В изданието на „Нашият ден” от 25 февруари, четвъртък - специални гости бяха Георги Палпурин и Добрин Димитров – двама от екипа на проекта „Сподели България”, който създава една виртуална съкровищница на страната ни. С тяхното гостуване ние реализирахме, макар и само за времето на рубриката ни, една наша отдавнашна мечта - да дадем възможност на нашите слушатели да се почувстват като участници в предаването. Това се случва чрез използването на електронни технологии за 360-градусово видеозаснемане, което прави зрителя част от „мястото на събитието”.
Проектът „Сподели България” ни дава възможност да достигнем до най-интересните кътчета на сраната ни и да се почувстваме така, сякаш сме на самото място. Видеозаснеманията, реализирани досега от проекта, имат над 7 милиона посещения за малко повече от година!
Целта на проекта е да създадем национална база данни, от която да могат да се ползват институциите, бизнесът, образователната система. Амбицията ни е да популяризираме България извън границите на страната ни и по този начин нейните природни и исторически забележителности да бъдат по-добре капитализирани в най-добрия смисъл на думата - сподели Георги Палпурин.
Идеята беше на Георги. През лятото на миналата година се събрахме приятели и за една седмица изминахме около 3 хиляди км и заснехме над 50 обекта. В тях има и архитектура, и история, и култура изобщо, и природа. Всичко това, представено във виртуални 360-градусови турове, споделени от нас в интернет пространството, може да бъде ползвано безплатно от всеки един потребител - разказа Добрин Димитров.
Проектът, според авторите си, предвижда добавяне на текст, звук, вградено видео, дори и някои игрови форми, които впоследствие да бъдат надграждани с образователни цели. Работим върху продукт, който ще даде възможност на самите учители да създават уроци в такава среда - заяви Георги Палпурин.
Дано се реализира тази идея, още повече, че в новия закон за образованието е заложена дигитализация на учебния процес, а за електронно образование мечтаем отдавна!
Как ли ще изглежда продуктът на „Сподели България” след още една година например? Да си представим, че учителят по история има възможност да заведе учениците си на виртуална разходка в Казанлъшката гробница, ако няма възможност за истинска? Или пък, ако искате да си купите недвижим имот, вместо да губите време за оглед на място, да го разгледате виртуално?
Идеята на екипа е при посещенията си по места през тази година и при срещите си с хората да записват историите, които те често им споделят и които не са били публични досега. По този начин тези истории ще бъдат запазени и вградени във виртуалните им турове. Това ще даде възможност на широката аудитория да бъде представяно не само материалното, но и духовното ни наследство.
Да пожелаем успех на екипа на проекта „Сподели България”, който досега се реализира благодарение на помощта на своя спонсор. Дано всички тези чудесни идеи намерят подкрепа, за да бъдат реализирани!
„Важна е енергията, с която се докосваш до едно място” - споделиха накрая Георги и Добрин. Да се надяваме, че и енергията, с която ще се докоснат до нашето 37-мо студио (заснето на 360 градуса) всички, които четат този текст, ще бъде същата, която ви изпращаме и ние с посланията на двамата ни гости - на възхита от невероятната красота и история на страната ни и на интелигентно реализираното желание тя да бъде споделена.
• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..
Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..
Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..
Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон, „Тишина“ от Розамънд Лъптън и „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..
„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..
Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..
Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..