Старият град е най-големият музей на открито в Пловдив. Той трябва да бъде училище за изкуство и култура, това каза за Радио Пловдив Пенка Калинкова в контекста на предложения от кмета на града обществен дебат за нова визия на Стария град. А спирането на обществените поръчки определи като "Дамоклев меч".
Пенка Калинкова е театровед, автор на няколко книги за Пловдив и е повече от шест години член на УС на Фондация Пловдив 2018.
Ако бях на мястото на кмета, щях да се заема сериозно. Това не е просто прецедент, това се превръща в Дамоклев меч, така коментира Калинкова случая със стопираната реконструкция на площад "Централен" с жалба от Анка Ангелова с регистрирани 45 фирми с капитал по два лева, която тя определи като "възмутителен" и "повод за отмъщение". Според нея стопирането на трите обекта (галерията на "Гладстон" и благоустрояване на централния рейон) не са угроза за Пловдив като ЕСК, но, след като отдавна се знае за това домакинство, трябваше всяка година да се прави по нещо, а не сега, в последната година.
За Стария град Калинкова заяви, че обезлюдяването му е започнало през 90-те години с големи безобразия в него, включително и с неудачни концесии.
Старият град не може да бъде като Капана или подобно на него, съдържанието му е културен туризъм, или култура и туризъм.
В Капана хлътваш на няколко крачки встрани от Главната улица и веднага сядаш на някаква масичка. Няма усилие. Има само забавление. Капана е чаршия и питиепродавница на открито. А Старият град е нещо друго.
Калинкова припомни, че времето, в което Старият град е бил оживен и притегателен център за изкуство и интересни хора, е до 90-а година, като подчерта основната заслуга на Атанас Кръстев – Начо Културата.
Старият град е брошката на ревера на Пловдив, каза още Калинкова и заяви, че концепциите на Капана и на Стария град са коренно различни. В Капана, който е от няколко улички на кръст, центърът са предимно ръчните изделия и питейните заведения. Докато Старият град е място за музеи, галерии, Академия за изкуствата и културен туризъм.
Това, което може да се направи, е да се поканят специалисти, които познават Стария град и знаят за какво става дума, и те да възложат задачи на кмета на Пловдив.
Цялото интервю с Пенка Калинкова е в звуковия файл.
Изложба, посветена на Константин Иречек (1854–1918), ще се открие в в къщата-музей „Хр.Г. Данов“ в Стария град. Акцент в изложбата е престоят на Иречек в България и приносът му за българската история и образование. Той е автор на първата академична история на България, бил е и министър на просвещението. Носител е на първия златен медал „За..
Книгата е „Добри поличби”, авторите – Тери Пратчет, Бог да го прости и Нийл Геймън, Бог да го поживи. Ангелът Азирафаел и демонът Кроули много харесват света и искат да го спасят. В опит да си успокои нервите, Кроули пъха в касетофона на „Бентли”-то касета с „Годишните времена” на Вивалди. „Мамка му!” – изкрещява обаче той, щом го заливат едни..
Коледната изложба на Дружеството на пловдивските художници тази година е приютена залите на Градската художествена галерия. Ще бъдат връчени годишните награди за живопис, графика и скулптура, за млад автор, както и Наградата на кмета на Пловдив. Тази година техните носители са: за живопис – Минчо Панайотов, за графика – Димитър Апостолов, за..
Литературен салон SPIRT & SPIRIT и издателство Книгомания.бг представят журналистката Евгения Атанасова и книгата й „КРИСТО, ВЛАДО, РОСЕН И ПЛАВАЩИТЕ КЕЙОВЕ“ днес от 19 ч. в „Петното на Роршах" в Пловдив. Евгения Атанасова-Тенева е журналист и запален изследовател на творчеството на Кристо и Жан-Клод. Автор e на документални филми и статии,..
Книгата с епиграми „Дебили-недраги“ на Георги Кушвалиев ще бъде представена в Първо студио на Радио Пловдив. Писателят е първият носител на наградата „Крилатият козел“, учредена в памет на Радой Ралин, наречен „Козела“ в разработките на ДС за него. „Дебили-недраги“ е издадена във формата на изгорената преди 50 години „Люти чушки“, а..
Премиера на второто издание на книгата „Познатият непознат Пловдив“ на Пенка Калинкова ще се състои в Културен център Тракарт. Първото издание се изчерпа изненадващо бързо и продължават да я търсят, дори от чужбина, повечето са, разбира се, пловдивчани. Оказа се, че има все още хора, които се интересуват от миналото, от голямата история..
Творческа вечер на поета и преводача Кирил Кадийски ще се проведе на 28 ноември (сряда) 2018 г. от 17,00 ч. в Лекционната зала на Народна библиотека „Иван Вазов“. Той е сред значителните съвременни български поети, известен е с множеството преводи на творчеството му на различни европейски езици, носител е на престижни награди. Изумителна е и..