„Да запалим огънчето в детските сърца“ – Галя Иванова представя ДЮФА „Българче“

БНР Новини
Снимка: bulgarche.com
Детско-юношеският фолклорен ансамбъл „Българче“ вече десетилетия пази своите традиции и доброто си име. Основан е към Общински детски комплекс – Велико Търново през 1968 г. от Михаил Дюлгеров. Хиляди са танцьорите, певците и инструменталистите, преминали през различните състави. В момента „Българчетата“ са около 200 на брой.

Снимка
Обикновено участниците постъпват на 4-5-годишна възраст и остават до завършване на средното си образование (19 г.). Ръководител на танцовия състав е хореографът Петър Петров, диригент на оркестъра е доц. Митко Димитров, на хора – Галя Иванова. Репертоарът на ансамбъла включва образци от различни музикално-фолклорни области на страната ни. Разбира се, акцентът е върху издирване и съхраняване на местния фолклор.

Галя Иванова ръководи народния хор вече 22 години. Завършила е АМТИИ – Пловдив.



Имах щастието веднага след дипломирането си да постъпя в ансамбъла и да работя това, което най-много обичам – казва тя. – Много деца са минали през нашия ансамбъл. Тези, които искат да продължат, остават известно време и след като завършат средното училище. Всяка от формациите има школа за обучение, начална група и представителен състав. Провеждат се и индивидуални уроци по тамбура, гайда, гъдулка, кавал. Преподавателите са професионални музиканти. В хора пеят около 60 деца.


Имаме много концертни изяви в чужбина, всяка година правим по две турнета извън България. Изнасяме много концерти в страната. През 2016 г. хорът и оркестърът  спечелиха голямата награда в Националния фолклорен конкурс за народни изпълнители в Русе, както и други отличия за целия ансамбъл и за отделни солисти. Всяка година участваме поне в два международни форума в чужбина, пътували сме до различни страни – Банкок, Тайланд, остров Сардиния, Венеция и други места в Италия. Обиколили сме почти цяла Европа – Германия, Франция, Сърбия…


С годините става все по-трудно да набираме певци и инструменталисти, но интересът към българските танци си остава
– продължава Галя Иванова. – Нашата цел винаги е била да запалим в детските сърца огънчето на любовта към нашите традиции, което всеки българин носи в себе си. За съжаление, много радиостанции и телевизии пускат т.нар. попфолк, което донякъде „замърсява пространството“. Когато децата дойдат при нас, когато усетят вибрациите на истинската народна музика, особено когато стъпят на сцената, те вече са мотивирани и се работи по-леко. В началото обръщаме голямо внимание на родителите, защото те трябва да отделят от времето си, за да водят малчуганите на репетиции, после – на концерти. Но когато видят, че заниманията с народна музика са храна за духа на децата им, че при нас те се освобождават от ежедневните си натоварвания и се отдават само на музиката и танца, че така им осигуряват истинска почивка от ежедневието… Тогава за нас остава само да ги учим и да вървим напред.

Снимка
Много са възпитаниците на „Българче“, които запазват цял живот своята връзка с традиционното ни изкуство. Сред тях са народните певици Величка Чаушева и Биляна Соколова, Яница Брънзелова, която от няколко месеца е диригент на Смесения хор при Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов” във Велико Търново, както и много, много други.











Снимки: bulgarche.com




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Прочул се Найден граматик” – народни песни, посветени на книгите и учителите

В навечерието на 24 май, наричан най-българския празник, обръщаме поглед към традиционните ни песни, посветени на книгите и учителите. Те са съхранили доказателства за пословичната любов на българина към знанието и духовността, за уважението към образованите хора. Денят на Св.св. Кирил и Методий се отбелязва като църковен празник още през..

обновено на 23.05.20 в 19:12

Старинните технологии на "писаните" яйца са живи и днес

Символиката на яйцето се е променяла през вековете. Най-старите щраусови яйца, украсени с резба, открити в Африка, са на възраст около 60 хиляди години и са служили за подарък. Златните и сребърните яйца присъстват в погребалните обичаи на шумери и египтяни. Езическите вярвания на различните народи гласят, че яйцето е символ на Вселената,..

обновено на 16.04.20 в 18:46

Мирослава Таскова: „Децата с интерес усвояват различни умения, свързани с българската история“

Един от най-великите светители и чудотворци на IV век, Свети Спиридон, бил прост по нрав, смирен по сърце и благ по живот , както е записано в житието му. Днес православната църква почита неговата памет. В българските традиционни вярвания Св. Спиридон се приема за покровител на конете и едрия домашен добитък, но преди всичко той е патрон на..

публикувано на 12.12.18 в 12:23

Драгиновци обичат, пазят и славят старите местни традиции

Според броя на своите жители Драгиново се нарежда на четвърто място сред селата в България. Разположено е в Западните Родопи, в близост до Велинград. В миналото е известно под името Корова (от тур.Kuru – ova – Сухо поле), а от 1971 г. е преименувано на Драгиново, в чест на поп Методий Драгинов – православен духовник, автор на летописи за..

публикувано на 12.10.18 в 11:18

Янка Рупкина: „Щастлива съм, че с гласа си спечелих обичта на хората у нас и по света“

Янка Рупкина, една от емблемите на българската народна музика, тази година отбелязва две сериозни годишнини – шест десетилетия на сцената и осем от рождението си. Легендарната ни певица е родена в Странджанския край. Нейните земляци от с. Богданово, Бургаско, се гордеят с гласовитата Янка и дори са нарекли клуб на нейно име. По цял свят е..

публикувано на 24.09.18 в 08:35

Фестивалът на шевицата в Белослав възражда магията на българското везмо

От незапомнени времена шевиците, които украсявали българските носии имали своето специално предназначение. Освен красив орнамент, разкриващ информация за социален статус и принадлежност към даден регион, в шевиците са кодирани и скрити послания. Неслучайно те изпълнявали ролята на ограждащ елемент около откритите части на тялото. Важен елемент..

публикувано на 08.09.18 в 08:15

„Българщици“ – уникална среща с неизвестни старинни песни

Преди няколко месеца излезе от печат сборникът „Българщици“, събрал 672 непубликувани народни песни от архива на Коста Колев. Известният акордеонист, композитор и диригент напусна този свят през 2010-а на 89-годишна възраст. Остави хиляди обработки на фолклорни образци, авторски творби в народен стил, музика към танцови постановки… Десетилетия..

публикувано на 15.08.18 в 09:50