Младата художничка Ивон Кючукова: Българинът цени реалистичното изкуство

БНР Новини

Тя е само на шестнайсет, а вече представя своята деветнайсета самостоятелна изложба, този път в Музикален център „Борис Христов”. Ивон Кючукова е ученичка в Национално училище за изящни изкуства „Илия Петров”, София. Втората голяма любов на младата художничка е музиката. По традиция открива експозициите си със свои изпълнения съвместно с преподавателката й по пиано доц. Ани Тошкова.



Преди няколко години съм правила изложба в Музикалния център „Борис Христов“. „Картини в музика/Музика в картини“ е втората ми изложба, специално подготвена за там. Повечето творби, които включвам, са нарисувани в гимназията. Там ни поставят определени теми. Този път акцент са музикалните инструменти, предимно китарата. Обичам да ходя на концерти с класическа музика. Винаги, докато слушам и я изпълнявам, някакви идеи се появяват. За мен всяка картина е различно преживяване, независимо от какво е вдъхновена – музика, разговор или случка…

СнимкаМайката на Ивон е изкуствовед, баща й по образование е лекар, а по призвание поет. В тази артистична атмосфера музиката и рисуването отрано стават неизменна част от ежедневието й.„Имаше момент, в който трябваше да избирам между едното или другото, но аз още от малка поех по пътя на изобразителното изкуство. Пианото ми е по-скоро хоби“ – казва Ивон и добавя:

Започнах да рисувам на три години, а на четири направих първата си изложба. За избора си на гимназия не съм имала големи колебания. В пети-шести клас разбрах, че искам да се занимавам с изкуство професионално. Има един момент, както и при свиренето на даден инструмент – когато го правиш редовно по много часове и спреш за известно време, после веднага усещаш, че си дръпнал назад. Дори при смяната на различните техники – примерно когато известно време съм работила само с акрилни бои, после ми е трудно да премина отново на маслени.

Ивон обожава да рисува пейзажи. Често в картините си пресъздава магичната атмосфера на стария Несебър. „Много обичам морето. Всяко лято, когато имам възможност, бих рисувала там. В малките градчета на България има много какво да се изобрази. Колкото по-близо съм до природата, толкова повече се вдъхновявам” – разказва девойката, която въпреки крехката си възраст, вече има отличия от конкурси.

СнимкаСъзвездия в Несебър“ е единият от тях. Провежда се вече за пета година през август. Той е за музика, танци и други видове изкуства. В раздел изобразително изкуство има четири възрастови групи. Тази година също мисля да участвам за трети пореден път. При първото си явяване взех второ място, а през 2015 спечелих първа награда.

Обикновено при избора си на картина хората се ръководят от определен сюжет. Реалистичните платна най-лесно се възприемат, но когато е на ниво, абстрактното изкуство също намира своите ценители – споделя наблюденията си за вкусовете на българина младата художничка.

Изложбата на Ивон Кючуковаще остане отворена за посещениедо 30 юни.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07