Йордан Камджалов - стремеж към съвършенство

Снимка: kamdzhalov.com

Стартът на новия културен проект на българския диригент със световна известност Йордан Камджалов, предсeдател на едноименната фондация, която всяка година подкрепя десетки млади български музикални дарования, стана повод да го поканим отново като специален гост в „Нашият ден”. Виртуозният млад диригент е добре познат на нашите слушатели не само като наш гост, а като наш партньор в постоянната ни рубрика „Музикални изгреви”, в която музикалните редактори от БНР всеки четвъртък в 7.30 сутринта представят млади български музикални таланти от различните музикални жанрове.
За Йордан Камджалов може да се говори много - сравняван е с легенди в дирижирането като Тосканини и Челибидаке, определян като „един от най-ярките диригенти от своето поколение”, „магьосникът на пулта”, „философ между диригентите”, Лондонската филхармония го избира за един от тримата най-добри диригенти на своята генерация, номиниран е за диригент на годината от Deutschland Radio, избран е за „Музикант на годината 2011” от БНР и т.н.
Има, обаче, нещо, което присъства неизменно във всяка негов проект и във всяка негова изява - способността да вдъхновява и да обединява хората, които имат за цел да „вдигнат максимално летвата” в това, което правят, до което се докосват, към което се стремят, или, казано с други думи - стремежът към съвършенство като път към откриването на истинския смисъл от присъствието ни на този свят.
Новият концептуален проект на диригента - „Генезис оркестра”, е истинско въплъщение на този стремеж и още от сега се очаква да се превърне в мощен иновативен импулс в българското културно пространство.
След  премиерата на звуко-пространствения спектакъл на „Музикална лаборатория за човека” в криптата на храм-паметник „Александър Невски” от 22 март под надслов „Любовта никога не отпада”, която демонстрира възможността универсалният език на музиката да обединява хора с различен опит, възраст и професия, на 6 април вечерта в зала „България” ще се състои новият музикален празник, който маестро Камджалов ще създаде за своята публика чрез дебюта на „Генезис оркестра”. В програмата са Вагнер (Встъплението и смъртта на Изолда из „Тристан и Изолда”), Девета симфония на Бетовен „Ода на радостта” и най-младия ансамбъл - камерната формация „Музикална лаборатория за Човека”.
Музикантите на „Генезис оркестра” са доказани български изпълнители от три континента, които е сигурно, че със своя професионализъм, опит и талант, ще се включат успешно във водещия стремеж на диригента Йордан Камджалов - обединението на таланта в името на съвършенството.

Какво сподели за новия си проект и за своите намерения във връзка с него Йордан Камджалов в студиото на „Нашият ден” – чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49