Каква е правната уредба на пробацията в България и как се прилага

БНР Новини
Проф. Момяна Гунева, Даниела Йорданова, адвокат Захари Генов и Анелия Торошанова
Снимка: Василена Мирчева

Кога е въведена пробацията в България? Кои са пробационните мерки? Какви забрани се налагат за лицето, осъдено на пробация? Как се изпълнява наказанието пробация и колко съдебни акта са изпълнени до края на 2017 година? Има ли електронно наблюдение върху поведението на осъдени на пробация лица? Какви са социално-демографските особености на лицата, осъдени на наказание пробация? Кои са най-често налаганите пробационни мерки, каква е тяхната продължителност, какво е съотношението на осъдените лица, съобразно продължителността на пробационните мерки? За какви престъпления през годините е налагано най-много наказанието пробация? Отговор на тези въпроси потърсихме с гостите в студиото проф. Момяна Гунева – един от водещите експерти по наказателно право в България, Даниела Йорданова – началник сектор „Пробация“ към Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ при Министерството на правосъдието и адвокат Захари Генов – експрокурор.

Даниела Йорданова: Пробацията е въведена в България през 2005 година. Във времето оттогава се развива възходящо и успя да се утвърди като институция в България. Представлява съвкупност от мерки за контрол и въздействие без лишаване от свобода. 

Възпитателно-корекционната дейност е основна дейност на пробационната служба. Периодът на пробация трае между 6 месеца и 3 години. 

140 094 съдебни акта за пробация са изпълнени през тези 13 години.
Доскоро работихме върху два проекта за електронно наблюдение на поведението на осъдени лица. Към 8 ноември предстои да стартира електронно наблюдение с наши средства. С него ще бъдат разрешени доста проблеми. 

От анализите през тези години става ясно, че изтърпяващите наказанието пробация са основно мъже, едва 2% са жените. Около 60% от тях са с основно и средно образование, 7% са неграмотните, висшистите са 2%. 50% от осъдените работят. Що се отнася до мерките на пробация, за всеки осъден се прилагат регистрацията и срещите с пробационен сужител. На трето място сред пробационните мерки е безвъзмездният труд в полза на обществото.

Проф. Момяна Гунева: Пробацията беше замислена като алтернатива на лишаването от свобода. Оказва се, че първоначалната цел не е добре изпълнена. Предвижда се за нетежки престъпления, например за нарушаване неприкосновеността на жилището, в някои случаи за нарушаване на правилата за движение. При пробацията наказанието е, че не може да се посещават определени места, не може да се напуска мястото на адресна регистрация. Някои от мерките на пробацията трудно могат да се прилагат днес – например, поправителният труд. Пробацията като система от мерки би могла да има изключителен ефект върху условно осъдените. Тя трябва да се премахне като самостоятелно наказание и да бъде просто система от мерки за осъдени лица.

Адвокат Захари Генов: Пробационните мерки не се определят от съдията, а от пробационния служител. Това би могло да доведе до объркване.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49