Борис Попиванов: Изборните резултати бележат фактическия край на прословутата харизма на премиера Борисов

С готвената промяна към мажоритарни избори противоестественият подбор на българската политика ще получи още по-голям стимул и насърчение

Снимка: БГНЕС
Какъв е прочитът на резултатите от президентските избори в България на специалистите? Потърсихме за коментар политолога Борис Попиванов. Според него, има три основни извода от приключилата президентска надпревара:


1. Неочаквано убедителният вот в подкрепа на ген. Радев, не е толкова партиен, колкото вот за промяна, изразяващ недоволството на огромното мнозинство български граждани от цялостното състояние на родната политика и на управлението на страната от доста време насам.

2. Резултатите от изборите в неделя бележат фактическия край на прословутата харизма на Бойко Борисов. И въпреки че той вероятно ще има своето политическо бъдеще и ще участва в политическия процес и занапред, вече е ясно, че няма да е способен „да прелива” от своя авторитет към други фигури и да посочва кои от тях къде да бъдат избрани.

3. Този вот показа, че българските избиратели не виждат в ходовете на сегашното правителство работещи решения по въпросите на сигурността и мигрантската криза, а по-скоро регистрират тяхната хаотичност, неувереност, неубедителност и в този смисъл неефективност.

Политологът добави, че не се изненадва от едновременното даване на червен картон на управляващите и от липсата на желание за предсрочни парламентарни избори у голямата част от избирателите у нас. Според него, обяснението на тези нагласи може да се търси в разбирането, че предсрочният вот има смисъл само когато на хоризонта се вижда ясна алтернатива, а в България, към момента, такава ситуация липсва. Партии като БСП все още не се провиждат като добър управленски вариант, а за повечето хора новият предизборен цикъл се асоциира по-скоро с умора и несигурност, отколкото с някакви шансове за откриване на нови перспективи.

Борис Попиванов добави, че в момента у нас тече битка за политическата инициатива или за това кой ще успее да наложи своята интерпретация на събитията на публиката. Затова и отговорите на въпроса кой е виновен за предстоящата политическа нестабилност на страната са максимално различни и зависят преди всичко от вокалността и ориентацията на съответния политически говорител.
Какви ще бъдат политическите последици за България от така описаната ситуация? Ще остане ли ГЕРБ единен политически субект и занапред? Кои други партии имат шансове да влязат в следващия парламент? И как новите играчи и готвената промяна на изборните правила ще преподредят системата? - чуйте в цялото интервю с политолога



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49