Станислав Георгиев: Всичко по проекта АЕЦ "Белене" трябва е ясно, за да се стигне до помощ от ЕИБ

Снимка: БГНЕС

Съглашение с Европейската инвестиционна банка за помощ от тяхна страна по даден проект в ядрената енергетика се постига, след като всичко по проекта е ясно, каза в предаването „Хоризонт за вас“ Станислав Георгиев – изпълнителен секретар на "Булатом". Той обясни, че това става накрая: „В началото те никога няма да започнат, да са първи с финансирането“.

Георгиев се надява проектът за АЕЦ „Белене“ да се случи:

„Радва ни, че все пак българските политици, и то единодушно, започнаха да приемат решения, които вървят към осъществяването на този проект“.

Според него действията на политиците са стъпка в посока снемане на мораториума от 2012 година, с който проектът за АЕЦ „Белене“ е спрян:

„Това, което имаме като активи по проекта АЕЦ „Белене“, да се сложи на масата по съответния начин и тогава действително ще видим това писмо за интерес, за което спомена министър Петкова, че е получено, дали ще бъде вече някакъв реален интерес. Това, което стана в последните няколко седмици – първо – задачата пред министерството за изготвяне на пътна карта и отделяне на активите на проекта в отделна юридическа компания, е добро“, коментира Георгиев. Той обясни, че пътната карта е документ, който посочва начините за изпълнение на проекта:

„Министерството трябва да каже какви варианти има за решаване на този проблем. Ние няма да очакваме отново финансов анализ“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Теменужка Петкова: Най-голямата държавна ядрена компания в Китай проявява интерес към АЕЦ "Белене"

Докладът на работната група, която анализира ситуацията за изграждането на АЕЦ "Белене", трябва да е готов до 30 юни, съобщи в кулоарите на парламента министърът на енергетиката Теменужка Петкова . Китайска компания е проявила интерес да инвестира в..

публикувано на 16.03.18 в 13:10
Още от категорията
Водещата на „Неделя 150“ Диана Янкулова

Гледайте и слушайте „Неделя 150“

Гледайте и слушайте „Неделя 150“ с водещ Диана Янкулова във Фейсбук страницата на БНР и във Фейсбук страницата на „Хоризонт“ . 10.00 ч. - Интервю с проф. Стефка Стоева - председател на ЦИК. 10.30 ч. - Интервю с Валентин Михов..

обновено на 20.10.19 в 12:23

Мъж от Килифарево на съд заради разпространение на порно с деца

Районната прокуратура във Велико Търново внесе в съда обвинителен акт срещу 38-годишен мъж от град Килифарево за държане и разпространение на порнографски материали с участие на деца. Законът предвижда лишаване от свобода до 6 години. Според..

публикувано на 09.04.19 в 17:19

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на..

публикувано на 01.01.19 в 06:45

БДЖ осигурява допълнително 15 400 места във влаковете по основните направления

От 21-ви декември до 2-ри януари включително „БДЖ-Пътнически превози” осигурява 15 400 допълнителни места за предстоящите Коледни и Новогодишни празници. Добавят се допълнителни вагони във влаковете по основните направления в страната. От БДЖ напомнят,..

публикувано на 20.12.18 в 16:50

Безплатни експертни услуги за овцевъди и козевъди в 13 области

Овцевъдите и козевъдите от 13 области в страната от началото на идната година ще може да ползват безплатни административни, експертни и счетоводни услуги в административни офиси, които създава Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Първият..

публикувано на 20.12.18 в 14:16

Между 200 и 300 мигранти се опитаха да нахлуят в парижкия театър "Комеди франсез"

Между 200 и 300 мигранти, искащи убежище във Франция, са опитали снощи да нахлуят в парижкия театър "Комеди франсез", за да окажат натиск за регулиране на ситуацията им. Докато на сцената на "Комеди Франсез" върви пиесата "Лукреция Борджия" от..

обновено на 17.12.18 в 09:24