Миро Гавран с „Приятелят на Кафка“

Миро Гавран
Снимка: mirogavran.com

Най-популярният съвременен хърватски драматург и писател Миро Гавран получи поредното признание за значимостта на своите романи. На 20 март австрийският президент Александер Ван дер Белен ще му връчи „Златен знак за заслуги към Република Австрия“. През декември авторът бе отличен във Виена и с наградата „Алоис Мок“ за утвърждаване на европейските ценности в творбите му. А творбите му са преведени на 38 езика и са станали причина за много литературни награди. Сред тях трябва да отбележим наградата на Хърватската академия на науките и изкуствата през 2012 г. за романа „Приятелят на Кафка“, който беше номиниран също така през 2013 г. за Международната награда за литература IMPAC Dublin.
Романът „Приятелят на Кафка“ от Миро Гавран неотдавна беше издаден и на български език. Преводът е дело на Валентина Седефчева – преподавател по сръбска и хърватска литература във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Тя е преводач и на предишния публикуван на български език негов роман „Кръстителят“. Миро Гарван е доста известен на нашата театрална публика с пиесите си. Интересен детайл в биографията му е фактът, че е единственият жив драматург в Европа, на чието творчество от 2003 г. насам е посветен самостоятелен театрален фестивал – „Гавранфест“.
Романът „Приятелят на Кафка“ разкрива по уникален начин историята на приятелството между Макс Брод и Франц Кафка, оказало се съдбоносно за творческата им съдба и европейската литература. Чрез факти от биографиите на двамата изключителни европейски интелектуалци началото на XX век е пресъздадено живописно и увлекателно от Миро Гавран в един лаконичен роман, въздействащ и на най-претенциозния модерен читател. Навярно би била уместна и една препоръка към тези, които тепърва ще се запознават с идеите на екзистенциализма и творчеството на Франц Кафка: Започнете с романа на Миро Гавран „Приятелят на Кафка“ и тогава всичко ще си дойде по местата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В търсене на доброто

Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..

обновено на 23.07.19 в 15:34

Денис Бучел: Фотографията трябва да докосне сърцето на зрителя

Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..

обновено на 16.07.19 в 15:11
Жюстин Томс (вляво) и Вася Атанасова

Българската Уикипедия на 15 години

На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..

обновено на 09.07.19 в 14:45
Доходно здание на Застрахователна компания „Балкан“, днес Младежки театър. Архитекти: Станчо Белковски и Иван Данчов,
1940 г.

Архитектурният модернизъм

Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..

обновено на 03.07.19 в 14:35

Тренировка по импровизация

Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..

обновено на 02.07.19 в 14:41
Любо Киров и Таня Димова в студиото на програма „Христо Ботев“

За музиката „Както преди“ с Любо Киров

Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..

обновено на 01.07.19 в 14:39

Невъзможен дебют

Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...

обновено на 14.01.19 в 12:29