Новите находки от Перперикон разказват истории от 13 - 14 век

Днес пред журналисти ще бъдат представени най-новите находки от разкопките на Перперикон от екипа на проф. Николай Овчаров. Изминаха 19 години от проучването на гигантския скален град с неговата 7-8-хилядигодишна история.

Три месеца вече текат разкопките на южната част на Перперикон, където преди 3 години излезе най-голямата раннохристиянска базилика в Родопите. В момента проучваме голям квартал, който е съществувал и през раннохристиянската епоха (V - VІ в.), и през Средновековието (ХІІІ - ХІV в.), посочи проф. Николай Овчаров. 

Находките, които ще бъдат показани, са точно от по-късния период - бронзови кръстове и накити. Много сме говорили за старата история на Перперикон, но тази, която има пряка връзка с историята на Българската държава, е малко позната. След месец ще покажем един цялостно проучен средновековен квартал. Това е епохата, когато България и Византия водят войни за Перперикон, обясни професорът.

Пред завършване сме на книгата за скалния град. Аз самият завършвам частта за двореца светилище - един колосален обект, изсечен в скалите, грандиозен ансамбъл с 15 помещения само на долния етаж и близо 1000 кв. м площ. Това е гигантска конструкция, с тронна зала и светилище, което се предполага, че е прорицалището на тракийския Дионис, за който се говори, че е получил предсказания и самият Александър Велики, посочи проф. Овчаров. 

За тези 19 години има и доста забравени документи, много неща се изприказваха, много сме атакувани от историци и траколози и за Перперикон, и за светилището на Орфей при Татул, но аз винаги съм се водил от траколозите. За Татул съм се водил от изследването на бащата на тракологията проф. Фол, който в своята книга за мегалитите казва, че това е идеалното място за светилището на Орфей. 

Така е и с Перперикон - от години лансирам идеята, че това е тракийски царски дворец, в северозападния ъгъл на който се е помещавало прорицалището. А още през 2000 г., на съвсем ранен етап от проучването, проф. Александър Фол изказа предположението, че точно там е царският дворец с прорицалището на Дионис, където са се правили предсказания като в древната Пития, припомни проф. Овчаров. 

България наистина има уникален паметник, който няма аналог в целия свят, подчерта археологът. 

Цялото интервю на Галя Митева с проф. Николай Овчаров е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БГ Коледа помага на две клиники в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив

Високотехнологична апартура, закупена с дарения от благотворителната инициатива "Българската Коледа", получиха Клиниката по ранна рехабилитация и физикална медицина и Клиниката по детска хирургия в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив. Новата техника вече помага на малките пациенти от двете уникални за страната отделения. Три от апаратите са за..

публикувано на 13.12.18 в 14:16

БГ Коледа дава отново надежда на Иван и семейството му

17-годишният Иван Василев Пеев от Пловдив страда от детска церебрална парализа. Той не може да говори, но пък пише на лаптопа си и чрез машината изразява своите мисли, емоции и желания, разказва баща му Васил. Заболяването му е по рождение, диагностициран е с тежката болест 6 месеца след раждането си. Има квадри пареза, което означава,..

публикувано на 13.12.18 в 11:17
Малкият Никола

БГ Коледа помага на малкия Ники в борбата с церебралната парализа

Никола е на 6 години и страда от детска церебрална парализа. Живее в пловдивския квартал „Коматево“ с майка си Саша, която се грижи за него сама: Прекрасно момче с детска церебрална парализа. Той ходи на масова детска градина. След много откази най – накрая се преборихме и с това. Никола е в рингова инвалидна количка, движи ръце, пише,..

публикувано на 10.12.18 в 16:33

БГ Коледа дойде в отделението по неонатология на УМБАЛ "Пловдив"

Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Пловдив“ получи от „Българската Коледа“ утразвуков апарат за диагностика в детска възраст и неонатология.  Директорът на лечебното заведение доктор Аргир Аргиров подчерта, че той е жизнено необходим за работата на Отделението по неонатология, тъй като с него се проследява състоянието на деца,..

публикувано на 06.12.18 в 16:07

Книжарница „Надежда“ дарява надежда

Представяме добрия пример, който дава работа на хора от уязвими групи на пазара на труда, включително и на такива с интелектуални и физически затруднения. Книжарница с мисия отвори врати по социален проект на сдруженията „Паралелен свят“ и „Да полетим заедно“. В нея вече работят младежи с увреждания, други пък са ангажирани в социално..

публикувано на 19.11.18 в 13:18

Седем ансамбъла на Седемте рилски езера на 2200 метра

Най-голямото планинско хоро ще се състои тази събота на Седемте рилски езера. За това събитие, което включва и други инициативи, разказва един от организаторите Славейко Стайков. Идеята е на арх. Пламен Мирянов от фондация "Нашият дом е България". В планинското хоро ще се включат ансамбли от седемте етнографски области на България и всички, които..

публикувано на 09.08.18 в 10:08

Август идва с по-сухо време и с по-високи температури

Лятото си е факт, въпреки капризите, няма нищо необичайно в тези месеци, макар че дъждовете ни подведоха да мислим, че се случва нещо много нетипично. Влажно лято имаше през 2005 и 2014 година, каза климатологът доц. Георги Рачев. Според народните поверия, съдейки по времето на горещниците в края на юли - очаква ни топла зима. Валежите през август..

публикувано на 31.07.18 в 10:39