Правят Ботеви дни и в Конго

Учили в България конгоанци искат да продължат образованието си у нас

Снимка: Радио Видин
Рецитал по стихове на Христо Ботев ще се проведе в Демократична република Конго на 3 март. Инициативата е на почетния ни консул в африканската държава Теодора Игнатова, която е от Враца и от тази година е член на комитета за организиране на Ботевите дни.

Реших, че ще мога да бъда много полезна, може би дори по-полезна, за Ботевите дни в Демократична република Конго, отколкото в България, тъй като там пребивавам повече време. По този повод създадохме цяла програма, която да протича през цялата 2016 година и да отбележи честването на 140-годишнината от гибелта на Ботев, обясни дипломатът.

Честванията в Конго започват едновременно с отбелязването на Националния празник на България - 3 март. Предвидена е вечер, посветена на Христо Ботев, и рецитал по стихове на поета-революционер. В него ще участват конгоански общественици, които ще рецитират стихотворения на Ботев на френски език.

На официалната вечер в българското консулство ще бъдат поканени да присъстват представители на държавната власт в Конго. Засега не може да се каже колко български граждани ще дойдат, защото в африканската държава живеят малко българи, каза Теодора Игнатова:

Повечето българи са пристигнали чрез различни международни фирми. Те се обръщат към мен само в случай на необходимост. Няма определена българска общност, но има конгоански граждани, които преди около 20 години са учили в България, и има много голям интерес от тяхна страна да продължават обучението си в България. Имаме голяма подкрепа от местното население и голям интерес към нашата страна.

Конгоанците са много щастливи хора, въпреки че живеят бедно. Ежедневието им е различно от българското, но има и неща, които са близки до нашата култура, обясни почетният ни консул в страната:

Например традиционната им храна е от царевично брашно - нещо, което прилича на българския качамак. Те се занимават  със земеделие. Това също е нещо, заради което проявяват интерес към България, защото имаме доста добро наследство в тази сфера.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

Св. св. Кирил и Методий – съпокровители на Европа

Малцина знаят, че с апостолическо послание „За безпримерно достойнство” (Egregiae Virtutis) от 30 декември 1980 г. папа Йоан Павел II обявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа. За папата двамата славяноапостоли са мост между Изтока и Запада, допринесли значително както за културното израстване на Стария континент, така и за..

обновено на 24.05.20 в 10:21

В Музея на просветното дело в Копривщица

"Четете и знайте, за да не бъдете подигравани и укорявани от други племена и народи. Събрах и обединих историята на българския род в тая книжица за ваша полза и похвала. Написах я за вас, които обичате своя род и българското отечество. Преписвайте тази историйца… и пазете я да не изчезне!" Това казва преди повече от две столетия в своята..

обновено на 24.05.20 в 02:02

От „А” до „Я” в графити

На 24 май, Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, в столичната галерия Gifted Sofia беше открита международна изложба, посветена на кирилицата в графити. Събитието се организира за втора поредна година, а куратор е известният в графити-средите варненски стрийтарт артист Алекси Иванов, на когото принадлежи и..

обновено на 23.05.20 в 17:23
Изображения на глаголически букви. Св. Кирил е замислил глаголическата „А” с формата на кръст, защото е смятал азбуката за свято дело.

Българската азбука – духовно наследство с непреходна стойност

Един от най-тачените дни в празничния ни календар – 24 май, е Денят на буквите, на българската азбука, създадена през втората половина на IX век. Този ден ни връща столетия назад, припомняйки ни едно наследство, изгряло със своята духовна светлина над земи и култури. В дните преди 24 май в Българската академия на науките бе открита изложба за..

обновено на 21.05.20 в 11:56