Георги Лушнарев: Народната песен се намира на последната дупка на кавала

Георги Лушнарев в Музея на народното творчество
Снимка: Евелина Стоянова

"Аз влагам цялата си енергия за българската народна музика", казва големият изпълнител от Беломорска Тракия Георги Лушнарев, който с група “Шарен гердан” е обиколил и най-далечните кътчета на страната ни.

„Каквото и да говорим българския народен певец, народната песен се намира на последната дупка на кавала. Нашите институции, не говоря за радиото, благодарение на националното радио някак си народната музика се крепи. Не се помага на народния певец. Нашите управляващи не познават народните си певци. Истинските, скромни народни певци не се търсят нито на разговор, нито се канят, нито съм чул да кажат, че един народен певец е будител на държавата.“

Народният певец Георги Лушнарев е роден в края на месец октомври между двата големи празника Димитровден и Архангеловден. Закърмен е с песен в ивайловградското село Стражец. Певецът на Беломорска Тракия даде нов живот на стари и позабравени песни от родния си край. Първите си записи в националното радио прави през 1997 г., но творческата му дейност започва далеч преди тази година с известната концертна група “Шарен гердан”. С нея е обиколил и най-далечните кътчета на страната ни. Посрещали ги като скъпи гости дори и в най-малките селца и махали.

През 1959 г. родителите му Мария и Стоян Лушнареви се преместват да живеят от с. Стражец (старо име - Чукурите) в хасковското село Книжовник. Георги Лушнарев и там открива родственици - бежанци от Беломорска Тракия, от които събира стотици стари песни. Съдбата го отвежда в София, където през 1973 г. завършва висшето си образование - машинен инженер. След прослушване е одобрен от Концертна дирекция и започва концертната си дейност по покана на Павел Сираков и група “Шарен гердан”. С тази група в края на 70-те и началото на 80-те години са концертирали Вълкана Стоянова, Кайчо Каменов, Верка Сидерова и други големи имена във фолклора ни. Георги Лушнарев е бил ръководител на групите “Музикален колорит” и “Иглика”.

Първия си самостоятелен албум издава в края на 90-те години със заглавие “Песни от Беломорска Тракия” в съпровод на известните музиканти Иван Кирев - акордеон, Иван Хаджийски - тромпет, Иван Бойчев - цигулка, Емил Младенов - кларинет, и Петьо Кръстев - тамбура. Георги Лушнарев е автор на шест от песните в него.

От 2005 г. журира конкурс на името на големия северняшки певец Борис Машалов в родния му град Севлиево. На втория фестивал през 2007 г. е награден със знака на града за отлична интерпретация. Един от най-скъпите му приятели в годините остава Иван Кирев.

Георги Лушнарев посреща скъпи гости в Музея на народното творчество, който създаде.

чуйте интервюто на Евелина Стоянова с Георги Лушнарев в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петко Бонев: Има доказани начини Камерна опера Благоевград да работи успешно

Месец декември започна с „изтичане на информация“ в социалните медии за предстоящо закриване на Камерната опера в Благоевград. „Много моля хората, които непрекъснато пускат слухове и използват социалните мрежи като вид медия, да не създават изкуствено напрежение, където го няма. Няма да бъде закрита камерната опера, но трябва по някакъв начин да се..

обновено на 24.12.18 в 17:27
Мариус Донкин (л), Диана Янкулова и Явор Стаматов (д)

Мариус Донкин: За единението трябва да намерим себе си в общността

Народният театър навлиза в своя 130-и сезон с много амбициозна програма на всичките си сцени.  За предаването „Неделя 150“ по „ Хоризонт“ ръководителят на институцията Мариус Донкин каза: "Мисля си, че не само този сезон ще бъде български, но този наистина е такъв с „Опит за летене“ на Радичков, а и следващата седмица предстоят две премиери..

публикувано на 16.12.18 в 14:01

Предстои тайно поетическо четене в рамките на Литературния фестивал

Тайно поетическо четене ще се проведе в неделя в рамките на Софийския международен литературен фестивал. Мястото и имената на поетите и музикантите, които ще се включат в четенето, са тайна. В предаването „Преди всички“ програмният директор на Фестивала Тодора Радева посочи, че който иска да се включи, трябва да се регистрира в страницата на..

публикувано на 14.12.18 в 10:14

Баладите на Шопен в нови записи на Антонина Бонева

Изтъкнатата българска пианистка Антонина Бонева осъществи нови записи по покана на "Музикална къща БНР". В Първо студио на Националното радио Бонева направи нова регистрация на четирите клавирни балади от Фредерик Шопен, изключително популярни и обичани от публиката, но твърде рядко изпълнявани в интеграл. В интервю за предаването "Алегро виваче" по..

публикувано на 14.12.18 в 09:58
Сцена от операта „Джоконда“

Габриела Георгиева: винаги съм усещала Джоконда много близка до сърцето си

„Джоконда е интересен образ, едно прелестно създание, певица и танцьорка, улична артистка. Много чист, много истински човек. И тя остава такъв човек, въпреки всички препятствия и предизвикателства, които се изпречват пред нея. Когато Джоконда разбира, че любовта й към Енцо Грималди не е споделена, защото той е влюбен в Лаура, тя взема съдбоносно..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Регионалната библиотека в Благоевград се радва на извънреден детски интерес

Няколко пъти са се увеличили през тази година малките читатели в регионалната библиотека „ Димитър Талев“ в Благоевград. Истински рекорд е фактът, че за един ден в детския отдел са се записали над 700 деца. Още в репортажа на Кети Тренчева: Впечатляващият интерес на малките читатели към книгите е търсенето на иновативни форми от страна на ръководството..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Гастрол на Македонската опера на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора

Македонската опера и балет в Скопие гостува за първи път на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора със спектакъл на „Севилският бръснар“ . Оперният шедьовър на Джоакино Росини беше представен в нов прочит на австрийската режисьорка Урсула Хорнер . Тя е възпитаник на Университета по музика и сценични изкуства във Виена,..

публикувано на 13.12.18 в 18:05