Спомен за Богдана Гюзелева-Вулпе - първата жена композитор у нас

Богдана Гюзелева-Вулпе
140-годишнината от рождението на забележителната българка Богдана Гюзелева-Вулпе е повод да си спомним за една от основателките на българския оперен театър, певица - участничка в първите постановки на театъра, и най-важното - първата българска жена композитор. Огромен е приносът й към развитието на българското професионално музикално изкуство.

Богдана Гюзелева-Вулпе е родена на 5 февруари 1878 г. във Велико Търново, в семейството на видния възрожденец и обществен деец Иван Гюзелев. Завършва Дрезденската консерватория, като за вокалната й подготовка се грижи проф. Зиферт. През 1903 г. се омъжва за бесарабския българин Иван Вулпе - известен млад певец, и двамата заминават за Иркутск, където преподават в Имперското музикално училище и пеят в местната опера. Когато в България започва полемика за създаване на български оперен театър, двамата се завръщат в родината и се включват в борбата, а когато Оперната дружба е вече създадена, те участват в първите постановки.

Богдана Гюзелева е на сцената с разнообразен репертоар - от лиричните сопранови партии като Графинята от „Сватбата на Фигаро“, Неда от „Палячо“ (първата цялостна постановка на оперна творба в Оперната Дружба през 1909 г.), до Кармен от едноименната опера. Участва в премиерите на оперите, написани от български композитори, като „Борислав“ от маестро Атанасов, “Тахир беговица“ от Хаджигеоргиев, “Сиромахкиня“от Манолов и др.

В същото време Богдана Гюзелева  усилено композира - сама пише либретата на оперите и оперетите си, има дарба на поетеса. Учи композиция при чешкия музикант Йозеф Швертнер. На 30 март 1915 г. е премиерата на операта й „Психея“ по романа на Купър. Постановката е на солистите на Оперната дружба, като тя пее главната роля, а дирижира маестро Атанасов, режсьор - Драгомир Казаков, танците поставя Пешо Радоев. През 1917 г. в театър „Одеон“ е поставена първата й оперета “Съюзници“. Общо създава три опери: освен "Психея", “Ферандо“ по поемата на Лермонтов „Испанци“ и “Пародия“, поставена в Измир. Оперетите също са три - след „Съюзници“ композира „Махараджа“ и „Любов“. За солисти хор и оркестър Гюзелева е написала Симфонична картина по народни мотиви, песни по стихове на Хайне, правила е много обработки на български, френски и хърватски народни песни. За съжаление никоя от тези творби днес не се изпълнява.

През 1917 г. Богдана Гюзелева-Вулпе заминава за Виена и Берлин, а после се установява в Измир, Турция. Завръща се в България през 1928 г. Напълно забравена, тя живее в мизерия. Умира на 19 май 1932 г., на 54 години.

Рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петко Бонев: Има доказани начини Камерна опера Благоевград да работи успешно

Месец декември започна с „изтичане на информация“ в социалните медии за предстоящо закриване на Камерната опера в Благоевград. „Много моля хората, които непрекъснато пускат слухове и използват социалните мрежи като вид медия, да не създават изкуствено напрежение, където го няма. Няма да бъде закрита камерната опера, но трябва по някакъв начин да се..

обновено на 24.12.18 в 17:27
Мариус Донкин (л), Диана Янкулова и Явор Стаматов (д)

Мариус Донкин: За единението трябва да намерим себе си в общността

Народният театър навлиза в своя 130-и сезон с много амбициозна програма на всичките си сцени.  За предаването „Неделя 150“ по „ Хоризонт“ ръководителят на институцията Мариус Донкин каза: "Мисля си, че не само този сезон ще бъде български, но този наистина е такъв с „Опит за летене“ на Радичков, а и следващата седмица предстоят две премиери..

публикувано на 16.12.18 в 14:01

Предстои тайно поетическо четене в рамките на Литературния фестивал

Тайно поетическо четене ще се проведе в неделя в рамките на Софийския международен литературен фестивал. Мястото и имената на поетите и музикантите, които ще се включат в четенето, са тайна. В предаването „Преди всички“ програмният директор на Фестивала Тодора Радева посочи, че който иска да се включи, трябва да се регистрира в страницата на..

публикувано на 14.12.18 в 10:14

Баладите на Шопен в нови записи на Антонина Бонева

Изтъкнатата българска пианистка Антонина Бонева осъществи нови записи по покана на "Музикална къща БНР". В Първо студио на Националното радио Бонева направи нова регистрация на четирите клавирни балади от Фредерик Шопен, изключително популярни и обичани от публиката, но твърде рядко изпълнявани в интеграл. В интервю за предаването "Алегро виваче" по..

публикувано на 14.12.18 в 09:58
Сцена от операта „Джоконда“

Габриела Георгиева: винаги съм усещала Джоконда много близка до сърцето си

„Джоконда е интересен образ, едно прелестно създание, певица и танцьорка, улична артистка. Много чист, много истински човек. И тя остава такъв човек, въпреки всички препятствия и предизвикателства, които се изпречват пред нея. Когато Джоконда разбира, че любовта й към Енцо Грималди не е споделена, защото той е влюбен в Лаура, тя взема съдбоносно..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Регионалната библиотека в Благоевград се радва на извънреден детски интерес

Няколко пъти са се увеличили през тази година малките читатели в регионалната библиотека „ Димитър Талев“ в Благоевград. Истински рекорд е фактът, че за един ден в детския отдел са се записали над 700 деца. Още в репортажа на Кети Тренчева: Впечатляващият интерес на малките читатели към книгите е търсенето на иновативни форми от страна на ръководството..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Гастрол на Македонската опера на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора

Македонската опера и балет в Скопие гостува за първи път на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора със спектакъл на „Севилският бръснар“ . Оперният шедьовър на Джоакино Росини беше представен в нов прочит на австрийската режисьорка Урсула Хорнер . Тя е възпитаник на Университета по музика и сценични изкуства във Виена,..

публикувано на 13.12.18 в 18:05