Индийският музикант Санджай Канса Баник ще изнесе концерт на табла в София

Снимка: piccoloteatro.org
Един от големите майстори на индийския инструмент "табла" Санджай Канса Баник идва у нас тази седмица, за да представи своите изпълнения пред българските любители на индийската традиционна музика. Концертът му в събота ще се проведе в Къщата-музей "Панчо Владигеров" в комбинация с прожекцията на филма "По мелодия на таблата" в рамките на осмото издание на фестивала за близкоизточно кино "Sofia MENAR Film Fest". Тази година границите на фестивала се разширяват и освен Северна Африка и Близкия Изток, те достигат териториите на Казахстан, Киргизстан, Индия и Бангладеш.

50-минутният филм "По мелодия на таблата" е копродукция на Италия и Индия и повежда зрителите на едно вълнуващо приключение в двете страни, за да разкрие магията на класическия индийски инструмент табла и таланта на майстора Санджай Канса Баник. Един от най-добрите перкусионисти в света представя индийската музикална култура зад граница, а режисьорът Симоне Мариани заснема автентични кадри, в които душата на Санджай се слива с неговата музика.

Таблата притежава  най-добрата техника и звукоизвличане на индийската музикална култура и се превръща в един от най-магичните ударни инструменти на света. Преди 40 години тя се е използвала единствено в Индия, тъй като традицията на обучение е устна. В процеса на популяризирането ѝ в последните 30 години тя започва да се изучава и от чужденци.

Първата прожекция на "По мелодия на таблата" е на 21 януари от 20 ч. в Културния център G8 в столицата и ще бъде представена от Симоне Мариани, който освен режисьор е сценарист и продуцент на филма. В събота, 23 януари, ще бъде показан в Къщата-музей "Панчо Владигеров" от 19 ч., последвана от концерта на Санджай Канса Баник.
За Радио София единият от организаторите на MENAR Fest Здравко Григоров уточни, че индийският музикант ще бъде в София само за 12 часа и това е единственият начин да го чуете на живо, а поради изключително големия интерес към концерта, както и към филма "По мелодия на таблата", ще има и извънредна прожекция на 29 януари, петък отново в Къщата-музей "Панчо Владигеров" от 19 ч, а час по-късно концерт ще изнесе българският корифей на таблата Стефан Христов. Той е перкусионист, а неговият учител  холандецът Тед Де Йонг, заедно с  няколко колеги основават единствения отдел в света по северноиндийска класическа музика с формално обучение извън Индия, а именно WMDC Департамента в Codarts консерваторията в Ротердам, Холандия. Стефан Христов  получава там магистърската си степен по сценични изкуства, след което започва да експериментира с използването на таблата в други стилове като джаз, електронна музика и модерни импровизации.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Джейкъб Колиър в свои води...

Детето-чудо Джейкъб Колиър вече не е дете

Третият декемврийски Слънчев джаз+ започва с новия опус на детето-чудо, както нарекохме Джейкъб Колиър при първото му представяне през май 2015-а. Три години и две Грами та по-късно младият талант е отново композитор, мултиинструменталист, певец и електронен магьосник. Започнал работа в първите часове на 2018-а, Джейкъб Колиър оркестрира импресии,..

публикувано на 16.12.18 в 07:15

"Кварто квартет" и Бетовен - музикалната комбинация на тази неделя

Последният ден от тази седмица е рожденият ден на големия немски композитор Лудвиг ван Бетовен. За пета поредна година "Кварто квартет" отбелязват този ден подобващо - с концерт! В сутрешното ни "Радиокафе" гостуваха двама от постоянните членове на състава, който се нарича квартет, но често става и квинтет, че дори и оркестър - това са създателят на..

публикувано на 14.12.18 в 16:08
Борислава Танева

100 години Бърнстейн и 90 години Александър Танев отбелязва с концерт Софийската филхармония

Тази вечер, в четвъртък (някогашната традиционната концертна вечер за Софийската филхармония) ще се състои един специален в много отношения концерт. Две годишнини се отбелязват в една вечер - 100 години от рождението на големия американски композитор Ленард Бърнстейн и 90 години от рождението на едно голямо име в родната музика - Александър Танев..

публикувано на 13.12.18 в 11:58

Ивайло Василев с Първа награда от Международния конкурс "Щелкунчик" в Москва

Продължава приказката на 11-годишния изключително талантлив пианист Ивайло Василев, за когото ви разказахме само преди два дни в сутрешното ни Радиокафе . Той не само достигна до финала на ХIХ издание на Международния конкурс за млади инструменталисти (до 14 години) в Москва, но и спечели Първата награда при пианистите, оставяйки след себе си двама..

публикувано на 12.12.18 в 11:22
Армел Дюпа в Първо студио на БНР

Армел Дюпа и Ибраим Маалуф - от концерти, плюс нова продукция на Де-Фаз и Бирели Лагрен

Слънчев джаз+ на 9 декември започва на концертна вълна. Импровизациите на Армел Дюпа в Първо студио на БНР и част от разговора ни с него, когато обръщаме внимание на един от първите ни кръстници - Мишел Петручани. Продължението е с многохилядния концерт на Ибраим Маалуф от 14.12.16 г. в Париж, току-що излязъл в троен албум. Във втората част..

публикувано на 09.12.18 в 07:20

Тромпетистът Паоло Фрезу с два нови албума

Първият декемврийски Слънчев джаз+ води на разходка из времето и пространството. Един от "кръстниците" ни - тромпетистът Паоло Фрезу, почти едновременно издаде два албума - в трио около музиката на Чет Бейкър и с вокалния ансамбъл "А Филета" върху танците на нашата памет. С паметта на Средиземноморието са свързани и новите творби на Джанлуиджи..

публикувано на 02.12.18 в 07:25

Полша спечели Конкурса за детска песен на "Евровизия" 2018

Снощи в зала "Минск Арена" в столицата на Беларус се проведе 16-ото издание на Детския песенен конкурс на Евровизия. В препълнената 15-хилядна зала домакините бяха подготвили бляскаво шоу, което с всяка изминала година показва все по-високо ниво. Участваха деца от 20 страни. Освен от европейските държави, Израел и Австралия, тази година за първи път имаше..

публикувано на 26.11.18 в 13:38