Сандра Ролих: Да не мислим за диабета като за заболяване с усложнения

Нека се движим и храним здравословно, но да не губим мотивация, ако това състояние ни сполети - съветва вицепрезидентката на Хърватската диабетна асоциация и член на Борда на Международната диабетна федерация за Европа

БНР Новини
Съвсем наскоро бе Световният ден на здравето, който СЗО отбеляза под мотото „Да победим диабета“. Но това е социално значимо заболяване, от което в света страдат над 420 млн. души - и не трябва да говорим за него само един-два дни в годината.

Консумативите за инсулинови помпи от началото на април вече се плащат от здравната каса, обяви тези дни подуправителят на Националната здравноосигурителна каса Иванка Кръстева. Това прави по около 260 лв. месечно за около 200 души, които сами са си купили инсулинови помпи, струващи от 4 до 8 хил. лева. Касата се е договорила с фирми, които биха дали безплатно помпи за още 200 пациенти, за които тези устройства са подходящи.

Пред подуправителя на здравната каса наш репортер постави въпроса за тест лентите, чието доплащане - според сигнали на пациенти - от началото на този месец коства повече средства. Отговорът на Иванка Кръстева e, че при договарянето за новите доставки на тест ленти, една компания е дала по-ниска цена и така се е увеличила разликата, която пациентите трябва да доплащат за изделията от друг производител.

В следващите минути Георги Нейков ни среща със Сандра Ролих - член на Борда на Международната диабетна федерация за Европа, вицепрезидент на Хърватската диабетна асоциация. Ролих е с диабет тип 1 вече 13 години. След като са открили заболяването ѝ, тя не само е преодоляла стресиращата новина - родила е 2 момчета, завършила е курс за шкипер на яхта, скачала е с парашут, карала е самолет, направила си е лазерна операция на очите, въпреки опасения на лекарите…

Сандра Ролих в ПловдивЗащо от 1980 г. до днес броят на диабетно болните в света се е увеличил от 108 милиона на 422 млн. души? По думите на Ролих не може да се обясни с едно изречение защо от, но трябва да познаваме статистиката и да знаем какво показва тя. Диабетът е голям и растящ проблем за всички общества. Проблемът изисква много средства и това е допълнителен товар за държавните бюджети. Но като човек, който 13 години живее с диабет, винаги обръщам внимание на положителните му страни. Заставам зад твърдението, че диабетът е състояние, а не е заболяване или усложнение.

От една страна се увеличи продължителността на живота. При повече живи хора се увеличава и броят на хората с диабет…

От друга страна - сред причините за увеличаване броя на хората с диабет най-вероятно са всекидневните ни навици – храним се нездравословно, децата учат и играят на компютъра, а не навън, въобще технологиите ни карат да вършим повече от задачите си седнали, без да се движим…

- Какъв дневен режим налагате на децата си?

- Опитвам се да им осигуря нормален живот и нормално хранене, като на всички други деца. Сладкото не им е забранено, но се опитвам да им предложа повече здравословни храни – ядки и плодове, вместо шоколади и бонбони. Ядките не толкова често. Гледам налице постоянно да има плодове и изглежда те им харесват, виждам, че им се радват.

- Нали знаете – вредното е по-вкусно…

- Точно поради тази причина сладкото не е забранено за синовете ми. Но понякога децата копират това, което виждат да правите вие. Когато ме видят да правя плодова салата – и те се включват. А когато са със свои връстници – „минава“ и шоколад…

- В България нямаме Национална диабетна програма, каквато има в други страни. А проф. Цветалина Танкова – един от водещите български ендокринолози, казва, че по отношение на специалистите и лечението у нас нещата се много добре.

- Бих казала, че лидерството е много важно в тази област. Всъщност то върши работата, а не националните планове. Има страни с национални програми, но нямат добрите резултати на други страни, които нямат планове, но пък имат лидери, които ефективно правят така, че хората с диабет да се чувстват подкрепени. Така че лидерите са е по-важни в случая.

Чуйте срещата с една жена със силен дух и мотивация - Сандра Ролих.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02