Радиолексикон:

На старите телефони е имало само копчета, не и игри. Да не говорим да гледаш клипчета…

Заради телефона по-бързо ще се науча да чета
Снимка: БГНЕС
В най-детското предаване в ефира ни - „Радиолексикон“, този път децата от 7-а детска градина „Детелина“ в столичния квартал Гоце Делчев разсъждават по важен въпрос от съвремието.

Как работят мобилните телефони,
как са живели хората преди те да се появят?

Как ще изглежда джиесемът в бъдеще?

Оказва се, че около нас има една безкрайна невидима мрежа, която свързва с връвчици всички телефони на Земята. Най-работещият метод за пращане на съобщения, според децата, е с птичка, но да не забравите да я запознаете с получателя на писмото, че иначе няма да се получи.
Като чухме и какво е било без телефони в миналото, силно се надяваме да не изчезнат сега, защото повече не сме във форма да тичаме до домовете на всичките приятели, само за да им кажем Добро утро.

Добрата новина е, че прогнозите не са такива, а напротив. Очакваме в недалечното бъдеще смартфони, които могат да летят и да четат мислите ни. И телепатията ще е възможна според тях, само да започнем да мислим.

Не че не могат като се провикнеш - да те чуят от другата страна или на друга планета, но сигурно има кабел, червен. Или се праща нещо като писмо. А може и сателитните чинии да помагат. Или пък има контакт под земята?

Преди времето на джиесемите са общували с писма. Или със знаци.
Може да пратиш съобщение с птичето, но първо трябва да адресираш писмото си.

Може да изпратиш писмото си и с пистолет със стрелички.

На старите телефони е имало само копчета, не и игри. Да не говорим да гледаш клипчета…

Телефонът на бъдещето най-вероятно ще е бял, с 2 слушалки – една за слушане и една – за говорене. С апарата ще можем да си сваляме всякакви игри – само казваш каква искаш… Може и да е зелен, с прозрачен екран…

Когато не е имало мобилни телефони, хората са се срещали и са си говорили.

Приятно слушане.
Предаването може и да си свалите и да го слушате където и когато пожелаете.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Юлия Спиридонова-Юлка с новата коледна книжка

Юлия Спиридонова-Юлка: Малките читатели са добри деца и агентите на Дядо Коледа знаят това

В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..

публикувано на 12.12.18 в 10:43
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Космонавт - една от най-мечтаните професии

И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..

обновено на 03.12.18 в 10:55

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20