Блестящо представяне на ученици от НУФИ „Филип Кутев“ на „Златен карагьоз“

БНР Новини
Снимка: личен архив

Музикантите и танцьорите от Котел спечелиха призовото място на престижния конкурс „Златен карагьоз“ в гр. Бурса, Турция. Този пореден успех на представителния музикално-танцов състав е признание за високото ниво на първото в България и на Балканите училище за фолклор „Филип Кутев“ в старопланинския град.

За 50-годишната си история Националното училище за фолклорни изкуства е подготвило поколения талантливи музиканти, певци, танцьори. Днес много от тях са известни диригенти, аранжори, певци, инструменталисти, танцьори, хореографи, преподаватели у нас и по света. Наред със специализираното обучение, училището организира богата концертна дейност у нас и в чужбина, с идеята да се популяризират традиционната ни музика и танц на високо художествено ниво. Многобройни са участията на отделни солисти и представителните му състави на наши и международни конкурси и фестивали, ознаменувани с престижни награди и отличия. От няколко години в НУФИ “Филип Кутев“ се провеждат националните конкурси „Златна гега“ и „Песенна дъга“, които привличат деца и младежи от страната, чиито умения се оценяват от авторитетно жури. Изучаването на българските танци в котленското училище започва през 1998 г. Преди дни 20-годишнината на тази специалност беше ознаменувана с успеха на Международния конкурс „Златен карагьоз“ – първо място за танцьорите и музикантите. Повече подробности разказва г-жа Янка Дочева – артистичен мениджър на НУФИ „Филип Кутев“:




Имам честта да представям групи на училището на международни конкурси и фестивали от 2003 г. Заедно с директорката Мария Градешлиева имаме успешно сътрудничество. В тридесет и второто издание на Международния фестивал „Златен карагьоз“ се състезаваха ансамбли от 23 страни от цял свят. Програмата на възпитаниците на НУФИ-Котел бе подготвена от хореографите Мирослав Типовски и Константин Константинов, които са учител по хореография. Тя грабна с динамичната градация, настроението на сценичното въздействие, което разкри вълшебството, красотата и заряда, които носят българската народна музика и танц. Нашите деца – танцьори и музиканти, бяха блестящи в изпълненията си и станаха безапелационни победители. Признати от всички участници, повечето от които бяха професионалисти с голям опит и постижения. Тази година в конкурса се състезаваха състави от Грузия, Северна Осетия, Украйна, Беларус, Казахстан... Особено силни бяха изпълнителите на кавказките танци. Силно бе присъствието на групите от Бразилия, Македония, Индонезия, но победиха нашите ученици. Макар и деца, те се справиха професионално.


В журито бяха представители от Южна Корея, Македония, Турция, Португалия, Полша и др. За разлика от многобройните конкурси по света и у нас, където можеш да участваш, ако си платиш, при „Златен карагьоз“ нещата стоят по друг начин. Финансово групите са обезпечени от страната домакин. Затова и селекцията на участниците е толкова стриктна. Дори групата да бъде одобрена само за в първия етап на конкурса, това вече е признание за високо художествено ниво.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Прочул се Найден граматик” – народни песни, посветени на книгите и учителите

В навечерието на 24 май, наричан най-българския празник, обръщаме поглед към традиционните ни песни, посветени на книгите и учителите. Те са съхранили доказателства за пословичната любов на българина към знанието и духовността, за уважението към образованите хора. Денят на Св.св. Кирил и Методий се отбелязва като църковен празник още през..

обновено на 23.05.20 в 19:12

Старинните технологии на "писаните" яйца са живи и днес

Символиката на яйцето се е променяла през вековете. Най-старите щраусови яйца, украсени с резба, открити в Африка, са на възраст около 60 хиляди години и са служили за подарък. Златните и сребърните яйца присъстват в погребалните обичаи на шумери и египтяни. Езическите вярвания на различните народи гласят, че яйцето е символ на Вселената,..

обновено на 16.04.20 в 18:46

Мирослава Таскова: „Децата с интерес усвояват различни умения, свързани с българската история“

Един от най-великите светители и чудотворци на IV век, Свети Спиридон, бил прост по нрав, смирен по сърце и благ по живот , както е записано в житието му. Днес православната църква почита неговата памет. В българските традиционни вярвания Св. Спиридон се приема за покровител на конете и едрия домашен добитък, но преди всичко той е патрон на..

публикувано на 12.12.18 в 12:23

Драгиновци обичат, пазят и славят старите местни традиции

Според броя на своите жители Драгиново се нарежда на четвърто място сред селата в България. Разположено е в Западните Родопи, в близост до Велинград. В миналото е известно под името Корова (от тур.Kuru – ova – Сухо поле), а от 1971 г. е преименувано на Драгиново, в чест на поп Методий Драгинов – православен духовник, автор на летописи за..

публикувано на 12.10.18 в 11:18

Янка Рупкина: „Щастлива съм, че с гласа си спечелих обичта на хората у нас и по света“

Янка Рупкина, една от емблемите на българската народна музика, тази година отбелязва две сериозни годишнини – шест десетилетия на сцената и осем от рождението си. Легендарната ни певица е родена в Странджанския край. Нейните земляци от с. Богданово, Бургаско, се гордеят с гласовитата Янка и дори са нарекли клуб на нейно име. По цял свят е..

публикувано на 24.09.18 в 08:35

Фестивалът на шевицата в Белослав възражда магията на българското везмо

От незапомнени времена шевиците, които украсявали българските носии имали своето специално предназначение. Освен красив орнамент, разкриващ информация за социален статус и принадлежност към даден регион, в шевиците са кодирани и скрити послания. Неслучайно те изпълнявали ролята на ограждащ елемент около откритите части на тялото. Важен елемент..

публикувано на 08.09.18 в 08:15

„Българщици“ – уникална среща с неизвестни старинни песни

Преди няколко месеца излезе от печат сборникът „Българщици“, събрал 672 непубликувани народни песни от архива на Коста Колев. Известният акордеонист, композитор и диригент напусна този свят през 2010-а на 89-годишна възраст. Остави хиляди обработки на фолклорни образци, авторски творби в народен стил, музика към танцови постановки… Десетилетия..

публикувано на 15.08.18 в 09:50