Предимно неутвърдени имена са авторите на новата българска драматургия

Снимка: БГНЕС
„Животът на младите хора“ и „комедията“ са двете основни теми в пиесите, които са номинирани за „Аскеер“ в категорията „Съвременна българска драматургия“. Това е най-младата категория на наградите за постижения в театралното изкуство. Тази година за 14-и път „Аскеер“ ще бъде връчен на най-добрия драматургичен текст, поставен на сцена в периода април 2017 - 31 март 2018г.  На номиниране са подлежали 18 драматургични текста, като 10 от тях са поставени на софийска сцена, а останалите в театри извън столицата.

За наградата ще се борят „Изход“ от Йоана Мирчева, поставена от Гергана Димитрова в Университетския театър на НБУ; „Закачане“ по текст на Неда Соколовска, постановката също е нейна и се играе в Театър „София“ и „Цветът на дълбоките води“ от Оля Стоянова, постановка Бойка Велкова, НТ „Иван Вазов“.

Пътят, в който беше затънала българската драматургия в последните години, като че ли се отвори и каруцата ѝ започна да излиза от кръстопътя, на който се намираше, каза Теодора Димова. Предимно неутвърдени имена са авторите на новата българска драматургия, каза на свой ред Пламен Дойнов.

Академията приема за валиден текстът, изпратен в писмен вид, а не сценичния му вариант, защото присъщо за това изкуство е да променя първообраза безгранично, отбеляза председателят на Фондация Академия „Аскеер“ Милен Миланов. Наградите за постижения в театралното изкуство ще бъдат присъдени на 24 май в Театър „Българска армия“.

Чуйте повече в репортажа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02