Четейки книга, ние се потапяме в атмосферата, в която живеят героите, съпреживяваме техните желания и чувства, рисуваме си картината на случващото се и сякаш се потапяме в ароматите на средата. Оказва се, обаче, че можем да се докоснем до аромата на любимия си герой от роман и наяве, благодарение на опияняващите ухания на свещите, които изработва Нина Александрова.
Младата жена е завършила финанси и банково дело и е работила като банкер, но скоро разбира, че не това е нейното призвание. В желанието си да се занимава с нещо по-креативно и в търсене на начин да превърне хобито си – четене на книги – в професия, една случайна находка преобръща целия ѝ живот:
Така се случи, че след книга от поредицата „Двор от рози и бодли” на Сара Дж. Маас случайно в един западен сайт попаднах на „книжна свещ” на герой от тази книга и тогава много ми хареса самата идея, защото по този начин внасяш топлина и уют в дома си, и в същото време тази вещ ти напомня за книгата, която си прочел или за героя, който ти е харесал. Затова започнах да проучвам дали има нещо такова в България и се оказа, че не се предлагат такива свещи. И не само че няма, но и че много от четящите хора изобщо не знаят, че съществува подобно нещо. Тогава реших, че точно това е нещото, което мога да превърна в своя професия.
Нина подхожда сериозно към правенето на свещи – внимателно изучава самия процес и дори посещава специализирани курсове. В началото прави свещи за себе си и близките си, но по-късно решава да пробва дали такъв продукт би се харесал и на българските читатели. И се оказва, че има изключителен интерес. Така се раждат първите български свещи, предназначени за истинските почитатели на литературата – „С аромат на книги”.
Първата свещ, която Нина прави и която е най-търсената и до днес, е на Рисанд от „Двор от рози и бодли”, с аромат на океан и цитрус. Досега своя аромат са получили над 200 герои и книги, сред които Пипи дългото чорапче, Малкият принц, Джей Гетсби, а най-търсени са ароматите на героите от „Хари Потър” на Джоан Роулинг, „Властелинът на пръстените” на Джон Толкин, „Двор от рози и бодли” и „Стъкленият трон” на Сара Дж. Маас. Нина е правила аромати на Елизабет Бенет от „Гордост и предразсъдъци”, Иван Шатов на Достоевски, „Майстора и Маргарита“ на Михаил Булгаков, главните персонажи от „Отнесени от вихъра” и много други. Кой герой, обаче, е затруднил най-много Нина Александрова?
Най-трудният герой всъщност e книга. Свещта не е на самия герой, а на книгата „Искрица живот” на Ерих Мария Ремарк. Беше трудно от гледна точка на това, че е изключително тежка книга, по действителен случай, за Втората световна война, и просто да облечеш в аромат нещо такова е изключително предизвикателство. Но накрая се получи много добре, ароматът не е сладникав, а навява студ. Там включих доста – анасон, петигрен, лавандула, бор и дива мента.
Как всъщност протича процесът на създаване на свещ с аромат на книга?
Първоначално започва с определянето на ароматите на съответния герой. Това е най-специфичното, защото аз смесвам най-различни аромати, които биха изразили според мен същността на героя, а външните му характеристики използвам например за дизайна на свещта, за цвета ѝ, за етикета. И след като определя ароматите, създавам самата свещ – разтопявам восъка, добавям оцветител, добавям аромати, отливам го в бурканчетата и след това правя етикета на свещта.
В работата си Нина използва палмов стеарин и палмов восък, които са абсолютно безвредни, не са токсични и горят чисто. А също така над 50 отделни аромата, които смесва според вътрешното си усещане и от гледна точка на това, кой с кой аромат се допълва.
Когато правиш нещо с любов, то ти се отплаща. Доста хора ми казват, че им продавам щастие. – споделя Нина. – А аз бих допълнила – топлина и уют.
Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..
Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..
Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..
В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..
За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..
През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..
Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..