Тази вечер в "Моята друга музика" от 20 до 22

Класическата музика и нейните "актьорски" проявления в киното... и спорта

От "Недосегаемите" през "Хубава жена", "Ах, този джаз" до "Социална мрежа" и Шампионската лига

Днес в "Моята друга музика" ще си говорим за класиката в киното! Ако сме по-прецизни в избора на думи, следва да уточним, че става дума за класическата музика и знакови филмови моменти, в които тя звучи. От барока до късния романтизъм, има творби, които са изкушавали и предизвиквали някои от най-големите режисьори в историята на киното.

В парада от филмови сцени, които ще си спомним с музиката, която е звучала, подсилвала ефекта и станала неотменна част от тях, са онзи паметен паралелен монтаж на Брайън де Палма в "Недосегаемите", когато Ал Капоне (в ролята, разбира се, Робърт де Ниро) е на опера, звучи "Vesti la Giubba" из "Палячи" на Руджиеро Леонкавало и след премиерата той вдига наздравица с изпълнителят на главната роля,  а в същото време героят на Шон Конъри (роля, за която великолепният шотландец получава "Оскар") бавно умира; ще чуем и концерта за струнни Alla Rustica на Антонио Вивалди, под звуците на който героят на Рой Шайдър в "Ах, този джаз" на Боб Фос започва безумния бяг на всеки свой ден; музиката на Вивалди играе сериозна роля и в изграждането на сюжета на "Крамер срещу Крамер", в който и Дъстин Хофман, и Мерис Стрийп печелят "Оскари" (той - за главна, тя - за второстепенна роля); добавяме и "The Hall of the Mountain King" на Едвард Григ от едната от двете негови сюити "Пер Гинт" - един от шедьоврите-рекордьори, звучал в над 50 филма (като по-пресен пример можем да дадем "Социална мрежа" и моментът на гребното университетско състезание, като Тим Бъртън явно също е почитател на Григ, ако съдим по "Булката-призрак" и "Как Гринч открадна Коледа").

Има и оперни арии, които няма как да забравим в тяхното филмово превъплъщение - дали с неподражаемото чувство на Роуън Аткинсън във "Ваканцията на мистър Бийн" (Mio Babbino Caro от "Джани Скики" на Пучини), дали в най-романтичния момент от "Огледалото има две лица" с Барбара Стрейзанд и Джеф Бриджис, когато на финалната целувка се появява услужлив съсед, който пуска на своя грамофон "NessunDorma" - арията на Калаф от "Турандот", пак на Пучини. Или пък "Травиата" на Верди - операта, на която Ричард Гиър води Джулия Робъртс в "Хубава жена"...И още. и още!

Има и една спортна забежка, защото Тони Бритън (за него ще чуете повече в предаването) - композиторът, на когото "поръчват" да напише темата за Шампионската лига и който е достатъчно умен, за да вземе нещо красиво, драматично и тържествено, вече написано от Хендел (един от неговите коронационни маршове за Джордж Втори - Zadok the Priest) и да добави още тромпети, за да се получи страхотната и позната на всички футболни фенове тема "TheChampions"... И още Хендел ще звучи в "Моята друга музика", защото неговата "Музика за фойерверки" предизвиква някога едно от първите задръствания в Лондон. История като за кино!

Тази вечер в "Моята друга музика" с мен, Лили Големинова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02