Корупцията, новосъздаденият „Антикорупционен фонд“ и медиите в България – пресечни точки

БНР Новини
Николета Атанасова, Николай Стайков и адв. д-р Ирена Георгиева (отляво надясно) в студиото на програма „Христо Ботев“.
Снимка: Кирил Чобанов

С Мирослава Петрова, председател на УС на гражданската организация „Антикорупционен фонд“, Николай Стайков, журналист и адв. д-р Ирена Георгиева, автор на сравнителен анализ на корупционните практики в три държави членки на ЕС, сред които и България и автор на книгата „Използване на прозрачността срещу корупцията при обществените поръчки" говорим за това през „какви врати влиза“ корупцията в България. С примери илюстрираме най-често срещаните корупционни практики у нас и търсим възможностите за справяне с тях.
Ужасно много се говори за корупция у нас, както и за средствата за борба с нея, но всъщност малко хора знаят какво означава корупция или прозрачност и до колко са свързани двете понятия. Важен е теренът, на който се случва корупцията. Но самият факт, че се появява организация като „Антикорупционният фонд“ говори две неща – от една страна – чудесно, значи някой реагира. От друга страна – много тъжно, защото значи, че държавата не се справя. Проблемът с контрола е много сериозен и ако държавата не демонстрира воля за спазване на законите, нормите в този закон остават мъртво родени. Такъв пример са „черните списъци“ за възложители, които ги има още от стария ЗОП, но са абсолютно мъртво родени, защото никой не прилага тази клауза.  – каза д-р Георгиева.
Основният фактор да се справим с корупционните практики у нас е зададеният тон от върха на една пирамида, в случая – публичната администрация. Ние сме парламентарна република, но по мое мнение ние сме премиерска република, защото всички лостове на властта са там. Там са ресурсите, европейските програми, обществените поръчки, назначенията… всички важни неща, и затова, аз следя какво се случва там и трябва да ви кажа, че тонът на върха е много противоречив. Преди шест месеца се говореше, че корупция няма, а изведнъж тя се появи пак и стана проблем. Има големи казуси като този с „Кооперативна банка“, които се развиха пред очите на цялото общество, без да имаме никаква институционална реакция. И се оказа, че за българските институции е много удобно да не виждат партньор в българската разследваща журналистика, която спазва стандартите, а по-скоро се крият зад понятия като „медийна война, поръчкова журналистика, докато всичко се размие и заживеем в един такъв оцапан неприятен цвят… и загубим разликата между качествената журналистика и онази в онзи неприятен цвят. През март 2013 година се появи журналистическо разследване, което ясно доказа, че има източване на банката, но нямаше никаква институционална реакция. За какво говори това? - допълни Николай Стайков.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49