Мястото на срещата на върха на НАТО ясно показва коя ще бъде доминиращата тема в нея!

БНР Новини
Снимка: БТА

В петъчното издание на предаването обърнахме специално внимание на започващата днес във Варшава среща на върха на НАТО. Нейният дневен ред до голяма степен вече беше известен на широката аудитория, но неяснотите около бъдещата посока на развитие на Алианса остават. Какви са възможностите занапред? Изчерпана ли е т. нар. „политика на сдържане“ по отношение на Русия? Какъв ще бъде отговорът на Москва? И защо дипломатите и експертите не слагат знак за равенство между повече оръжие и повече сигурност? – това са само част от въпросите, по които говорихме тази сутрин с директора на „Института за икономика и международни отношения“ Любомир Кючуков и с ръководителя на катедра „Национална и регионална сигурност“ в УНСС проф. Димитър Димитров.
Според тях в сферата на сигурността има известно разместване на пластовете, което неминуемо води до напрежение. Г-н Кючуков обясни, че новата студена война, за която се говори толкова много, всъщност е анахронизъм – първо, защото в днешно време светът вече не е двуполюсен, и второ, заради липсата на идеологическа алтернативност. В новите времена, НАТО ще трябва да намери условия за своята съвременна необходимост и полезност. В известна степен, досега Алиансът ги потърси в противоборство с Русия, което е опит да се решат нови проблеми със стари методи и едва ли ще донесат кой знае какви резултати.
Проф. Димитров обърна внимание на темата за бъдещото разширяване на НАТО – по посока на Западните Балкани, постсъветското пространство и Северна Европа. Той акцентира върху различния ефект, който би се получил след евентуално разширяване във вече споменатите територии и върху баланса между различните интереси, намесени в този процес. Експертът не пропусна да коментира и ефикасността на действията на Алианса в борбата срещу Ислямска държава и по отношение на овладяването на мигрантската криза. Какви са неговите заключения и защо според двамата ни гости войната се е върнала в живота на европейците като морално приемлив инструмент за решаване на конфликти? – чуйте в звуковия файл.

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49