„Ветеро по европско дуа от Шопско“ – „Шопски празници“ в Елин Пелин

БНР Новини
Снимка: elinpelin.org

Шопите се славят като весели и жизнерадостни хора. Имат своя философия за живота, свои нрави, обичаи, бит, култура, неповторимо чувство за хумор и себеирония, които ревностно пазят от „време оно“. Те населяват района около София, наричан Шоплук или Шопска фолклорна област.

Големият български писател Елин Пелин, също шоп и патрон на града, който носи неговото име, ги е оценил точно с думите: Най-веселите хора на света са шопите, защото това им е в природата – да се веселят, да се смеят на слабостите си, да бъдат мъдреци. Известни са още със своето остроумие, упоритост, наречена още „шопски инат“, но и с усета за хубост, чудесно отразена в песните, танците, хората, носиите…

Снимка
От 48 години в гр. Елин Пелин организират „Шопски празник“, който продължава цяла седмица. Започва на празника „Свети Дух“, а всеки ден има тематична насоченост, свързана с духовната и материална култура на шопите. Програмата му е пъстра и е съобразена с всякакъв вкус и предпочитание. Ако посетите събитието в гр. Елин Пелин, ще се убедите в мъдрата приказка на шопа: „Ние не се фалимо. Нашто се види. Оно сам се фали“.

Снимка
Покана отправя и г-жа Рени Николова от организационния екип и дългогодишна водеща на шопските празници в годините:




За поредна година, т.е. 48 години „Шопският празник“ е традиция, която присъства не само в нашия културен календар, но и в социалния ни живот. Тази традиция е емблема на града и ни задължава да бъдем нейни достойни пазители и продължители. Води началото си 1970 г. по идея на Благой Стратев и тогавашния кмет Стоян Кирилов. В тези дни празнуват не само шопите, а се стремим да приобщим много гости, дори и извън пределите на България. Съдържанието е свързано с традиционните песни, танци, хумор от Шопско. Тази година е под надслов: „Възход на традицията“ и се провежда от 5 до 11 юни. Очакваме гости от различни области на България. Ще разходим шопа из Родопа, из дебрите на Пирин и ще го пренесем в китна Тракия. Всички празнични дни са изпълнени със събития, като целта ни е всеки гражданин и наш гост да се докосне до различните жанрове на изкуствата: местни песни, танци, живопис, литература, приложни изкуства. Не сме забравили и любителите на спорта, кулинарията, българските носии и на домашните любимци. В съботния ден ще дефилират с български носии красиви момичета, които ще се състезават за титлата за най-красивата шопкиня.

Снимка
Шопите сме отворени към света. Град Елин Пелин е побратимен с град Лесковац, Сърбия. Ще имаме гости и от Румъния. Очакваме програмите на ансамблите: „Пирин“, „Тракия“, формация „Тъпани и гайди“, Николай Славеев, Ана Мария и формация „Български ритми“. За младите са предвидени концерти на Дара, на „Дийп зоун проджект“. Ще се изявят и местните фолклорни състави към читалището в града, шопският ансамбъл – гордостта  на града ни, духовият оркестър „Стефан Стефанов“, мажоретни състави,  също и ансамбли от София и Кюстендил и др. Каня всеки, според собствения си интерес и желание, да посети „Шопския празник“ 2017 г. в град Елин Пелин.









Снимки: Община Елин Пелин



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Прочул се Найден граматик” – народни песни, посветени на книгите и учителите

В навечерието на 24 май, наричан най-българския празник, обръщаме поглед към традиционните ни песни, посветени на книгите и учителите. Те са съхранили доказателства за пословичната любов на българина към знанието и духовността, за уважението към образованите хора. Денят на Св.св. Кирил и Методий се отбелязва като църковен празник още през..

обновено на 23.05.20 в 19:12

Старинните технологии на "писаните" яйца са живи и днес

Символиката на яйцето се е променяла през вековете. Най-старите щраусови яйца, украсени с резба, открити в Африка, са на възраст около 60 хиляди години и са служили за подарък. Златните и сребърните яйца присъстват в погребалните обичаи на шумери и египтяни. Езическите вярвания на различните народи гласят, че яйцето е символ на Вселената,..

обновено на 16.04.20 в 18:46

Мирослава Таскова: „Децата с интерес усвояват различни умения, свързани с българската история“

Един от най-великите светители и чудотворци на IV век, Свети Спиридон, бил прост по нрав, смирен по сърце и благ по живот , както е записано в житието му. Днес православната църква почита неговата памет. В българските традиционни вярвания Св. Спиридон се приема за покровител на конете и едрия домашен добитък, но преди всичко той е патрон на..

публикувано на 12.12.18 в 12:23

Драгиновци обичат, пазят и славят старите местни традиции

Според броя на своите жители Драгиново се нарежда на четвърто място сред селата в България. Разположено е в Западните Родопи, в близост до Велинград. В миналото е известно под името Корова (от тур.Kuru – ova – Сухо поле), а от 1971 г. е преименувано на Драгиново, в чест на поп Методий Драгинов – православен духовник, автор на летописи за..

публикувано на 12.10.18 в 11:18

Янка Рупкина: „Щастлива съм, че с гласа си спечелих обичта на хората у нас и по света“

Янка Рупкина, една от емблемите на българската народна музика, тази година отбелязва две сериозни годишнини – шест десетилетия на сцената и осем от рождението си. Легендарната ни певица е родена в Странджанския край. Нейните земляци от с. Богданово, Бургаско, се гордеят с гласовитата Янка и дори са нарекли клуб на нейно име. По цял свят е..

публикувано на 24.09.18 в 08:35

Фестивалът на шевицата в Белослав възражда магията на българското везмо

От незапомнени времена шевиците, които украсявали българските носии имали своето специално предназначение. Освен красив орнамент, разкриващ информация за социален статус и принадлежност към даден регион, в шевиците са кодирани и скрити послания. Неслучайно те изпълнявали ролята на ограждащ елемент около откритите части на тялото. Важен елемент..

публикувано на 08.09.18 в 08:15

„Българщици“ – уникална среща с неизвестни старинни песни

Преди няколко месеца излезе от печат сборникът „Българщици“, събрал 672 непубликувани народни песни от архива на Коста Колев. Известният акордеонист, композитор и диригент напусна този свят през 2010-а на 89-годишна възраст. Остави хиляди обработки на фолклорни образци, авторски творби в народен стил, музика към танцови постановки… Десетилетия..

публикувано на 15.08.18 в 09:50