ЕС подаде жалба в СТО срещу Китай заради ограниченията за износ на суровини

Европейският съюз е подал жалба в Световната търговска организация срещу Китай заради наложените от него ограничения върху износа на суровини, които са жизнено важни за европейската промишленост. След успеха на предишните две сходни жалби от 2012 г. и 2014 г. сега Европейският съюз се концентрира върху рестрикциите, свързани с графит, кобалт, мед, олово, хром, магнезиев окис, талк, тантал, калай, антимон и индий.

Не можем да не правим нищо, докато виждаме, че производителите и потребителите ни страдат от нечестни търговски практики,
подчерта еврокомисарят по търговията Сесилия Малмстрьом. Тя припомни, че предишните две решения на Световната търговска организация са били кристално ясни за това, че подобни мерки противоречат на международните търговски правила.

Към момента Китай налага на чуждестранните компании множество търговски ограничения, включително мита и квоти за износ, които ограничават достъпа до тези продукти. Мерките са изкривили пазара и са в полза на китайската промишленост за сметка на компаниите и потребителите в Европейския съюз. Това е в нарушение на основните правила на Световната търговска организация, уточнява Брюксел.

Европейската комисия публикува днес първия доклад по новата работна рамка за международното сътрудничество на Европейския съюз.

Документът сочи, че съюзът е допринесъл за постигането на значителни резултати в над 100 партньорски страни. Благодарение на европейското сътрудничество за развитие над 4 и половина милиона жена в репродуктивна възраст и деца под 5 години са се възползвали от програмите, свързани с изхранване. Над 1 милион и 100 хиляди раждания са били съблюдавани от надежден медицински персонал, което е намалило смъртността сред майките. Освен това, европейските средства са помогнали на 29 милиона деца да ходят на училище, като 19 милиона са били в начално училище, а 9 и половина са били ученици в средно образование.

Другите ключови резултати включват факта, че над 325 хиляди души са се възползвали от обучение и развитие на уменията им, за да се подобрят шансовете има за намиране на работа, конкурентоспособността и производителността им.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нов регламент за политическата реклама защитава от външна намеса изборите в ЕС

На изборите за Европейски парламент (ЕП) от 6 до 9 юни 2024 г. милиони европейци ще вземат участие в определянето на бъдещето на Европейския съюз и европейската демокрация.  Винаги е важно да се гласува - на местно, национално или европейско равнище. Това е възможност за всеки, имащ право да участва във вота, да изрази мнението си по въпроси,..

публикувано на 11.04.24 в 09:05

Българският е един от езиците, на които говори ЕС

Европейският съюз е впечатляващ със своето културно и езиково многообразие, а езиците, които се говорят в страните от Съюза, са важна част от неговото културно наследство . Затова ЕС подкрепя многоезичието в своите програми и в работата на своите институции. В ЕС има 24 официални езика : английски, български, гръцки, датски,..

публикувано на 08.04.24 в 09:15

Депозитна система - инвестиция в природата

Пластмасови бутилки, кенчета, кутии...  Сигурно не бихме могли да изпием един фреш, бързайки за работа, или да хапнем парче печена ябълка, без да използваме някои от тях.  Колкото и здравословни храни и напитки да съхраняват те, безспорна е вредата, която нанасят, когато попаднат в околната среда. Има ли спасение за природата? На територията на..

публикувано на 22.02.24 в 09:05

Участва ли България в процеса на вземане на решения в ЕС?

Колко европейски регламента и директиви са приети без участието на България от 2007 г. насам? Има ли такива? Сигурно сте попадали на твърдения за "брюкселския диктат" от типа на "България е безгласна буква в процеса на вземане на решения" или "Брюксел ни налага…". Как всъщност стоят нещата и участва ли България в процеса на вземане на решения..

публикувано на 08.02.24 в 09:05

Дезинформацията е основен глобален риск, алармираха в Давос. Как ЕС се бори с нея?

Една от най-големите глобални заплахи през изборната за половината население на света 2024 година.  Така  е представена дезинформацията  в   Доклада за глобалните рискове за 2024  на Световния икономически форум в Давос, провел се от 15-и до 19-и януари.  Гражданското общество, академичната общност, правителствата и бизнесът  виждат именно в..

публикувано на 25.01.24 в 09:05

Зелено, по-зелено, ВЕИ

Зелена енергия, зелена сделка, зелен преход, възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ . Словосъчетания, които сме свикали да звучат по медиите, най-вече в информации от европейските институции, но какво чуваме? Четем ли с разбиране тези комбинации от думи  в публикациите на новинарските сайтове?  А какво означава Европа да се превърне в първия климатично..

публикувано на 12.01.24 в 07:20

Те са млади, оптимисти за ЕС и искат да гласуват

Те са от поколението Z  - ученици в Софийската гимназия по архитектура, строителство и геодезия "Христо Ботев". Оптимисти са за ЕС  - вярват, че европейската интеграция и единство са формула без алтернатива, а изборите за Европарламент през 2024 г. ще потвърдят това. И искат да гласуват  -  обратно на изводите от всички проучвания за..

публикувано на 28.12.23 в 09:45