучването подчертава още веднъж нуждата от допълнителни реформи в системите за събиране на ДДС в целия Европейски съюз
, обясни еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси. Той призова държавите членки да предприемат необходимите стъпки, за да се борят с избягването на данъци и данъчните измами на всички нива.

Българката Даниела Ненкова е спечелила фотоконкурс на Европейския парламент за месеците юли и август. 35-годишната фотографка е изпратила най-добрата снимка по темата за двата месеца, която е била "Деца". Ненкова е победила със снимка на момиченце, което се усмихва в индийския град Удайпур. 


Фотоконкурсът на Европейския парламент е вдъхновен от настоящата Европейска година на развитието. Снимките се изпращат по имейл и темата за септември е "Демография и миграция". Повече информация за конкурса може да бъде намерена на сайта на Европарламента.

Още европейски новини:

www.euranetplus-inside.eu

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нов регламент за политическата реклама защитава от външна намеса изборите в ЕС

На изборите за Европейски парламент (ЕП) от 6 до 9 юни 2024 г. милиони европейци ще вземат участие в определянето на бъдещето на Европейския съюз и европейската демокрация.  Винаги е важно да се гласува - на местно, национално или европейско равнище. Това е възможност за всеки, имащ право да участва във вота, да изрази мнението си по въпроси,..

публикувано на 11.04.24 в 09:05

Българският е един от езиците, на които говори ЕС

Европейският съюз е впечатляващ със своето културно и езиково многообразие, а езиците, които се говорят в страните от Съюза, са важна част от неговото културно наследство . Затова ЕС подкрепя многоезичието в своите програми и в работата на своите институции. В ЕС има 24 официални езика : английски, български, гръцки, датски,..

публикувано на 08.04.24 в 09:15

Депозитна система - инвестиция в природата

Пластмасови бутилки, кенчета, кутии...  Сигурно не бихме могли да изпием един фреш, бързайки за работа, или да хапнем парче печена ябълка, без да използваме някои от тях.  Колкото и здравословни храни и напитки да съхраняват те, безспорна е вредата, която нанасят, когато попаднат в околната среда. Има ли спасение за природата? На територията на..

публикувано на 22.02.24 в 09:05

Участва ли България в процеса на вземане на решения в ЕС?

Колко европейски регламента и директиви са приети без участието на България от 2007 г. насам? Има ли такива? Сигурно сте попадали на твърдения за "брюкселския диктат" от типа на "България е безгласна буква в процеса на вземане на решения" или "Брюксел ни налага…". Как всъщност стоят нещата и участва ли България в процеса на вземане на решения..

публикувано на 08.02.24 в 09:05

Дезинформацията е основен глобален риск, алармираха в Давос. Как ЕС се бори с нея?

Една от най-големите глобални заплахи през изборната за половината население на света 2024 година.  Така  е представена дезинформацията  в   Доклада за глобалните рискове за 2024  на Световния икономически форум в Давос, провел се от 15-и до 19-и януари.  Гражданското общество, академичната общност, правителствата и бизнесът  виждат именно в..

публикувано на 25.01.24 в 09:05

Зелено, по-зелено, ВЕИ

Зелена енергия, зелена сделка, зелен преход, възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ . Словосъчетания, които сме свикали да звучат по медиите, най-вече в информации от европейските институции, но какво чуваме? Четем ли с разбиране тези комбинации от думи  в публикациите на новинарските сайтове?  А какво означава Европа да се превърне в първия климатично..

публикувано на 12.01.24 в 07:20

Те са млади, оптимисти за ЕС и искат да гласуват

Те са от поколението Z  - ученици в Софийската гимназия по архитектура, строителство и геодезия "Христо Ботев". Оптимисти са за ЕС  - вярват, че европейската интеграция и единство са формула без алтернатива, а изборите за Европарламент през 2024 г. ще потвърдят това. И искат да гласуват  -  обратно на изводите от всички проучвания за..

публикувано на 28.12.23 в 09:45