Еврокомисията представи доклад за гражданството на Европейския съюз

Снимка: радио Видин

Европейската комисия публикува днес третия си Доклад за гражданството на Еевропейския съюз. В документа Брюксел прави преглед на напредъка, постигнат от 2014 г. насам, и очертава действия, за да се гарантира, че гражданите могат да се ползват пълноценно от правата си във всекидневието, т.е. когато работят, пътуват, учат или участват в избори.

Европейците са осведомени по-добре от всякога за своя статут на граждани на Евросъюз, а делът на гражданите, които биха искали да знаят повече за своите права, продължава да нараства, посочва Комисията. Всеки четири от пет европейци ценят особено много правото на свободно движение, което им позволява да живеят, работят, учат и извършват стопанска дейност навсякъде в Евросъюза. Това сочат данни на Евробарометър от декември 2016 г.

Еврокомисарят по правосъдие Вера Журова посочи, че 87 на сто от европейците са наясно с гражданството на Европейския съюз, но не винаги са нясно с правата, които идват с него. Гражданството на Европейския съюз включва важни права и свободи, както и възможността за демократично и активно участие в процеса по взимане на решения. Еврокомисията ще се стреми към това гражданите да знаят още за правата си и да ги използват.

Еврокомисията отбелязва, че гражданството на Европейския съюз допълва, а не замества националното гражданство. Статутът на гражданин на Европейския съюз осигурява свободно движение, консулска закрила, правото на гражданина да гласува и да се кандидатира на избори.

Европейската комисия приветства подписването на първите три споразумения по Финландската инициатива за средни и малки предприятия. Очаква се те да доведат до около 220 милиона евро инвестиции за местния бизнес.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нов регламент за политическата реклама защитава от външна намеса изборите в ЕС

На изборите за Европейски парламент (ЕП) от 6 до 9 юни 2024 г. милиони европейци ще вземат участие в определянето на бъдещето на Европейския съюз и европейската демокрация.  Винаги е важно да се гласува - на местно, национално или европейско равнище. Това е възможност за всеки, имащ право да участва във вота, да изрази мнението си по въпроси,..

публикувано на 11.04.24 в 09:05

Българският е един от езиците, на които говори ЕС

Европейският съюз е впечатляващ със своето културно и езиково многообразие, а езиците, които се говорят в страните от Съюза, са важна част от неговото културно наследство . Затова ЕС подкрепя многоезичието в своите програми и в работата на своите институции. В ЕС има 24 официални езика : английски, български, гръцки, датски,..

публикувано на 08.04.24 в 09:15

Депозитна система - инвестиция в природата

Пластмасови бутилки, кенчета, кутии...  Сигурно не бихме могли да изпием един фреш, бързайки за работа, или да хапнем парче печена ябълка, без да използваме някои от тях.  Колкото и здравословни храни и напитки да съхраняват те, безспорна е вредата, която нанасят, когато попаднат в околната среда. Има ли спасение за природата? На територията на..

публикувано на 22.02.24 в 09:05

Участва ли България в процеса на вземане на решения в ЕС?

Колко европейски регламента и директиви са приети без участието на България от 2007 г. насам? Има ли такива? Сигурно сте попадали на твърдения за "брюкселския диктат" от типа на "България е безгласна буква в процеса на вземане на решения" или "Брюксел ни налага…". Как всъщност стоят нещата и участва ли България в процеса на вземане на решения..

публикувано на 08.02.24 в 09:05

Дезинформацията е основен глобален риск, алармираха в Давос. Как ЕС се бори с нея?

Една от най-големите глобални заплахи през изборната за половината население на света 2024 година.  Така  е представена дезинформацията  в   Доклада за глобалните рискове за 2024  на Световния икономически форум в Давос, провел се от 15-и до 19-и януари.  Гражданското общество, академичната общност, правителствата и бизнесът  виждат именно в..

публикувано на 25.01.24 в 09:05

Зелено, по-зелено, ВЕИ

Зелена енергия, зелена сделка, зелен преход, възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ . Словосъчетания, които сме свикали да звучат по медиите, най-вече в информации от европейските институции, но какво чуваме? Четем ли с разбиране тези комбинации от думи  в публикациите на новинарските сайтове?  А какво означава Европа да се превърне в първия климатично..

публикувано на 12.01.24 в 07:20

Те са млади, оптимисти за ЕС и искат да гласуват

Те са от поколението Z  - ученици в Софийската гимназия по архитектура, строителство и геодезия "Христо Ботев". Оптимисти са за ЕС  - вярват, че европейската интеграция и единство са формула без алтернатива, а изборите за Европарламент през 2024 г. ще потвърдят това. И искат да гласуват  -  обратно на изводите от всички проучвания за..

публикувано на 28.12.23 в 09:45