Хореографският център "Келим" в Израел с първи детски образователен спектакъл

| обновено на 19.03.18 в 19:37
Снимка: bg.wikipedia.org

„Пътешествие в Лимпопо“ се казва спектакълът, който актьорът, танцьор и продуцент Амит Бар Ам създаде по израелския превод от известния поет Натан Алтерман на произведението на Корней Чуковски „Доктор Ох-боли“. Представлението съчетава танц, пантомима, четене на стихове и пеенето им. Оригиналната музика за него написа Бецалел Борохов.

Спектакълът има освен консултанти за хореографията, театъра и музиката, също и педагогически съветник. Показва се как едно единствено човешко тяло може да пресъздаде различни истории, да ги покаже на публиката, така че тя да му повярва. В библиотека, при входа на сградата прочетоха приказката на децата, за да почувстват красотата на думите на един от класиците на израелската литература. Това бе е съпроводено с покана към малчуганите да бъдат съавтори в творчеството. Преди представлението сами решаваха кои герои са им най-интересен и ги рисуваха и изрязваха.

След това влизат в залата и магията започва. В зависимост от възрастта им и умението им да възприемат толкова абстрактно представление, те могат да бъдат само зрители , или да участват активно: да тичат, да се качват по стълба, да скачат, да слушат, да шепнат, да танцуват, да разказват, да имитират гласове в зависимост от пантомимата, която им показва актьорът, да се крият, да рисуват маршрута на пътя на доктора с тебешира. Спектакълът може да е по-кратък и по-разширен. Това решава актьорът след първите 5 минути. Има 3 варианта. Аз попаднах на средно дългия, защото публиката бе много възторжена и имаше интереси, но повечето от децата бяха на възраст между 2.5 и 4.5 години.

Самата сграда също е част от приказката: попаднали в „архитектурна лечебница“ два стари склада са започнали нов живот. В Израел това е добре изпитана практика в преобразуване на стари хангари, фабрики, гари, пристанища за културна дейност. Театърът, който кани на музикален спектакъл и бебешка публика, е в промишлената зона на Бат Ям. Идеята е да покажат на публиката стойностно изкуство от театралната и балетна класика. 


Това е хореографски център с разнообразна дейност: обучение по балет, танци, организиране на фестивал, разнообразна дейност с кварталите на града. Всичко е съобразено с възможностите, възрастта и желанието на зрителите. Имаме ден на отворените врати. Тогава хора, които никога не са се занимавали с хореография и нямат физически данни, нито са на възраст, подходяща за танц, откриват, че чрез прости движения могат да изразяват чувствата и мислите си. Затова имаме и център за изследователска дейност, който изследва как танцът може да се превърне в ежедневна практика на хора от различни слоеве от населението. Това е първият ни спектакъл за малките зрители. Опитваме се да говорим на децата, а и на възрастните, които ги придружават „на нивото на техните очи“, но на висотата на "високото" изкуство. Ние вярваме, че малчуганите могат да възприемат и много по-сложен изказ на познати приказки чрез балет, пантомима, разказ в стихове и пеене, изпълнени от един единствен артист. Звучи абстрактно и неизпълнимо, но децата бяха намагнетизирани, гледайки толкова естетски спектакъл. Той е богат и дълбок, а в същото време отговаря на техния детски свят и мислене. Правим не подражание на представление, за което се знае, че се харесва, нито халтура, а абсолютно оригинален спектакъл на високо ниво
,  разказа художествената директорка на хореографския център "Келим"  Анат Даниели.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петко Бонев: Има доказани начини Камерна опера Благоевград да работи успешно

Месец декември започна с „изтичане на информация“ в социалните медии за предстоящо закриване на Камерната опера в Благоевград. „Много моля хората, които непрекъснато пускат слухове и използват социалните мрежи като вид медия, да не създават изкуствено напрежение, където го няма. Няма да бъде закрита камерната опера, но трябва по някакъв начин да се..

обновено на 24.12.18 в 17:27
Мариус Донкин (л), Диана Янкулова и Явор Стаматов (д)

Мариус Донкин: За единението трябва да намерим себе си в общността

Народният театър навлиза в своя 130-и сезон с много амбициозна програма на всичките си сцени.  За предаването „Неделя 150“ по „ Хоризонт“ ръководителят на институцията Мариус Донкин каза: "Мисля си, че не само този сезон ще бъде български, но този наистина е такъв с „Опит за летене“ на Радичков, а и следващата седмица предстоят две премиери..

публикувано на 16.12.18 в 14:01

Предстои тайно поетическо четене в рамките на Литературния фестивал

Тайно поетическо четене ще се проведе в неделя в рамките на Софийския международен литературен фестивал. Мястото и имената на поетите и музикантите, които ще се включат в четенето, са тайна. В предаването „Преди всички“ програмният директор на Фестивала Тодора Радева посочи, че който иска да се включи, трябва да се регистрира в страницата на..

публикувано на 14.12.18 в 10:14

Баладите на Шопен в нови записи на Антонина Бонева

Изтъкнатата българска пианистка Антонина Бонева осъществи нови записи по покана на "Музикална къща БНР". В Първо студио на Националното радио Бонева направи нова регистрация на четирите клавирни балади от Фредерик Шопен, изключително популярни и обичани от публиката, но твърде рядко изпълнявани в интеграл. В интервю за предаването "Алегро виваче" по..

публикувано на 14.12.18 в 09:58
Сцена от операта „Джоконда“

Габриела Георгиева: винаги съм усещала Джоконда много близка до сърцето си

„Джоконда е интересен образ, едно прелестно създание, певица и танцьорка, улична артистка. Много чист, много истински човек. И тя остава такъв човек, въпреки всички препятствия и предизвикателства, които се изпречват пред нея. Когато Джоконда разбира, че любовта й към Енцо Грималди не е споделена, защото той е влюбен в Лаура, тя взема съдбоносно..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Регионалната библиотека в Благоевград се радва на извънреден детски интерес

Няколко пъти са се увеличили през тази година малките читатели в регионалната библиотека „ Димитър Талев“ в Благоевград. Истински рекорд е фактът, че за един ден в детския отдел са се записали над 700 деца. Още в репортажа на Кети Тренчева: Впечатляващият интерес на малките читатели към книгите е търсенето на иновативни форми от страна на ръководството..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Гастрол на Македонската опера на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора

Македонската опера и балет в Скопие гостува за първи път на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора със спектакъл на „Севилският бръснар“ . Оперният шедьовър на Джоакино Росини беше представен в нов прочит на австрийската режисьорка Урсула Хорнер . Тя е възпитаник на Университета по музика и сценични изкуства във Виена,..

публикувано на 13.12.18 в 18:05