В чест на националния празник 3 март в предаването за класическа музика "Алегро виваче" слагаме началото на нова рубрика. Нарекохме я „Български съкровища“, защото в нея ще звучат избрани музикални произведения от нашата българска класика – творби, които понякога сме забравили и които не чуваме достатъчно често, а те са част от културното ни наследство и ни напомнят, че България има достойно място в световната музикална култура. Избрахме за първото издание на рубриката една основополагаща творба.
В сайта „Българите в Хърватия“ четем:
През 1912 г. в Загреб един млад българин пише дипломната си работа. Но вместо думи, пише ноти. Младежът е Никола Атанасов.
Роден е на 25 октомври 1886 г. в град Кюстендил. Майка му го насочва към музиката. След като завършва Педагогическото училище в родния си град, през 1906 г. Никола Атанасов заминава за Загреб. Има изключителния шанс да запише Музикалното училище при Хърватския музикален институт и да учи при големите хърватски композитори и музикални педагози Франьо Дуган, Вьекослав Розенберг-Ружич, Кирил Юнек и Вацлав Хумел.
Дипломната работа на Никола Атанасов – Симфония №1 в сол минор е първата българска симфония. Една година по-рано, през 1911 година, по време на следването си Атанасов създава и първата българска соната за пиано. Така Загреб влиза завинаги в историята на българската музика. Пред загребската публика симфонията, която е в класическата четиричастна форма и съчетава късноромантичния дух с мотиви от българския фолклор, е изпълнена премиерно на 25 юни 1912 г. в залата на Хърватския музикален институт, а в България първото ѝ изпълнение е на 18 януари 1918 г. на сцената на Военния клуб в София от Гвардейския оркестър на Маестро Георги Атанасов.
Интересна подробност е, че по повод 100-годишнината от създаването на Първата българска симфония, по-късно наречена "Загребска", през 2012 г. в Хърватския музикален институт е организиран тържествен концерт и творбата прозвучава отново. А през 2000 година Симфоничният оркестър на БНР под диригентството на Борис Спасов направи студиен запис на творбата и сега, в рубриката "Български съкровища" прозвучава финалът ѝ.
Чуйте в звуковия файл.
Месец декември започна с „изтичане на информация“ в социалните медии за предстоящо закриване на Камерната опера в Благоевград. „Много моля хората, които непрекъснато пускат слухове и използват социалните мрежи като вид медия, да не създават изкуствено напрежение, където го няма. Няма да бъде закрита камерната опера, но трябва по някакъв начин да се..
Народният театър навлиза в своя 130-и сезон с много амбициозна програма на всичките си сцени. За предаването „Неделя 150“ по „ Хоризонт“ ръководителят на институцията Мариус Донкин каза: "Мисля си, че не само този сезон ще бъде български, но този наистина е такъв с „Опит за летене“ на Радичков, а и следващата седмица предстоят две премиери..
Тайно поетическо четене ще се проведе в неделя в рамките на Софийския международен литературен фестивал. Мястото и имената на поетите и музикантите, които ще се включат в четенето, са тайна. В предаването „Преди всички“ програмният директор на Фестивала Тодора Радева посочи, че който иска да се включи, трябва да се регистрира в страницата на..
Изтъкнатата българска пианистка Антонина Бонева осъществи нови записи по покана на "Музикална къща БНР". В Първо студио на Националното радио Бонева направи нова регистрация на четирите клавирни балади от Фредерик Шопен, изключително популярни и обичани от публиката, но твърде рядко изпълнявани в интеграл. В интервю за предаването "Алегро виваче" по..
„Джоконда е интересен образ, едно прелестно създание, певица и танцьорка, улична артистка. Много чист, много истински човек. И тя остава такъв човек, въпреки всички препятствия и предизвикателства, които се изпречват пред нея. Когато Джоконда разбира, че любовта й към Енцо Грималди не е споделена, защото той е влюбен в Лаура, тя взема съдбоносно..
Няколко пъти са се увеличили през тази година малките читатели в регионалната библиотека „ Димитър Талев“ в Благоевград. Истински рекорд е фактът, че за един ден в детския отдел са се записали над 700 деца. Още в репортажа на Кети Тренчева: Впечатляващият интерес на малките читатели към книгите е търсенето на иновативни форми от страна на ръководството..
Македонската опера и балет в Скопие гостува за първи път на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора със спектакъл на „Севилският бръснар“ . Оперният шедьовър на Джоакино Росини беше представен в нов прочит на австрийската режисьорка Урсула Хорнер . Тя е възпитаник на Университета по музика и сценични изкуства във Виена,..