Актьорът Рашко Младенов: Музиката е голямата ми любов, а театърът е моята страст

Рашко Младенов
Снимка: Георги Бангиев

Рашко Младенов започва да свири на пиано още на 5 години. Това отнема част от детството му, но сега актьорът осъзнава колко важно и полезно е било посвещаването му на музиката. След това завършва Музикалното училище в София и отива в казармата. Тежката служба в танковото поделение в Грудово го откъсва от инструмента и той кандидатства във ВИТИЗ, защото това му осигурява 15 дни отпуска от казармата. Приемат го в театралната академия в класа на проф. Желчо Мандаджиев. Най-важните неща - не само за професията, но и за живота - научава от този „велик” човек: отговорност, любов към изкуството и професията, дисциплина и правилно отношение към хората. През студентския период е мислил и за музиката, но проф. Мандаджиев така го „запалва” за театъра, че не било възможно никакво измъкване.

Все пак музиката става част и от театралната професия на Рашко Младенов. Много са хората, които и до днес помнят концертите на Рашко Младенов, Николай Бинев, Ицко Финци и Тодор Колев заедно със симфоничния оркестър под  диригентството на Александър Владигеров, автора на идеята за тези съвместни концерти. 25 пъти се изпълняват концертите им в зала „България” през сезон 1980/1981 година. Следват концерти с всички симфонични оркестри в страната.

След ВИТИЗ Рашко Младенов е три години по разпределение в Русенския театър. Смята, че тези години са неговият голям шанс в професията. После го канят в театър „София”, където играе 15 сезона. Определя себе си като „приличен” актьор и отличава малко от своите роли: примерно Разколников в „Престъпление и наказание” в Русенския театър под режисурата на Красимир Спасов, „Жестоки игри” в Театър „София”, както и „Царство земно”, където си партнира с Коста Цонев и Катя Паскалева. И до днес смята, че Катя Паскалева е най-голямата българска драматична актриса. Докато са си партнирали, е онемявал от въздействието на нейната игра.

Над двадесет са ролите на Рашко Младенов в киното, но в малко от тях той се е чувствал творчески ангажиран. Според него театърът е по-голямото изкуство, защото от сцената имаш връзка с публиката. Освен това в киното не можеш да оправиш грешките си,  а в театъра с всеки спектакъл надграждаш образа. В онези времена актьорите са снимали не само заради изкуството и славата, а и заради парите. За сравнение – заплатата на Рашко Младенов в Русенския театър е била 95 лв., а за участието си във филма „Константин Философ” получава хонорар от 1200 лв. – това е колкото целия му годишен доход.

Тази година /2017/ в периода 27 януари – 4 май Рашко Младенов беше министър на културата в служебното правителство на проф. Огнян Герджиков. Приема тази номинация на президента Румен Радев само с мисълта, че е за 3 месеца. За малкото време не е можело да се градят и правят големи планове. Извършвал е само текущата оперативна работа. Но е бил категоричен в опитите отстрани да му въздействат за някои неправомерни решения. В интервю за "Нощен Хоризонт", проф. Герджиков определя Рашко Младенов като „твърдоглав” и признава, че това е добре за един министър. Днес актьорът е категоричен, че никога повече не би приел този пост.

Относно театралната реформа Рашко Младенов мисли, че с времето се правят правилните стъпки и се върви във вярната посока. А за българската действителност  творецът е на мнение, че ние имаме здрав корен и с времето нещата ще се променят и ще започнат да се наместват. Той е оптимист и вярва, че ще имаме нови духовни водачи и политически лидери.

