Проф. Ганчо Ганчев от Института за икономика и международни отношения, който е модератор на събитието, обясни в предаването "Преди всички" кои според него са основните причини за демотивацията:
Причините са много. Основната причина е заплащането, тъй като повече от половината от изследваните казват, че при едно по-високо заплащане те биха се включили в пазара на труда. Втората основна причина, това е образованието и квалификацията. Има голяма група от хора, които просто нямат подходяща квалификация, за да участват по някакъв разумен начин на пазара на труда. Има много други причини, свързани със семейни причини, заболявания и т.н. Т.е. има голяма група причини, но все пак основното е заплащането.
Ганчев коментира изявленията, че заплащането на труда зависи от производителността, а у нас тя е по-ниска:
Това е един много сложен въпрос, но аз тук обикновено давам следния пример – един българин, който работи у нас в селското стопанство или в някакъв друг сектор, който не е много производителен, получава заплата 500-600 лева, а когато същият българин отиде да бере, да кажем, ягоди в Англия или някъде другаде, получава много по-голямо заплащане. Т.е. заплащането зависи не толкова от мотивацията на съответната личност, а от технологията, от организацията на труда, т.е. в крайна сметка това е проблем на бизнес стратегията. Така че ниската производителност е функция предимно на бизнеса – лоша стратегия, лош маркетинг, лоша организация и т.н.
Ганчо Ганчев коментира и въпроса за заплащането на учените:
Що се отнася до науката, това е един много специфичен сектор, който през последните години у нас просто беше забравен, но, според мен, специално няма никаква стратегия за обвързването на науката с бизнеса, за инвестиране в науката и т.н., и действително, специално хората в БАН, а и във висшите учебни заведения, са оставени на една много ниска работна заплата, и това, което чувам, е, че те самите трябвало да проявят инициатива и т.н. Но бизнесът е една друга професия, не бива да бъркаме професията на учения с тази на бизнесмена. За да може да има някаква връзка между двете, трябва да има принципно друга организация на научната дейност у нас. Т.е. да има някакво междинно звено, което да помага научните идеи да се реализират в практиката, което е дело на професионални бизнесмени.
Проф. Ганчев обясни какво трябва да се направи за привличане на хората, изгубили мотивация за работа:
Единият от начините да привлечем демотивираните, това е да се обърнем към цифровите технологии – те да могат да работят вкъщи, да могат по-лесно да търсят работа и т.н. И тук според мен се нуждаем от специални програми именно за използване на тази цифровизация за въвличане не демотивираните в пазара на труда.
Необходими са и държавни политики. От друга страна, значи тези около 300 хиляди, които са демотивирани, са една потенциална работна сила. Ето, бизнесът непрекъснато твърди, че липсват кадри и т.н. Значи тези 300 хиляди са един потенциален резерв и бизнесът би следвало самият да инвестира пари за проучване на този пазар и да намери начин да привлече тези хора.
От гледна точка на държавата и държавните политики, основният извод е, че липсва стратегия за привличане на тези хора. Те се разглеждат като някакъв сив сектор. Акцентът е за намаляване на безработицата, но безработни са тези, които търсят работа, които са активни. А тази пасивна група, тя е един огромен резерв и тя е резерв за самата държава.
Интервюто на Таня Величкова с Ганчо Ганчев можете да чуете от звуковия файл.
Гледайте и слушайте „Неделя 150“ с водещ Диана Янкулова във Фейсбук страницата на БНР и във Фейсбук страницата на „Хоризонт“ . 10.00 ч. - Интервю с проф. Стефка Стоева - председател на ЦИК. 10.30 ч. - Интервю с Валентин Михов - член на Изпълкома на Българския футболен съюз (БФС) в оставка. 11.15 ч. - Интервю със Сергей..
Районната прокуратура във Велико Търново внесе в съда обвинителен акт срещу 38-годишен мъж от град Килифарево за държане и разпространение на порнографски материали с участие на деца. Законът предвижда лишаване от свобода до 6 години. Според обвинението мъжът е държал на външен харддиск и в два преносими компютъра общо 8344 снимки и видеоклипове с..
Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..
Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..
От 21-ви декември до 2-ри януари включително „БДЖ-Пътнически превози” осигурява 15 400 допълнителни места за предстоящите Коледни и Новогодишни празници. Добавят се допълнителни вагони във влаковете по основните направления в страната. От БДЖ напомнят, че при купуване на билети за отиване и връщане, могат да ползват отстъпки от 10 % до 30 % от..
Овцевъдите и козевъдите от 13 области в страната от началото на идната година ще може да ползват безплатни административни, експертни и счетоводни услуги в административни офиси, които създава Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Първият офис ще заработи във Велико Търново. В центровете животновъдите ще получават помощ при попълване..
Между 200 и 300 мигранти, искащи убежище във Франция, са опитали снощи да нахлуят в парижкия театър "Комеди франсез", за да окажат натиск за регулиране на ситуацията им. Докато на сцената на "Комеди Франсез" върви пиесата "Лукреция Борджия" от Виктор Юго, пред входа на прочутия театър в центъра на Париж мигранти от Африка играят друг..