DA Fest: Световни артисти, изкуство и дигитален език

БНР Новини
Вляво: „Светлинни паразити” на RaumZeitPiraten, долу вдясно: инсталацията Nyloid на Cod.Act

Международен фестивал с кодовите имена „саунд арт”, „нет арт”, „роботика”, „генеративни системи” и още чудеса от дигиталния свят се открива днес в Националната художествена академия. DA Fest за пети път събира на едно място световноизвестни творци, за да представи съвременни артистични тенденции, изследвания и технологии в областта на дигиталните изкуства.

Това са утвърдени практики и жанрове в изкуството, които започват своето развитие още през 60-те, казва Венелин Шурелов, който е един от кураторите на програмата. Те обаче навлизат малко по-бавно у нас и може би затова ни се струват авангардни – и като артистично изразяване, и като опит от страна на публиката. Практиките засягат най-общо употребата на технологични устройства, помагащи на художника да претвори идеята си – просто един партньор в неговото изразяване и начина му за достигане до публиката. В случая публиката предпочита да й се говори чрез устройства, свързани с програмиране, с контрола на поток от информация, с интерпретацията й от компютри. Така представянето на този ансамбъл от информационни потоци, визуални и звукови среди, съчетани с различни послания, образуват по-комплексни като структура произведения на изкуството.

Изложби, мултимедийни пърформанси и инсталации, прожекции, презентации и уъркшопове – всичко това обещава DA Fest. За тазгодишното издание пристигат участници от Швейцария, Германия, САЩ, Сингапур, Франция, Канада. Един от важните елементи в петте дни на фестивала ще бъде образователният. Затова артистите не само ще представят своите творби, но и ще ги „изговарят” пред студенти и участници в ателиетата и майсторските класове. Вечерите пък ще бъдат музикални – първата от тях е запазена за групата Help Me Jones, а останалите са диджей партита.

„Светлинни паразити” е един от най-интересните проекти на фестивала. Германската група RaumZeitPiraten ще демонстрира как различните видове лампи и осветлението в пространството могат да бъдат преобразувани в прожекционни устройства с помощта на употребявано лабораторно оборудване, увеличителни стъкла и огледала. Зад работата на групата от Дюселдорф стои понятието „постдигитално”, а това означава, че произведенията им са смесица от аналогова технология и дигитални процеси, обяснява Венелин Шурелов. Ето какво още откроява той от богатата програма на DA Fest.

„Звукова импровизация с електричество” е проект на Наталия Петкова, която живее в Канада. Като изпълнител на сцената тя впечатлява с комбинацията между употребата на собственото си тяло и добавянето към него на технологични устройства. Тя ще направи пърформанс и ще сподели опита си под формата на уъркшоп. Сред основните ни участници са и двама братя от Швейцария с артистичното име Cod.Act, които ще се представят с инсталацията Nyloid. На откриването те ще активизират този обект в галерия „Академия” в рамките на около половин час.

Дигиталното и традиционното изкуство не са антагонисти. Напротив, между тях „непрекъснато текат процеси на взаимност” по думите на куратора на фестивала. Той самият казва, че е от поколението, стъпило с единия крак в едното и с другия крак в другото изкуство, „докато младите изменят драматично това съотношение”. Според него взаимоотношенията между дигиталното и традиционното изкуство могат да се обобщят с думата „обмяна” – на значения, техники, практики, смисъл.

Не мисля, че сме на някакво бойно поле, което непременно търси да очертае границите си и да се дистанцира. В крайна сметка художникът не е роб на изразните си средства – той ги използва като посредник, служи си с техния език, с техните характеристики и особености. И тъй като технологиите са твърде активна, витална част от всекидневието ни, може би затова артистите прибягват до тях, за да направят общуването с хората по-актуално и адекватно.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07