Андрей Запорожец: В групата ми има трима руснаци и трима украинци, но няма разделителна линия

Хората се мразят без да осъзнават, че става дума за различни пропаганди

снимка: Ирина Недева


Популярният Андрей Запорожец още помни времената когато в училище са си правели шеги с името му на соц- автомобил. Музикалтът се се прочу с „Пятница“ - важна украинска група от 2 души - Сергей Бабкин - актьор в Харковския театър и Андрей Запорожец. Групата е създадена през 2000 година. През 2002 г. излиза първият им албума Unplugged, който им струва 30 долара за непрофесионален запис, който обаче има огромен успех.  Пятница съществува до 2007 година.  А най-култовата песен оттам е "Я солдат". След началото на драмата с Украйна, анексирането на Крим и разделението в Източна Украйна въпросът какъв е войникът буди противоречия,коментира той:

Ситуацията е наистина сложна в момента. Аз всъщност живея на границата на Украйна и Русия - в Харков. Ние сме руско-говорящи хора там и има силна връзка с Русия даже и сега и затова тази ситуация и война в момента е ужасно тъжно нещо за хора като мен. Всъщност в групата ни има трима украринци и трима руснаци. Разделителнатата линия не минава между нас. Преди няколко години имахме и грузински музикант в групата. Свирим с различни хора и по целия свят. Вътре в групата няма разделение,няма ги границите. Свиря за хората по целия свят. Така че, да се разберем - това е за всички войници в целия свят! Няма граници между нас защото мисля, че ние имаме нужда от тези връзки - свързаността на културите.

Запорожец се упределя като украинец от рускоезичната общнот в Харков. Признава, че пише песни и на украински, но това не е естествения му език, а мислта му тече на руски.

Всъщност е ужасно трудно да си аполитичен, да си над политиката, но се опитвам защото мисля че музиката е нанционална. Музиката и политиката нямат общо и не бива да имат. Не искам да ги смесвам. Музиката е наднационален език за всчки видове хора и все още вярвам че можем да живеем без граници.

Светът става наистина доста по-сложен не само в нашите страни. Това е навсякъде и в Европа и в Германия и Франция. Много зависи от това как гледаш на този проблем. Някои хора изпитват уважение към всякакви хора, към всякакви религии, към всички нации. Аз самият съм такъв. Но може би не всички могат да изпитват уважение и респект към хората независимо от това откъде идват. Някои хора са клонни да съдят другите само защото те са мюсюлмани, или просто е с друга националност от различна страна. А не бива да мразим някой само защото е от друга страна. Давам си сметка, че може би само в моя вътрешен свят  може да е така - Без граници, без лимити... Но! Животът е суров!  

И Запорожец и групата му Сънсей трябва да чакат за виза за да свирят в клуб в София и то за втори път. Въодушевени от това че ги чакат, че младите софиянци знаят песните им, че ги пеят. Запорожец призна, че отново се е събрал отново със Сергей Бабкин и ще нов албум на Пятница. Затова на концерта в София групата му Сънсей не постави нито едно парче на Пятница. Андрей е сигурен, че ще дойде и в дуета с Бабкин отново. Проектът Сънсей е имал концерти в САЩ, в Париж, Амстердам, Германия в Естония, мечтае за Барселона и Лондон. Имало е и един концерт в Крим след анексирането

Имах само един концерт там. И то при мои близки приятели. Те имат малък бар и аз свирих там. Почти ъндърграунд.  След анексирането! Знам, че някои хора ме осъждат за това.  В техните очи съм едва ли не терорист, или и аз не знам... предател... Това е адски тъжно, защото аз не виждам ситуацията така както я виждат и възприемат повечето хора в моята страна. Може би защото съм живял и в Украйна и в Санкт Петербург в Русия. Живях и в... Индонезия. Просто мога да живея навсякъде - по един месец тук или на другия край на света. Виждам прекрасни хора навсякъде.

