Мария Мескин: Без духовната енергия на изкуството е невъзможно да се живее

БНР Новини
Снимка: Албена Безовска

Град с богато историческо минало, Плевен е свързан и с имената на стотици личности, дали своя принос за развитието на българската култура. „Плевен – град на моите мечти…“ – това е песен на легендата Емил Димитров, роден тук. Мелодията, заедно с други откъси от негови хитове, се носи на кръгъл час от часовниковата кула на общината, разположена в центъра. На метри от нея се намира Мавзолеят на загиналите в Освободителната война руски и румънски войни, красивите водни каскади и старата градска баня. През 1984 г. тази сграда е превърната в галерия, която никога не остава без посетители. Представя постоянна експозиция, събирана десетилетия от Светлин Русев – известен художник, общественик, колекционер. Той подарява стотици произведения на Плевен – града на неговата младост. А общинската управа предоставя красивата обществена сграда, която отдавна е престанала да изпълнява функциите, за които е построена. Разказва г-жа Мария Мескин, директор на Художествена галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“:Снимка




СнимкаСградата на старата баня е архитектурен шедьовър. Тя не е строена по време на турското владичество, макар да битуват такива мнения. Издигната е в свободна България от гениалния архитект Никола Лазаров, заедно с мавзолея и паметници на признателността към освободителите на Плевен. Тогавашният кмет е поръчал „най-атрактивната градска баня“. Струвало е много, но си е заслужавало риска – и до днес тази сграда е прекрасна, тя е архитектурен паметник с национално значение. Уникалната експозиция съдържа българско и чуждестранно изкуство от XVIII, XIX и XX век. Подарените от акад. Русев произведения досега са 420, но той продължава да обогатява колекцията. Обичаме да цитираме думите му, според които това отново е баня, но „баня за душата“. Наистина тук намират духовен оазис хора от цял свят. Независимо от трудностите, ние никога не затворихме вратите на галерията.

В залите с различна големина и геометрична форма може да видите платна на големите творци Златю Бояджиев, Цанко Лавренов, Владимир Димитров – Майстора, Дечко Узунов и др., произведения на съвременните Никола Манев, Генко Генов, Георги Божилов… В галерията се съхраняват икони, африкански пластики, християнски скулптури от Индия, малки скулптури от Роден и Дега. В кулите на старата баня, до които се стига по вити стълби, човек с изненада открива миниатюри на Шагал, Гоя, Реноар, Дьолакроа…

СнимкаГалерията живее наистина пълноценен живот на културен център – продължава г-жа Мескин. – Тук представят своите книги поети и писатели – от най-големите имена до начинаещите им колеги. Тук е и поетичният дом на плевенските творци на словото. Организираме чудесни камерни концерти. Разбира се, държим всичко, което се случва, да е на нивото на колекцията. Знаем, че има притежатели на големи сбирки от произведения на изкуството, но сред тях са малко истинските експерти като акад. Русев. В галерията няма нито едно случайно попаднало произведение. Тя представя всякакви образци от възрожденски щампи през големия Илия Бешков също наш съгражданин, до съвременните автори. В експозицията от западноевропейски графични образци можем да видим творби на Реноар, Пикасо, Дали, Кете Колвиц и на още много световноизвестни художници. Срещаме трудности с поддържането на сградата. Завърши част от обновяването и́, другата част очаква финансова подкрепа. В лицето на г-н Георг Спартански, настоящия кмет на гр. Плевен, намираме не само ценител на изкуството, но човек, който се стреми духовната сфера да не изостава от останалите. Вярваме, че ще запазим архитектурния паметник и безценното дарение, което е събрал между стените си. Трудности има, материалното е важно, но без красотата, без изкуството е невъзможно да се живее истински.

Снимки: Албена Безовска




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07