От година и половина Рашко Младенов се е посветил на пианото. Свири всеки ден по няколко часа. Много обича да остава сам с инструмента и със себе си. Музиката го прави радостен и щастлив. Но е взискателен към себе си и в момента дори работи с клавирен педагог. Само след дни - на 1 Октомври - ще е неговият юбилеен /по повод 70-тата му годишнина/ концерт в зала „България”, където с приятели-музиканти от различни жанрове ще свирят със Симфоничния оркестър. На 2 октомври в кино „Одеон” ще е прожекцията на единствения филм на Леон Даниел „На чисто”, който е бил спрян в онези години. Това е първият филм за актьора, който освен това е музикант, композитор и режисьор. На 23 ноември в Париж Рашко Младенов ще участва в Международния конкурс за пианисти-непрофесионалисти. Това е накратко историята на един „светъл” образ, както го нарече неговата колежка и приятелка Илка Зафирова. Останалото ще прочетем в неговата книга, която засега е до 150-та страница и е още в началото на първите години след ВИТИЗ в Русенския театър. Остава много за разказване и той ще го направи, защото е всеотдаен и отговорен, когато нещо го „запали” творчески.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петко Бонев: Има доказани начини Камерна опера Благоевград да работи успешно

Месец декември започна с „изтичане на информация“ в социалните медии за предстоящо закриване на Камерната опера в Благоевград. „Много моля хората, които непрекъснато пускат слухове и използват социалните мрежи като вид медия, да не създават изкуствено напрежение, където го няма. Няма да бъде закрита камерната опера, но трябва по някакъв начин да се..

обновено на 24.12.18 в 17:27
Мариус Донкин (л), Диана Янкулова и Явор Стаматов (д)

Мариус Донкин: За единението трябва да намерим себе си в общността

Народният театър навлиза в своя 130-и сезон с много амбициозна програма на всичките си сцени.  За предаването „Неделя 150“ по „ Хоризонт“ ръководителят на институцията Мариус Донкин каза: "Мисля си, че не само този сезон ще бъде български, но този наистина е такъв с „Опит за летене“ на Радичков, а и следващата седмица предстоят две премиери..

публикувано на 16.12.18 в 14:01

Предстои тайно поетическо четене в рамките на Литературния фестивал

Тайно поетическо четене ще се проведе в неделя в рамките на Софийския международен литературен фестивал. Мястото и имената на поетите и музикантите, които ще се включат в четенето, са тайна. В предаването „Преди всички“ програмният директор на Фестивала Тодора Радева посочи, че който иска да се включи, трябва да се регистрира в страницата на..

публикувано на 14.12.18 в 10:14

Баладите на Шопен в нови записи на Антонина Бонева

Изтъкнатата българска пианистка Антонина Бонева осъществи нови записи по покана на "Музикална къща БНР". В Първо студио на Националното радио Бонева направи нова регистрация на четирите клавирни балади от Фредерик Шопен, изключително популярни и обичани от публиката, но твърде рядко изпълнявани в интеграл. В интервю за предаването "Алегро виваче" по..

публикувано на 14.12.18 в 09:58
Сцена от операта „Джоконда“

Габриела Георгиева: винаги съм усещала Джоконда много близка до сърцето си

„Джоконда е интересен образ, едно прелестно създание, певица и танцьорка, улична артистка. Много чист, много истински човек. И тя остава такъв човек, въпреки всички препятствия и предизвикателства, които се изпречват пред нея. Когато Джоконда разбира, че любовта й към Енцо Грималди не е споделена, защото той е влюбен в Лаура, тя взема съдбоносно..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Регионалната библиотека в Благоевград се радва на извънреден детски интерес

Няколко пъти са се увеличили през тази година малките читатели в регионалната библиотека „ Димитър Талев“ в Благоевград. Истински рекорд е фактът, че за един ден в детския отдел са се записали над 700 деца. Още в репортажа на Кети Тренчева: Впечатляващият интерес на малките читатели към книгите е търсенето на иновативни форми от страна на ръководството..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Гастрол на Македонската опера на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора

Македонската опера и балет в Скопие гостува за първи път на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора със спектакъл на „Севилският бръснар“ . Оперният шедьовър на Джоакино Росини беше представен в нов прочит на австрийската режисьорка Урсула Хорнер . Тя е възпитаник на Университета по музика и сценични изкуства във Виена,..

публикувано на 13.12.18 в 18:05