Мисли за тишината във фотографиите на Жана Йорданова

БНР Новини

Полъхът на есента замени динамиката на лятото. Какво има в този миг, когато едно събитие отстъпва място на друго? Върху този въпрос ни кара да се замислим изложбата на фотографа Жана Йорданова. SOHO – работното пространство, в което културата се среща с градския колорит, е мястото, където можете да видите експозицията до 25 октомври.

Memoria del silencio /„Памет за тишината”/ е първата фотоизложба на Жана. От близо десетилетие тя живее и работи в Испания. Промяната в живота й настъпва през 2007 г., когато е студентка по право в трети курс. За този период Жана си спомня:

Снимка

Взех решение да заживея на Канарските острови. Това стана след като бях на ваканция там за две седмици и си дадох сметка, че това е мястото, на което искам да бъда. В последната година от моето следване в България съчетавах ученето с работа в казино. Честно казано, за мен това беше сблъсък с една друга реалност, за която на 20-годишна възраст не бях подготвена. Там си дадох сметка за много неща, които не ми харесват. Решението ми да се заселя на Канарските острови беше повлияно и от това негативно преживяване в живота ми. Тук се чувствам като у дома си. Предполагам, че това може да се случи на всеки – да се чувства добре на място, на което не е роден или не е израснал. Хората, които ме заобикалят допринасят за това.

Когато пристига на Канарските острови, Жана си търси каквато и да е работа. Установява се в град Лас Палмас де Гран Канария и се записва в курсовете на Бюрото по труда. Първо започва с уеб дизайн, после с графичен и така малко по малко навлиза във фотографията. „Претърпях една еволюция, започнах да отделям все повече време на това, което ми харесва. Тогава създаваш неща, които и другите оценяват“ – казва фотографът. Постепенно започва да се издържа изцяло със снимане – репортажи, сватби, събития. Започнах да получавам поръчки от хора за репортажи с по-различен стил. По-различен подход личи и в настоящата й изложба.  За нея авторката разказва:

СнимкаЗа мен сегашният ми стил на снимане е моят стил. Интересува ме спонтанната фотография, тази, която отразява уединението на личния живот. За нея се използва естествена светлина. Иска ми се да навляза повече в социалната фотография. От доста време се интересувам от будизма като философия. Ще ми се тази изложба да служи като свидетелство за замлъкването на околната среда, на човека в нея. Исках да отразя този момент на вътрешно затихване, в което няма мисли. Това е една спонтанна емоция, в която човекът и природата са едно.

Когато не е зад обектива, Жана работи в социален център, където се грижи за подготовката на събитията. За дейността си там, тя разказа:

СнимкаТова е независимо място, което различни колективи и неправителствени организации използват за своите срещи. На тях те обсъждат теми като феминизъм например. Организираме концерти, курсове, театър, също така имаме и книжарница. Всъщност е доста свободно място, на което всеки може да предложи някаква артистична изява.

Любов към природата струи от всяка една снимка на Жана Йорданова.

Това са моментите, в които най-много обичам да снимам – когато съм на поход в планината, сред природата. Честно казано доста ми е трудно да си представя да снимам градски пейзажи, макар че сигурно и този момент ще дойде – казва тя.

Снимки: Жана Йорданова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07