Петър Дундаков: Фолклорът е традиция от интонации, които всяко поколение трябва да може да препрочита

За концерта довечера с негова музика и "Мистерията на българските гласове" и Лиза Джерар вече няма билети

Всичко всъщност започва преди около две години и половина. Тогава Петър Дундаков започва да пише музиката за този проект, а поканата идва от една от големите световни музикални компании. И оттогава тече интензивен процес на писане на музика, репетиции, записи, намиране на съмишленици в лицето на Лиза Джерар ("Dead Can Dance") и нейния екип.

Чуйте какво разказа Петър Дундаков (който от композитор, става и продуцент на целия проект) в сутрешното ни "Радиокафе" часове преди концерта.
Освен "Мистерията на българските гласове" и Лиза Джерар, той изрично спомена още двама от участниците, пристигнали от Германия специално за концерта - Себастиан Цвайх и Дейвид Кукърман (перкусионистът на Dead Can Dance, прочут и много търсен в подобни базирани на фолклора проекти, използващ много интересни инструменти с изключително богата палитра), както и Петър Миланов (китара), Тони Рикев (баскитара), Христина Белева (гъдулка), Костадин Генчев (кавал),  със специалното участие на Skiller.

Много е интересен коментарът на Петър Дундаков по темата за влиянието, което "Мистерията на българските гласове" са оказали на редица европейски и световни музиканти. В тази посока тръгнахме от признанието на Лиза Джерар, че ги е слушала, при това в труден момент от своя живот и тяхната музика много ѝ е помогнала. Ние, като българи, гледаме на "Мистерията на българските гласове" през нашата призма и не си даваме сметка за пътя, по който те са достигнали до света през 80-те и 90-те. Хор „Мистерията на българските гласове”Това става през един музикален лейбъл, който издава и Dead Can Dance, и цялата независима музика тогава, това е издателството, което преобръща представите ни за музиката и променя границите между ъндърграунда, "по-особената музика" и мейнстрийма и да наложи "другата музика" в медиите - разказва композиторът и добавя имената на още големи музиканти, повлияни от "Мистерията..." като Франк Дзапа. И, според него, всички, които са искали да променят музиката тогава, са били безкрайно впечатлени от "Мистерията на българските гласове", далеч извън политическите конотации на един хор, който идва от социалистическа държава, заради техния уникален звук и уникално композираната музика. Затова и Лиза Джерар е била толкова развълнувана от поканата да работи с "Мистерията.." и приема с такава радост.
Фолклорът...
Според Петър Дундаков в България се прекалява с представянето на фолкора като "едно нещо" и с опитите да го определяме. Колкото повече работя и навлизам в композирането, толкова повече си давам сметка, че фолклорът е една врата, през която могат да влизат различни традиции и различни музиканти - казва той,  - фолклорът е една традиция от песни, от звук и интонации, които обаче всяко едно поколение трябва да може да препрочита така, че времето, в което живее да може да го разбере. И на нас тепърва ни предстои да се учим да общуваме с фолклора си, но не като бунтовници, които искат да защитят на всяка цена черешовото си топче, а като граждани на света, които с любов представят идентичността си.
За концерта тази вечер в зала "България" всички билети са продадени, ако искате да видите този специален проект, в който ще има и отделна част за Лиза Джерар и песните ѝ с Dead Can Dance, представени със струнен оркестър с музиканти от Софийската филхармония, можете да прескочите до Пловдив на 8 юни, там той ще бъде представен на Античния театър.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Джейкъб Колиър в свои води...

Детето-чудо Джейкъб Колиър вече не е дете

Третият декемврийски Слънчев джаз+ започва с новия опус на детето-чудо, както нарекохме Джейкъб Колиър при първото му представяне през май 2015-а. Три години и две Грами та по-късно младият талант е отново композитор, мултиинструменталист, певец и електронен магьосник. Започнал работа в първите часове на 2018-а, Джейкъб Колиър оркестрира импресии,..

публикувано на 16.12.18 в 07:15

"Кварто квартет" и Бетовен - музикалната комбинация на тази неделя

Последният ден от тази седмица е рожденият ден на големия немски композитор Лудвиг ван Бетовен. За пета поредна година "Кварто квартет" отбелязват този ден подобващо - с концерт! В сутрешното ни "Радиокафе" гостуваха двама от постоянните членове на състава, който се нарича квартет, но често става и квинтет, че дори и оркестър - това са създателят на..

публикувано на 14.12.18 в 16:08
Борислава Танева

100 години Бърнстейн и 90 години Александър Танев отбелязва с концерт Софийската филхармония

Тази вечер, в четвъртък (някогашната традиционната концертна вечер за Софийската филхармония) ще се състои един специален в много отношения концерт. Две годишнини се отбелязват в една вечер - 100 години от рождението на големия американски композитор Ленард Бърнстейн и 90 години от рождението на едно голямо име в родната музика - Александър Танев..

публикувано на 13.12.18 в 11:58

Ивайло Василев с Първа награда от Международния конкурс "Щелкунчик" в Москва

Продължава приказката на 11-годишния изключително талантлив пианист Ивайло Василев, за когото ви разказахме само преди два дни в сутрешното ни Радиокафе . Той не само достигна до финала на ХIХ издание на Международния конкурс за млади инструменталисти (до 14 години) в Москва, но и спечели Първата награда при пианистите, оставяйки след себе си двама..

публикувано на 12.12.18 в 11:22
Армел Дюпа в Първо студио на БНР

Армел Дюпа и Ибраим Маалуф - от концерти, плюс нова продукция на Де-Фаз и Бирели Лагрен

Слънчев джаз+ на 9 декември започва на концертна вълна. Импровизациите на Армел Дюпа в Първо студио на БНР и част от разговора ни с него, когато обръщаме внимание на един от първите ни кръстници - Мишел Петручани. Продължението е с многохилядния концерт на Ибраим Маалуф от 14.12.16 г. в Париж, току-що излязъл в троен албум. Във втората част..

публикувано на 09.12.18 в 07:20

Тромпетистът Паоло Фрезу с два нови албума

Първият декемврийски Слънчев джаз+ води на разходка из времето и пространството. Един от "кръстниците" ни - тромпетистът Паоло Фрезу, почти едновременно издаде два албума - в трио около музиката на Чет Бейкър и с вокалния ансамбъл "А Филета" върху танците на нашата памет. С паметта на Средиземноморието са свързани и новите творби на Джанлуиджи..

публикувано на 02.12.18 в 07:25

Полша спечели Конкурса за детска песен на "Евровизия" 2018

Снощи в зала "Минск Арена" в столицата на Беларус се проведе 16-ото издание на Детския песенен конкурс на Евровизия. В препълнената 15-хилядна зала домакините бяха подготвили бляскаво шоу, което с всяка изминала година показва все по-високо ниво. Участваха деца от 20 страни. Освен от европейските държави, Израел и Австралия, тази година за първи път имаше..

публикувано на 26.11.18 в 13:38