Под мотото JOIN THE BALKAN ADVENTURE днес се открива Лондонският фестивал на българската култура

БНР Новини
С концерт на Найджъл Кенеди и Георги Андреев ще стартира четвъртото издание на Лондонския фестивал на българската култура.
Снимка: BULFOTO

За четвърти път британската столица събира талантливи българи, представители на различни артистични области – кино, театър, изобразително изкуство, фотография и разбира се – музика. Някои от сънародниците ни, които представя „Лондонският фестивал на българската култура“, от години живеят и работят в Англия. Други са в родината или са пръснати по света. Идеята на Иво Станков – основател и артистичен директор на форума, е да покаже пред английската публика най-доброто от постиженията на нашите артисти.

Тази година събитията в афиша на фестивала са около 15, разположени в рамките на малко повече от месец. Откриването е на 25 октомври, а част от програмата вече беше представена в София и Пловдив. Иво Станков разказва:




В първия концерт ще вземе участие Найджъл Кенеди, заедно с Георги Андреев. Те представят програма, която е изключително българска. Георги написа няколко произведения, двамата ги представиха в България. Този път ще свирят с Лондонски филхармоничен оркестър. По традиция участие във фестивала взима и Лондонски български хор. Програмата наистина е интересна, всичко това ще се случи в голямата зала на
Barbican Centre. Представяме и поредица от камерни концерти в Conway Hall. Тази година сме поканили някои от най-популярните наши музиканти. Големият ни пианист Людмил Ангелов за първи път е част от фестивала, очакваме го с нетърпение. Той е в една програма с цигуларите Димитър и Яна Бурови – брат и сестра, които от години живеят в Лондон. А също – с Майкъл Гелър, първи виолист на Концертгебау и виолончелиста Жерар Ле Февр, „първо чело“ на различни оркестри в Лондон. Сред камерните изяви участвам и аз, заедно с Павел Минев – един много, много добър наш цигулар, който от доста време живее в Москва и българската публика не го познава толкова добре. Правих няколко проекта с него и съм изключително впечатлен. На 13 ноември свирим заедно с виолончелиста Гай Джонстън (носител на призаМузикант на годината“ на ВВС) и пианиста Ашли Уос – лауреат на престижния конкурс в Лийдс. Заедно с нас е виолистът Александър Земцов, познат на публиката в България от концертите му у нас. Идеята е да съберем тези наистина звездни музиканти за първи път в общи изяви.

Закриването на фестивала е на 30 ноември, отново с участието на блестящи музиканти. Български цигулари са концертмайстори на около 50 от най-престижните световни оркестри. Светлин Русев е един от тях, той е концертмайстор в Orchestre Philharmonique de Radio France – припомня още г-н Станков. Светлин Русев и Иво Станков ще бъдат солисти на оркестър London Mozart Players. В програмата са включени произведения от Бах, Хайдн, Брамс, Перголези. Ще прозвучи и премиерно изпълнение на творба от Мартин Георгиев, диригент на концерта.

Невъзможно е да ви разкажем за всички музикални изяви, включени в афиша, както и за събитията, посветени на другите изкуства. Само малка част от тях са експозициите, представени от Явор Любомиров (художник, куратор и галерист) в неговата лондонска галерия. На 4 ноември предстои киновечер, на която публиката ще се срещне с някои от звездите на сериала „Под прикритие“. Както всяка година, Българският културен институт в Лондон е съорганизатор и партньор, представяйки изложби и театрални представления. Сред заглавията са „Госпожа Природно бедствие” (18.11, с участието на Стоянка Мутафова) и „Пътуване към Афродита” (25.11, моноспектакъл на Бойка Велкова).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07