За 24 май сред отличените с най-високата награда на Министерството на културата "Златен век" - огърлие беше и диригентът акад. Валентин Бобевски. Макар и на осемдесет години (на 19 май с юбилеен концерт отбеляза своята годишнина с концерт в зала "България"), той казва че е млад и има още какво да даде на българската култура:
Тази голяма награда за мен наистина е един нов стимул за работа. Бих казал, че не усещам тези 80 години. Чувствам се, както съм се чувствал винаги - работи ми се. Аз благодаря на Българското национално радио, че през 1976 година ме представи за престижния хоров конкурс на Би Би Си и аз спечелих, за моя радост и радост на цяла България, първа награда - златен медал и преходна купа. Много топло отношение имат всички редактори в радиото към мен, благословен съм да имам приятели в Българското национално радио.
Акад. Бобевски сподели още, че празникът 24 май е неговата голяма слабост, а "Върви народе възродени" е "великата българска песен".
Акад. Валентин Бобевски е завършил специалността дирижиране в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” при проф. Георги Димитров и доц. Любен Лилков. Преподавал е в Държавната академия "Ференц Лист" в Будапеща. Специализирал е в Хумболтовия университет в Берлин. Носител е на наградата "Бела Барток" и на първи награди от конкурси в Италия, Унгария, Германия, Гърция, Полша, Великобритания, Куба.
Главен диригент на хоровете "Гусла" (от 33 години), "България" (от 27 години) и "Св. София" (от 46 години) . Бил е председател на Българския хоров съюз, председател на международния фестивал за православна музика "Хвалите Господа", композитор на хорова и театрална музика, член на журита, ръководител на курсове.
През 1992 г. е номиниран за "Мъж на годината" от Кембриджкия биографичен център, а през 1994 г. е включен в XVI издание на Световната енциклопедия на Кембридж "Кой кой е".
Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..
Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..
Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..
В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..
КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България. Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..
Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..
В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..