ЕИБ отпуска 105 млн. евро за иновативна ТЕЦ в Германия

Европейската инвестиционна банка е постигнала споразумение с компания "Щадверке Кил" и ще й отпусне заем от 105 милиона евро за финансирането на топлоелектроцентрала в германския град Кил. Трансакцията ще бъде осъществена и с подкрепата на Европейския фонд за стратегически инвестиции, който е основна част от Инвестиционния план за Европа.

Енергийният проект в Кил е първият по рода си на Стария континент. Той създава нови стандарти в областта на екологичната устойчивост и ще бъде важна част от прехода на Германия към чиста енергия. Заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович, който отговаря и за енергийния съюз, приветства отпускането на заема. Публичните средства не могат и не би трябвало да заменят частните инвестиции, но могат да поемат част от риска и да създадат по-подходяща среда за инвестиции, особено в областта на енергетиката, посочи еврокомисарят.

Европейският съюз реши да наложи временни антидъмпингови мита на безшевни тръби от желязо и стомана от Китай, обяви Европейската комисия. Тези продукти обикновено се използват в електроцентралите, строителството, петролната и газовата промишленост. Разследване на Комисията е потвърдило, че китайските продукти се продават в Европа на сериозно занижени цени. За да не бъдат ощетявани европейските компании, Брюксел налага мита, които варират от 43,5 до 81,1 процента. През следващите шест месеца Комисията ще реши дали митата да бъдат удължени и да важат за период от пет години.

В момента Европейският съюз има безпрецедентен брой мерки за търговска защита срещу некоректен внос на стоманени продукти от трети страни. От общо 40 антидъмпингови мерки и действия срещу непозволена държавна помощ 18 са спрямо продукти от Китай.

Световни експерти в областта на безопасността на потребителските стоки се събират в Брюксел по случай Международната седмица за продуктова безопасност 2016-а. Те ще обсъдят с Европейската комисия как да бъде подобрена безопасността на потребителите, като тази година акцентът ще бъде върху дигиталния свят. Причината е, че около 65 процента от европейските интернет потребители вече пазаруват онлайн.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нов регламент за политическата реклама защитава от външна намеса изборите в ЕС

На изборите за Европейски парламент (ЕП) от 6 до 9 юни 2024 г. милиони европейци ще вземат участие в определянето на бъдещето на Европейския съюз и европейската демокрация.  Винаги е важно да се гласува - на местно, национално или европейско равнище. Това е възможност за всеки, имащ право да участва във вота, да изрази мнението си по въпроси,..

публикувано на 11.04.24 в 09:05

Българският е един от езиците, на които говори ЕС

Европейският съюз е впечатляващ със своето културно и езиково многообразие, а езиците, които се говорят в страните от Съюза, са важна част от неговото културно наследство . Затова ЕС подкрепя многоезичието в своите програми и в работата на своите институции. В ЕС има 24 официални езика : английски, български, гръцки, датски,..

публикувано на 08.04.24 в 09:15

Депозитна система - инвестиция в природата

Пластмасови бутилки, кенчета, кутии...  Сигурно не бихме могли да изпием един фреш, бързайки за работа, или да хапнем парче печена ябълка, без да използваме някои от тях.  Колкото и здравословни храни и напитки да съхраняват те, безспорна е вредата, която нанасят, когато попаднат в околната среда. Има ли спасение за природата? На територията на..

публикувано на 22.02.24 в 09:05

Участва ли България в процеса на вземане на решения в ЕС?

Колко европейски регламента и директиви са приети без участието на България от 2007 г. насам? Има ли такива? Сигурно сте попадали на твърдения за "брюкселския диктат" от типа на "България е безгласна буква в процеса на вземане на решения" или "Брюксел ни налага…". Как всъщност стоят нещата и участва ли България в процеса на вземане на решения..

публикувано на 08.02.24 в 09:05

Дезинформацията е основен глобален риск, алармираха в Давос. Как ЕС се бори с нея?

Една от най-големите глобални заплахи през изборната за половината население на света 2024 година.  Така  е представена дезинформацията  в   Доклада за глобалните рискове за 2024  на Световния икономически форум в Давос, провел се от 15-и до 19-и януари.  Гражданското общество, академичната общност, правителствата и бизнесът  виждат именно в..

публикувано на 25.01.24 в 09:05

Зелено, по-зелено, ВЕИ

Зелена енергия, зелена сделка, зелен преход, възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ . Словосъчетания, които сме свикали да звучат по медиите, най-вече в информации от европейските институции, но какво чуваме? Четем ли с разбиране тези комбинации от думи  в публикациите на новинарските сайтове?  А какво означава Европа да се превърне в първия климатично..

публикувано на 12.01.24 в 07:20

Те са млади, оптимисти за ЕС и искат да гласуват

Те са от поколението Z  - ученици в Софийската гимназия по архитектура, строителство и геодезия "Христо Ботев". Оптимисти са за ЕС  - вярват, че европейската интеграция и единство са формула без алтернатива, а изборите за Европарламент през 2024 г. ще потвърдят това. И искат да гласуват  -  обратно на изводите от всички проучвания за..

публикувано на 28.12.23 в 09:45