Софийската национална опера и балет – поглед отвътре

| обновено на 23.04.18 в 15:32 БНР Новини
Костюмите за операта „Борислав“ от Маестро Георги Атанасов (както и за още много други постановки) са създадени от Християна Михалева-Зорбалиева.
Снимка: operasofia.bg/Светослав Николов

Артистите от Националната опера и балет тръгват на турне. На 27 април в Полша  те ще представят операта  „Княз Игор“ от Бородин. От 12 до 23 май ги очаква предизвикателството и удоволствието от срещата  с публиката на Болшой театър в Москва. На най-престижната сцена в руската столица трупата на Софийската опера и балет ще представи в няколко вечери операта от Любомир Пипков „Янините девет братя“ под диригентството на Жорж Димитров, оперната тетралогията на Вагнер „Пръстенът на нибелунга“: Рейнско злато, Валкюра, Зигфрид и Залезът на боговете - под диригентството на Ерих Вехтер, както и балета „Корсар“ от Адолф Адам с диригент Борис Спасов.
Освен да пожелаем успех на талантливите български артисти на чуждите сцени сега, броени дни преди  началото на гастрола, бихме могли да отправим един поглед отвътре към Националната опера и балет. Срещаме ви с художничката Християна Михалева – ръководител отдел „Костюми“ в Операта.

”Много красиви костюми, истинско пиршество на сетивата”- пишат критиците за работата на Християна Михалева по костюмите на балета „Баядерка”.
За себе си тя споделя, че е  завършила  специалност „Мода” в НАТФИЗ „Кр.Сарафов“, а след това защитава и магистърска степен към Национална Художествена Академия, специалност „Костюмография“. В Националната опера и балет е вече повече от 8 години, където работи като Ръководител отдел „Сценичен костюм“.
Християна Михалева е художник –проектант на постановките „Кармен-сюита” (хореография и режисура Алберто Алонсо, асистент Соня Алонсо),”Баядерка” (хореография Мариус Петипа, постановка Павел Сталинский), „Цигански барон” – под режисурата на  академик Пламен Карталов,  ”Страната на усмивките” – режисьор  Вера Петрова.
За работата си при постановките „Баядерка „ и „Страната на усмивките” художничката получава отлична оценка, както от публиката така и от критиката: „Пищни облекла без бутафория, с изключителна прецизност и впечатляваща красота…“
Михалева работи и по проектите: „Американски балет за България” -съвместна продукция с Национална опера и балет от самото начало на инициативата, участвайки както с авторски костюми към постановките -„Вардар”, ”Скрябин-Квартет” - хореография Момчил Младенов,”Па де дъо-Чейковки” - хореография Джорж Баланчин, постановка Даяна Уайт, така и като асистент-художник по костюмите към постановките ”Шехерезада”- хореография Катрин Паузин, ”Concerto Barocco” - хореография и костюми Джорж Баланчин, постановка Даяна Уайт, ”In the middle, somewhat Elevated”, хореография, костюми, сценография на Уилям Форсайт, постановка Катрин Бенетс, ”Тhe Concert”, хореография Джером Робинс, постановка Киплинг Хюстън, с автор на костюмите - Айтрийн Шараф.
Можете да се на насладите на резултата от работата на Християна Михалева като художник  по постановките на опери за деца: „Вълшебната флейта”, ”Мечо Пух”, ”Шегобишко на острова на чудесата”  и на балета за деца „Цветята на малката Ида.
Християна Михалева е фина млада жена, която предпочита да не говори за себе си. Ала топлотата, с която разказва за съвместната работа с колегите си и за процеса на създаване на авторските костюми за героите в оперни и балетни спектакли, разкрива красноречиво за нас слушателите една друга магия на Операта. Магията, на която е подвластен само талантливият човек.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В търсене на доброто

Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..

обновено на 23.07.19 в 15:34

Денис Бучел: Фотографията трябва да докосне сърцето на зрителя

Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..

обновено на 16.07.19 в 15:11
Жюстин Томс (вляво) и Вася Атанасова

Българската Уикипедия на 15 години

На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..

обновено на 09.07.19 в 14:45
Доходно здание на Застрахователна компания „Балкан“, днес Младежки театър. Архитекти: Станчо Белковски и Иван Данчов,
1940 г.

Архитектурният модернизъм

Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..

обновено на 03.07.19 в 14:35

Тренировка по импровизация

Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..

обновено на 02.07.19 в 14:41
Любо Киров и Таня Димова в студиото на програма „Христо Ботев“

За музиката „Както преди“ с Любо Киров

Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..

обновено на 01.07.19 в 14:39

Невъзможен дебют

Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...

обновено на 14.01.19 в 12:29