„Дон Кихот“ за юбилея на прима-балерината Калина Богоева

БНР Новини
Дон Кихот - Балет по музика на Лудвиг Минкус
Снимка: operasofia.bg/Виктор Викторов




На 21 октомври 2017 година Софийската опера и балет празнува юбилея на прима-балерината, балетен педагог и хореограф Калина Богоева.
Публиката и поклонниците, дошли да поздравят известната българска балерина, ще се насладят на спектакъла „Дон Кихот“ от Лудвиг Минкус под диригентството на Борис Спасов. На сцената ще видим Марта Петкова, Никола Хаджитанев, Цецо Иванов, Катерина Петрова, Боряна Петрова, Венера Христова, Натали Братанова, Емил Йорданов, Матю Уитъл, Кирил Иванов, Георги Аспарухов, Еленко Иванов, Александра Дрангажова, Милена Тодорова, Трифон Митев, Калина Калчева, Иван Георгиев.


Прима-балерината Калина Богоева.   Снимка: личен архивКалина Богоева е възпитаник на първия випуск на известната българска прима Лили Барон. После минава през руската школовка в Московското хореографско училище с педагог Елисавета Герт. А след това започва сценичната й реализация в роли както от класическия репертоар, така и в съвременни балетни спектакли. Сред коронните й роли са Одета-Одилия в „Лебедово езеро“, Мирта и Жизел от едноименния балет, Зарема от „Бахчисарайски фонтан“, Китри от „Дон Кихот“, Господарката на Медната планина от „Каменното цвете“, Мехмене Бану от „Легенда за Любовта“ и най-запомнящата се Папеса Йоанна в „Папеса Йоанна“. Родната публика се е наслаждавала на Мария от „Дъщерята на Калояна“, Стуна от „Нестинарка“ и Яна от „Змей и Яна“ в артистичната интерпретация на Калина Богоева. Но още една важна и значима роля е била по силите на тази голяма балерина – ролята на балетен педагог. Този талант го забелязва в нея Олга Тарасова, при която Богоева се дипломира през 1985 със специалност „балетна режисура“. И българската балетна артистка не подвежда наставницата си – тя успешно се реализира и като изпълнител, и като педагог, и като хореограф. Като се вгледаш обаче в творческата й биография – се замисляш колко дълги ли са били денонощията според часовника на Калина Богоева? Защото докато активно готви танцовите си сценични образи, тя в същото време е заета и с преподавателска, и с хореографска дейност. Още на Първия международен балетен конкурс – Варна през 1964 година Калина Богоева завоюва сребърен медал. А някъде по същото време тя вече подготвя и бъдещите медалисти за същия конкурс – да не забравяме, че няколко випуска са нейни възпитаници в Държавното хореографското училище.

Калина Богоева е създател и ръководител на специалността „Балетна педагогика“ в Държавната музикална академия. Преподава методология на класическия танц, композиция на танца и балетна педагогика. През 1994 година се налага точно тя – признатият авторитет в областта на методиката на класическия танц и репертоар – да поеме директорския пост на Балет „Арабеск“. Още на следващата година тя успява да създаде конкурс за съвременна хореография на името на голямата хореографка Маргарита Арнаудова.

И днес българският балет, младите балетни дарования, овладяването на майсторството в класическия танц са кауза за невероятната Калина Богоева. Тя е неуморна и като президент на Международната лятна академия по танц във Варна. Родният балет нямаше да бъде същият без ярките личности и артисти със съзидателния потенциал на Калина Богоева.

Честит юбилей!






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В търсене на доброто

Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..

обновено на 23.07.19 в 15:34

Денис Бучел: Фотографията трябва да докосне сърцето на зрителя

Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..

обновено на 16.07.19 в 15:11
Жюстин Томс (вляво) и Вася Атанасова

Българската Уикипедия на 15 години

На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..

обновено на 09.07.19 в 14:45
Доходно здание на Застрахователна компания „Балкан“, днес Младежки театър. Архитекти: Станчо Белковски и Иван Данчов,
1940 г.

Архитектурният модернизъм

Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..

обновено на 03.07.19 в 14:35

Тренировка по импровизация

Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..

обновено на 02.07.19 в 14:41
Любо Киров и Таня Димова в студиото на програма „Христо Ботев“

За музиката „Както преди“ с Любо Киров

Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..

обновено на 01.07.19 в 14:39

Невъзможен дебют

Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...

обновено на 14.01.19 в 12:29