Художничката Иваничка Панева: Важно е човек да е с чиста душа

Великотърновската художничка Иваничка Панева


На Ивановден празнува и великотърновската художничка Иваничка Панева. За нея казват, че където влезе, сякаш слънцето огрява от нейното благородство и достойнство. 70-годишната дама е претворила в картините си родния Търновград и лицата на красивите болярки.

Тя излъчва нежност, финес и обаяние, но и болярска гордост. И няма как да е по друг начин, защото усетът към красивото е вроден в нея. По майчина линия великотърновската художничка Иваничка Панева е наследничка на болярката Бойка. Родът на баща ѝ са  кундурджии, както навремето наричали обущарите.

Кръстена съм на баба ми Иванка. Татко е тръгнал да ме запише в общината и с мама са решили, че ще се казвам Вяра. Но по път е срещнал приятел търновец, който му е казал: Сега е страшно модерно името Иваничка. И връщайки се, съобщава, че си имат вкъщи Иваничка. Така от баба Иванка съм станала Иваничка. Човекът прави името, а не името – човека, така че забравям, че съм Иваничка, защото има много варианти на това име и всеки се обръща към мен, както му е приятно и удобно.

Най-често приятелите се обръщат към известната ни художничка с имената Ива и Ваня. Името се предава в рода и внучката днес го носи като Ивон. Иваничка Панева пази оня детски, 5-годишен спомен, когато за първи път разбрала, че на Ивановден има личен празник.

Живяла съм на ул. „Въстаническа“ в Търново зад хана „Хаджи Николи“, където съсед ни беше много добър майстор строител, казваше се чичо Рачо, който на 5 годинки ме метна на снега отгоре, намаза ми челото със сняг и каза: Ти днес имаш имен ден и ме остави върху снега. Дълго стоях върху мокрия сняг. Накрая майка ми ме откри, смъкна ме на земята, защото имаше само една пътека между този висок сняг от двете страни и ми каза: „Имаш имен ден, моето момиче“. И така аз осъзнах, че имам имен ден на 5 години.

Ивановден е един от най-тачените празници в семейството на художниците Христо и Иваничка Паневи. Домът им е като Авраамов дом – вечно отворен за приятелите.

Като мине Коледа и Нова година, започвам да си мисля, че идва Ивановден и среща с много приятели – по телефон, на живо. В къщи беше един безкраен празник от сутринта до през нощта. Аз съм щастлива, че наистина поддържам такива добри приятелства.

Иваничка Панева е родена в живописната Асенова махала под крепостите Царевец и Трапезица и казва, че това е най-романтичното място в родния Търновград.

Нагоре се вижда катедралния храм, долу е реката Янтра, Царевец. Детството ми беше прекрасно между Трапезица и Царевец.  А после дойдохме на ул. „Въстаническа“ в подножието на Варуша в Стария град. И там беше една глъч от деца. Всички се събираха на Самоводския пазар, вечер до тъмно стояхме, а пързалката, която тръгваше от къщата на Търновската царица, където днес е къщата музей на Емилиян Станев, минаваше през Самоводския пазар, покрай нашата галерия, където е сега, и стигаше до Балкантурист. Това беше най-дългата пързалка и най-щастливата, защото всички мокри, но със зачервени бузи катерехме нагоре по баирите с шейните и после се спускахме до безкрай. По цял ден.   

Любовта към изкуството дошла несъзнателно в живота на Иваничка Панева. На днешната Самоводска чаршия като малко момиченце тя в унес наблюдавала тихичко как рисуват известните търновски художници Иван Христов, Деньо Чоканов, Йордан Попов, Лальо Минков. Дядо й Александър Върбанов, който заради калиграфските си умения е бил протоколчикът на община Търново, бил близък приятел с големия художник Рафаел Михайлов и водил малката Иваничка при него.

Той беше първият, който виждаше моите опити да рисувам. Когато завърших 10 клас започнах да ходя на уроци. Аз бях много тиха, мълчалива….осъзнах, че това е моят път.

Иваничка Панева си разкрива душата, когато рисува българките. 20 години именитата художничка била учителка по изобразително изкуство, а учениците й и до днес я поздравяват от всички краища на света. 

Важно е човек да е с чиста душа, казва Иваничка Панева. Щастлива е с картините и семейството си. Не спира всеки ден да се радва на цветята, изгревите и вълшебните търновски залези.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петко Бонев: Има доказани начини Камерна опера Благоевград да работи успешно

Месец декември започна с „изтичане на информация“ в социалните медии за предстоящо закриване на Камерната опера в Благоевград. „Много моля хората, които непрекъснато пускат слухове и използват социалните мрежи като вид медия, да не създават изкуствено напрежение, където го няма. Няма да бъде закрита камерната опера, но трябва по някакъв начин да се..

обновено на 24.12.18 в 17:27
Мариус Донкин (л), Диана Янкулова и Явор Стаматов (д)

Мариус Донкин: За единението трябва да намерим себе си в общността

Народният театър навлиза в своя 130-и сезон с много амбициозна програма на всичките си сцени.  За предаването „Неделя 150“ по „ Хоризонт“ ръководителят на институцията Мариус Донкин каза: "Мисля си, че не само този сезон ще бъде български, но този наистина е такъв с „Опит за летене“ на Радичков, а и следващата седмица предстоят две премиери..

публикувано на 16.12.18 в 14:01

Предстои тайно поетическо четене в рамките на Литературния фестивал

Тайно поетическо четене ще се проведе в неделя в рамките на Софийския международен литературен фестивал. Мястото и имената на поетите и музикантите, които ще се включат в четенето, са тайна. В предаването „Преди всички“ програмният директор на Фестивала Тодора Радева посочи, че който иска да се включи, трябва да се регистрира в страницата на..

публикувано на 14.12.18 в 10:14

Баладите на Шопен в нови записи на Антонина Бонева

Изтъкнатата българска пианистка Антонина Бонева осъществи нови записи по покана на "Музикална къща БНР". В Първо студио на Националното радио Бонева направи нова регистрация на четирите клавирни балади от Фредерик Шопен, изключително популярни и обичани от публиката, но твърде рядко изпълнявани в интеграл. В интервю за предаването "Алегро виваче" по..

публикувано на 14.12.18 в 09:58
Сцена от операта „Джоконда“

Габриела Георгиева: винаги съм усещала Джоконда много близка до сърцето си

„Джоконда е интересен образ, едно прелестно създание, певица и танцьорка, улична артистка. Много чист, много истински човек. И тя остава такъв човек, въпреки всички препятствия и предизвикателства, които се изпречват пред нея. Когато Джоконда разбира, че любовта й към Енцо Грималди не е споделена, защото той е влюбен в Лаура, тя взема съдбоносно..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Регионалната библиотека в Благоевград се радва на извънреден детски интерес

Няколко пъти са се увеличили през тази година малките читатели в регионалната библиотека „ Димитър Талев“ в Благоевград. Истински рекорд е фактът, че за един ден в детския отдел са се записали над 700 деца. Още в репортажа на Кети Тренчева: Впечатляващият интерес на малките читатели към книгите е търсенето на иновативни форми от страна на ръководството..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Гастрол на Македонската опера на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора

Македонската опера и балет в Скопие гостува за първи път на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора със спектакъл на „Севилският бръснар“ . Оперният шедьовър на Джоакино Росини беше представен в нов прочит на австрийската режисьорка Урсула Хорнер . Тя е възпитаник на Университета по музика и сценични изкуства във Виена,..

публикувано на 13.12.18 в 18:05