Спомен за композитора и педагог Димитър Христов

Проф. д-р Димитър Христов
Снимка: nma.bg

На 2 октомври 1933 г. е роден видният български композитор и теоретик Димитър Христов. Той можеше да отбележи 85-годишнина, но си отиде от този свят преди година - на 26 февруари 2017 г.

Да си спомним за този изключително ерудиран музикант - интересен събеседник със завладяващ дар слово. Присъствала съм на негови беседи и мога да кажа, че рядко съм чувала толкова богат, колоритен език и артистичен темперамент. И като композитор проф. Димитър Христов беше интересен - съвремено мислещ творец, той имаше свой собствен стил на изказа. Автор е на две опери, играни на наша сцена: “Игра“ и „Златната рибка“, на камерна вокална музика - цикли песни по стихове на Пенчо Славейков, Яворов, Вапцаров, на клавирна музика, ансамбли, оркестрови пиеси, 24 етюда за арфа, много инструментални пиеси.

Дейността му като теоретик също беше плодотворна - той е автор на музикални трудове, учебници и множество монографии. Издател е на списанието „Музика. Вчера. Днес“, главен редактор на научното списание "Българско музикознание“. Доктор хонорис кауза на НМА “Проф. Панчо Владигеров” (2013) и ЮЗУ „Неофит Рилски” Благоевград (2009), почетен професор на НБУ от 2003 г.

И международните му ангажеминти са много престижни: от 1977 до 1981 г. проф. Христов е генерален секретар на Международния съвет за музика към ЮНЕСКО; от 1978 до 1986 г. е член на ръководството на изследователската комисия на музикалните психолози при ИСМЕ /Музикално общество за музикално образование/, и още: основател на Международното ателие на композиторите, член на фондацията "Франк Калауей" в Австралия, член на борда на Световния библиографски институт на САЩ, кореспондент на България на Световния репертоар за музикознание в САЩ, член на президиума на ВАИ и др.

В Златния фонд на БНР е запазен разговор на Димитър Христов от 7 октомври 2003 г., в който той разказва как е станал музикант. Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петко Бонев: Има доказани начини Камерна опера Благоевград да работи успешно

Месец декември започна с „изтичане на информация“ в социалните медии за предстоящо закриване на Камерната опера в Благоевград. „Много моля хората, които непрекъснато пускат слухове и използват социалните мрежи като вид медия, да не създават изкуствено напрежение, където го няма. Няма да бъде закрита камерната опера, но трябва по някакъв начин да се..

обновено на 24.12.18 в 17:27
Мариус Донкин (л), Диана Янкулова и Явор Стаматов (д)

Мариус Донкин: За единението трябва да намерим себе си в общността

Народният театър навлиза в своя 130-и сезон с много амбициозна програма на всичките си сцени.  За предаването „Неделя 150“ по „ Хоризонт“ ръководителят на институцията Мариус Донкин каза: "Мисля си, че не само този сезон ще бъде български, но този наистина е такъв с „Опит за летене“ на Радичков, а и следващата седмица предстоят две премиери..

публикувано на 16.12.18 в 14:01

Предстои тайно поетическо четене в рамките на Литературния фестивал

Тайно поетическо четене ще се проведе в неделя в рамките на Софийския международен литературен фестивал. Мястото и имената на поетите и музикантите, които ще се включат в четенето, са тайна. В предаването „Преди всички“ програмният директор на Фестивала Тодора Радева посочи, че който иска да се включи, трябва да се регистрира в страницата на..

публикувано на 14.12.18 в 10:14

Баладите на Шопен в нови записи на Антонина Бонева

Изтъкнатата българска пианистка Антонина Бонева осъществи нови записи по покана на "Музикална къща БНР". В Първо студио на Националното радио Бонева направи нова регистрация на четирите клавирни балади от Фредерик Шопен, изключително популярни и обичани от публиката, но твърде рядко изпълнявани в интеграл. В интервю за предаването "Алегро виваче" по..

публикувано на 14.12.18 в 09:58
Сцена от операта „Джоконда“

Габриела Георгиева: винаги съм усещала Джоконда много близка до сърцето си

„Джоконда е интересен образ, едно прелестно създание, певица и танцьорка, улична артистка. Много чист, много истински човек. И тя остава такъв човек, въпреки всички препятствия и предизвикателства, които се изпречват пред нея. Когато Джоконда разбира, че любовта й към Енцо Грималди не е споделена, защото той е влюбен в Лаура, тя взема съдбоносно..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Регионалната библиотека в Благоевград се радва на извънреден детски интерес

Няколко пъти са се увеличили през тази година малките читатели в регионалната библиотека „ Димитър Талев“ в Благоевград. Истински рекорд е фактът, че за един ден в детския отдел са се записали над 700 деца. Още в репортажа на Кети Тренчева: Впечатляващият интерес на малките читатели към книгите е търсенето на иновативни форми от страна на ръководството..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Гастрол на Македонската опера на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора

Македонската опера и балет в Скопие гостува за първи път на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора със спектакъл на „Севилският бръснар“ . Оперният шедьовър на Джоакино Росини беше представен в нов прочит на австрийската режисьорка Урсула Хорнер . Тя е възпитаник на Университета по музика и сценични изкуства във Виена,..

публикувано на 13.12.18 в 18:05