Знам че има война.  Това е война. Но всъщност това не е точно това което хората мислят. Ние сме доста близки като менталност и точно това е ужасното. Всъщност аз не виждам почти никакви разлики в мисленето ни. Точно затова толкова кошмарно тъжен. Защото хората се мразят без да осъзнават, че става дума повече за пропаганда. Проблемът е че става дума за различни пропаганди.  В Русия е една пропагандата, в Украйна е обратната. Но истината не е нито в едната, нито в другата. Някъде другаде е ... по средата. И наистина е трудно за хората да се ориентират защото те виждат това които излиза по масовите медии - свикнали са да мислят в черно-бяло. А то никога не е така.

Песните са като врати, вярва Запорожец.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петко Бонев: Има доказани начини Камерна опера Благоевград да работи успешно

Месец декември започна с „изтичане на информация“ в социалните медии за предстоящо закриване на Камерната опера в Благоевград. „Много моля хората, които непрекъснато пускат слухове и използват социалните мрежи като вид медия, да не създават изкуствено напрежение, където го няма. Няма да бъде закрита камерната опера, но трябва по някакъв начин да се..

обновено на 24.12.18 в 17:27
Мариус Донкин (л), Диана Янкулова и Явор Стаматов (д)

Мариус Донкин: За единението трябва да намерим себе си в общността

Народният театър навлиза в своя 130-и сезон с много амбициозна програма на всичките си сцени.  За предаването „Неделя 150“ по „ Хоризонт“ ръководителят на институцията Мариус Донкин каза: "Мисля си, че не само този сезон ще бъде български, но този наистина е такъв с „Опит за летене“ на Радичков, а и следващата седмица предстоят две премиери..

публикувано на 16.12.18 в 14:01

Предстои тайно поетическо четене в рамките на Литературния фестивал

Тайно поетическо четене ще се проведе в неделя в рамките на Софийския международен литературен фестивал. Мястото и имената на поетите и музикантите, които ще се включат в четенето, са тайна. В предаването „Преди всички“ програмният директор на Фестивала Тодора Радева посочи, че който иска да се включи, трябва да се регистрира в страницата на..

публикувано на 14.12.18 в 10:14

Баладите на Шопен в нови записи на Антонина Бонева

Изтъкнатата българска пианистка Антонина Бонева осъществи нови записи по покана на "Музикална къща БНР". В Първо студио на Националното радио Бонева направи нова регистрация на четирите клавирни балади от Фредерик Шопен, изключително популярни и обичани от публиката, но твърде рядко изпълнявани в интеграл. В интервю за предаването "Алегро виваче" по..

публикувано на 14.12.18 в 09:58
Сцена от операта „Джоконда“

Габриела Георгиева: винаги съм усещала Джоконда много близка до сърцето си

„Джоконда е интересен образ, едно прелестно създание, певица и танцьорка, улична артистка. Много чист, много истински човек. И тя остава такъв човек, въпреки всички препятствия и предизвикателства, които се изпречват пред нея. Когато Джоконда разбира, че любовта й към Енцо Грималди не е споделена, защото той е влюбен в Лаура, тя взема съдбоносно..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Регионалната библиотека в Благоевград се радва на извънреден детски интерес

Няколко пъти са се увеличили през тази година малките читатели в регионалната библиотека „ Димитър Талев“ в Благоевград. Истински рекорд е фактът, че за един ден в детския отдел са се записали над 700 деца. Още в репортажа на Кети Тренчева: Впечатляващият интерес на малките читатели към книгите е търсенето на иновативни форми от страна на ръководството..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Гастрол на Македонската опера на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора

Македонската опера и балет в Скопие гостува за първи път на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора със спектакъл на „Севилският бръснар“ . Оперният шедьовър на Джоакино Росини беше представен в нов прочит на австрийската режисьорка Урсула Хорнер . Тя е възпитаник на Университета по музика и сценични изкуства във Виена,..

публикувано на 13.12.18 в 18:05