Българската държава зад българските граждани

БНР Новини
Адвокат Любомир Владикин, проф. Момяна Гунева, адвокат Захари Генов и Анелия Торошанова (отляво надясно) в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирчо Стоичков

Как трябва да реагира държавата при постъпило искане за екстрадиция на български гражданин? Какво трябва да се направи при казуса на Желяз Андреев от Добрич? Какво представлява споразумението за екстрадиция и каква е разликата между екстрадицията и европейската заповед за арест. За това говорихме днес в предаването „Законът и Темида“ с проф. Момяна Гунева, един от водещите експерти по наказателно право в България, адвокат Любомир Владикин – адвокат на годината за 2017 г. и експрокурора, адвокат Захари Генов – консултант на предаването.
Ще чуете Желяз Андреев от Добрич и Гергана Червенкова – българската гражданка, чиято екстрадиция бе поискана от САЩ. Случаят „Чернвенкова“ е казус от края на 2012 г. и началото на 2013 година. Какви са законодателните правомощия на Министерство на правосъдието, когато е поискана екстрадиция на български гражданин ще разберете от Катя Панова – държавен експерт в Дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси“ към Министерство на правосъдието.

Проф. Момяна Гунева
, един от водещите експерти по наказателно право в България: Екстрадирането се регламентира от два акта – от Закон за екстрадирането между България и САЩ и от Европейската заповед за арест. В случаите, когато има закон между двете държави, Европейската заповед за задържане действа само като допълващ акт. Когато имаме искане за екстрадиция, не е възможно държавата да не реагира и да не вземе никакви мерки. Правилото е никоя държава да не екстрадира собствените си граждани нито за съд, нито за изтърпяване на наказание. Всяка държава с оглед на собствения си суверинитет има право да наказва собствените си граждани. Ако трябва нещо в закона мажду България и САЩ да се промени, то е в посока по-леките нарушения да не подлежат на екстрадиране. Това каза проф. Гунева в предаването днес.

Според адвокат Любомир Владикин имаме договор със САЩ, той е част от вътрешното право и следва да се прилага. „Разгледах десетина съдебни решения във връзка с допускането на екстрадиция от България и ми направи впечатление, че съдът изследва т. нар „двойна наказуемост на деянието“. За да се приложи договорът със САЩ, трябва да се прецени има ли престъпление и по българския закон. В конкретния случай с Желяз Андреев, ако ембаргото върху търговията със стоки с двойна употреба е наложено само от САЩ, по нашия закон няма да има двойна наказуемост. Трябва също да стане ясно това стоки с двойна употреба ли са“ – обобщи адвокат Владикин. По думите му е нужно е да се прецизира въпросът с отговорността – българският Наказателен кодекс предвижда отговорност за управителите и ръководителите на една фирма, а американският – вероятно за всички. Врменнното задържане на Желяз Андреев в очакване на искане за екстрадиция е нарушаване на личните му права. Никой не трябва да преживява такъв стрес, недопустимо е да бъде държан в такова положение.

Гергана Червенкова: Желяз Андреев да се обърне към медиите и обществото, защото държавата не може да го защити.

Желяз Андреев:
Цялата ситуация е просто нелепа. Трябва да носят отговорност хората, които управляват една фирма.

Чуйте повече от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49