Внушителен том на Марк Странд на български

Човек не чете поезия заради онзи вид истина, която минава за истина в света на всекидневното, споделя Марк Странд, един от най-големите поети на съвремието в интервю за „Парис Ривю“. А приятелят му Чарлз Симич разказва забавна история, от която можем да съдим за жизнеността и чувството за хумор на Странд: Основахме ново поетично движение, с което се надявахме, че ще станем известни. Колко поети през четиридесетте години основаваха по едно такова движение и ние си помислихме: „Защо не и ние?” Нарекохме нашето „Гастрономическа поезия”. Двамата с Марк бяхме забелязали, че по време на поетични четения, когато някоя храна бъде спомената в стихотворение, а това се случваше много рядко, по лицата на хората в публиката се настаняваха щастливи усмивки. Следователно, решихме ние, в държава, в която повечето хора мразят поезия и всеки непрестанно яде и се тъпче с нещо, в стихотворенията трябва много по-често да се говори за храна. За да поправим този огромен пропуск, решихме да включваме във всяко стихотворение по едно или две ястия, от които на човек да му потекат лигите, без значение каква е темата на стихотворението. Литературните пуритани щяха да се шокират, когато открият в нашите сюблимни стихотворения ребърца, печени на скара, или парче ябълков пай, но всички онези милиони американци, които си купуват списания и готварски книги за „гурме” храна и мечтаят да си хапнат ястия, приготвени по изключителен начин, описани на страниците им, без самите те да ги готвят, щяха да се хвърлят да купуват книгите ни и да им се наслаждават по подобен начин.
Големият поет си отиде през ноември 2014 година на 80 години. След две негови стихосбирки на български вече имаме внушителен том с поезията му в превод на Катя Митова и Кристин Димитрова (и двете поетеси и преводачки), който го представя цялостно. Освен стиховете на Марк Странд, „Частица от бурята“ съдържа биографичен текст за автора, бележки към стихотворенията, бележки за преводачките, но и нещо още. Преводачките са избрали девет думи, характерни за Марк Странд и за всяка от тях са написали свой текст, достоен за високото изкуство на Странд. Този необичаен начин и гледна точка към поезията на автора въздействат повече от критическа студия. В книгата виждаме и колажи, но това не е изненадващо, тъй като поетът има диплома по живопис и архитектура, не се отказва никога от рисуването, а също така е автор на две книги за големите американски художници Едуард Хопър и Уйлям Бейли.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В търсене на доброто

Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..

обновено на 23.07.19 в 15:34

Денис Бучел: Фотографията трябва да докосне сърцето на зрителя

Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..

обновено на 16.07.19 в 15:11
Жюстин Томс (вляво) и Вася Атанасова

Българската Уикипедия на 15 години

На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..

обновено на 09.07.19 в 14:45
Доходно здание на Застрахователна компания „Балкан“, днес Младежки театър. Архитекти: Станчо Белковски и Иван Данчов,
1940 г.

Архитектурният модернизъм

Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..

обновено на 03.07.19 в 14:35

Тренировка по импровизация

Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..

обновено на 02.07.19 в 14:41
Любо Киров и Таня Димова в студиото на програма „Христо Ботев“

За музиката „Както преди“ с Любо Киров

Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..

обновено на 01.07.19 в 14:39

Невъзможен дебют

Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...

обновено на 14.01.19 в 12:29