Кристоф Бендер: Споразумението за бежанците между ЕС и Турция работи, защото и двете страни имат изгода

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Споразумението за бежанците между Анкара и Брюксел функционира, макар и не напълно, защото и двете страни имат изгода от него, коментира в „Събота 150“ Кристоф Бендер - заместник-председател на Европейската инициатива за стабилност, който участва в представянето на доклада „Дискретния чар на лицемерието“ в София и специализира в миграционния аспект на отношенията ЕС-Турция. Това споразумение е работещо до толкова, доколкото броят на бежанците, които се опитват да достигнат гръцките острови в Егейско море драстично спадна, каза още той и но допълни:

„От друга страна обаче Европейският съюз, респективно Гърция, не сме съвсем коректни. Ние не прехвърляме бежанци от Турция в Европа, както е предвидено в чл. 4 на споразумението. Освен това не прехвърляме и бежанци, които са достигнали до гръцките острови, обратно в Турция. Защото сделката предвижда прехвърлянето на мигранти, които са пристигнали на Егейските острови на Гърция и за които е ясно, че могат да получат справедливо разглеждане на молбите им за закрила в Турция, да бъдат връщани в Турция“.

56 хиляди мигранти са пристигнали на гръцките острови от сключването на споразумението преди две години насам, а от тях само 1500 са върнати обратно в Турция. Около 40 хиляди мигранти са прехвърлени от островите към вътрешността на Гърция, а оттам те лесно продължават пътя си към Централна и Западна Европа, коментира той.  

След април 2016 г., когато Балканският маршрут беше затворен, броят на бежанците драстично е намалял. И въпреки това, в този период около 170 хиляди иракчани, иранци, сирийци и афганистанци са пристигнали в Германия и Австрия и са подали молба за предоставяне на бежански статут, каза Бендер и той посочи като добър пример системата за получаване на бежански статут, по която работи Холандия. Процедурата трябва да се извършва в страната, в която пристигат мигрантите, но по-важният въпрос, според него, е как да се процедира с онези, които нямат право на закрила.

„При отказ на статут, ЕС трябва да се договори със страните на произход да приемат гражданите си обратно. Но тази договорка е възможна само, ако Европа предложи нещо срещу това искане. … Такова споразумение на практика е споразумението с Турция. Европа обаче трябва да е готова и да приеме известен брой мигранти от тези държави по определени квоти, с работни визи или визи за студенти“.

Споразумението с Турция работи, защото и двете страни имат интерес от него, каза той.

„Споразумението работи, макар и не напълно, но за това, според мен ЕС е виновен повече, отколкото Турция. И двете страни имат интерес от него. Нека не забравяме, че едно основно искане на Турция в тази връзка беше либерализацията на визовия режим, а за това в момента и дума не може да става. Така че не бих разглеждал Европа като заложник на това споразумение с Турция“.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Водещата на „Неделя 150“ Диана Янкулова

Гледайте и слушайте „Неделя 150“

Гледайте и слушайте „Неделя 150“ с водещ Диана Янкулова във Фейсбук страницата на БНР и във Фейсбук страницата на „Хоризонт“ . 10.00 ч. - Интервю с проф. Стефка Стоева - председател на ЦИК. 10.30 ч. - Интервю с Валентин Михов - член на Изпълкома на Българския футболен съюз (БФС) в оставка. 11.15 ч. - Интервю със Сергей..

обновено на 20.10.19 в 12:23

Мъж от Килифарево на съд заради разпространение на порно с деца

Районната прокуратура във Велико Търново внесе в съда обвинителен акт срещу 38-годишен мъж от град Килифарево за държане и разпространение на порнографски материали с участие на деца. Законът предвижда лишаване от свобода до 6 години. Според обвинението мъжът е държал на външен харддиск и в два преносими компютъра общо 8344 снимки и видеоклипове с..

публикувано на 09.04.19 в 17:19

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45

БДЖ осигурява допълнително 15 400 места във влаковете по основните направления

От 21-ви декември до 2-ри януари включително „БДЖ-Пътнически превози” осигурява 15 400 допълнителни места за предстоящите Коледни и Новогодишни празници. Добавят се допълнителни вагони във влаковете по основните направления в страната. От БДЖ напомнят, че при купуване на билети за отиване и връщане, могат да ползват отстъпки от 10 % до 30 % от..

публикувано на 20.12.18 в 16:50

Безплатни експертни услуги за овцевъди и козевъди в 13 области

Овцевъдите и козевъдите от 13 области в страната от началото на идната година ще може да ползват безплатни административни, експертни и счетоводни услуги в административни офиси, които създава Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Първият офис ще заработи във Велико Търново. В центровете животновъдите ще получават помощ при попълване..

публикувано на 20.12.18 в 14:16

Между 200 и 300 мигранти се опитаха да нахлуят в парижкия театър "Комеди франсез"

Между 200 и 300 мигранти, искащи убежище във Франция, са опитали снощи да нахлуят в парижкия театър "Комеди франсез", за да окажат натиск за регулиране на ситуацията им. Докато на сцената на "Комеди Франсез" върви пиесата "Лукреция Борджия" от Виктор Юго, пред входа на прочутия театър в центъра на Париж мигранти от Африка играят друг..

обновено на 17.12.18 в 09:24