„Хиляди лица – една армия” – през обектива на военния фотограф Вяра Йовева

БНР Новини

Броени дни преди 6 май – Деня на храбростта и празник на Българската армия, бе открита изложба с портретни фотографии на български военнослужещи. Военни учения, церемонии и ритуали са показани през обектива на първата жена фотограф на Министерство на отбраната Вяра Йовева. Тя успява да улови мига и да пресъздаде събитията в един кадър човешка емоция. Фотоизложбата е под патронажа на министъра на отбраната и може да бъде видяна до 8 май във Военния клуб в София.

СнимкаВърху проекта да покаже армията в човешка сила, Вяра работи от 2013 година:

Идеята е да покажа най-хубавото, действителността и хората в Българската армия. Най-лесно е да снимаш техниката, оръдието, как се стреля – атрактивното. Обаче зад тези машини стоят хора, а аз искам да ги покажа и чрез моите снимки да разкажа техния живот. Искам да мотивирам българските войници, защото те са всеотдайни, отдадени са на родината и гордо носят пагона.

СнимкаЗа Вяра работата й е повод за гордост, тъй като до сега не е имало друга жена фотограф в Министерство на отбраната, но и голямо професионално предизвикателство:

В началото беше трудно, защото ме гледаха с недоверие – едно плахо, слабо момиче с голяма чанта. Но стъпка по стъпка утвърдих моя почерк и начин на снимане. Обичам по-нестандартното и най-трудното, за да мога да бъде удовлетворена от работата ми.

СнимкаСтрастта й към фотографията се заражда случайно – след един подарен фотоапарат. Въпреки това Вяра намира в тази професия смисъла на живота си. Според нея най-важното за фотографа, въпреки тежестта на близо десеткилограмовата му чанта, е да остане незабелязан, но да улови мига с мерника на обектива си: „Трябва да чакаш, да дебнеш. Всяка усмивка, поглед или жест – трябва да го очакваш и да мислиш един ход напред.”

Дори заснемането на военни учения не плаши Вяра:

Не се страхувам, а дори се амбицирам. Отивайки някъде знам какво да очаквам и мисля с един ход напред. Винаги внимавам, защото е опасно – да не съм например под хеликоптер или близо до оръжие.

СнимкаСмелата фотографка е уловила с обектива си много емоции в иначе суровия армейски свят:

В повечето случаи фотографът създава история. Развълнувах се, когато трябваше да снимам последния полет на един генерал, защото имаше сантиментални чувства. Той беше събрал всичките си близки, приятели и познати, за да видят нещо, което ще направи за последен път. Той някога е летял, но неговият професионален край бе дошъл – това много ме разчувства.

СнимкаИ защото военните са хора с големи сърца, Вяра е посветила изложбата си и на една благотворителна кауза:

Имам идея да направя книга с всички снимки, която да продам благотворително, защото едно осемгодишно момиче има нужда от здравна помощ. Тя се казва Никита и е дъщеря на матрос от Военноморските сили. По този начин искам да помогна на това дете, което е болно от церебрална парализа и спешно се нуждае от финансова помощ за операция.

По повод 6 май, Вяра пожелава на своите колеги:

Да носят с гордост пагона си, да бъдат все така всеотдайни, предани и да обичат родината си, както досега!

Снимките са предоставени от Вяра Йовева


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07