Кохезионните фондове и младите са на фокус в Седмицата на градовете и регионите

Снимка: Лили Големинова
Градовете и регионите - това е темата на седмицата в Брюксел.
От днес до четвъртък над 6000 участници ще коментират всичко, свързано с регионалната политика в рамките на Седмицата на градовете и регионите - най-мащабния форум на годината. Първото издание е през 2003-та, тогава негов организатор е Европейския комитет на регионите, като първоначалното название е Open Days. През следващата година като съорганизатор се присъединява ЕК и по-точно Генерална дирекция "Регионална и селищна политика", а събитието става все по-голямо.

Тази година организаторите са решили да го "изнесат" извън европейските институции и всичко се случва в Square - впечатляваща модерна сграда, съвсем близо до стария център на града (прочутия Grand Place, неотдавна определен за най-красивия площад в Европа).  Именно в голямата зала на The Square днес официално бе открита Европейската седмица на градовете и регионите с обръщения на Жан-Клод Юнкер, на Корина Крецу, еврокомисарят, който отговаря за регионалната политика, Карл-Хайнц Ламберц, председател на Комитета на регионите и един от заместник-председателите на Европейския парламент, Павел Теличка. Така големите европейски институции обединяват сили на така важната територия на регионалната политика - на практика в градовете и регионите се разпределят 2,1 милиарда евро на година, което е 1/3 от публичните разходи. Kарл-Ханц Ламберц, Корина Крецу, Жан-Клод Юнкер, Павел ТеличкаФокусът на форума тази година "пада" върху бъдещето на кохезионните фондове след 2020 година.

Smarter, greener, connetcted, local  - това са ключовите думи на Европейската седмица на градовете и регионите. Друг важен елемент е участието на младите - за първи път тази година в рамките на инициативата Youth4Regions на форума присъстват млади журналисти (включително трима от България), които са спечелили конкурс, свързан с материал за успешен проект, осъществен с европейски средства в конкретната държава. Друга младежка инициатива е Road Trip Project, в рамките на която 4 екипа от по двама млади европейци са изминали определен важен за Европа маршрут - България е била част от Дунавския маршрут, обходен от естонка и ирландец.

Европейската седмица на градовете и регионите съвпада и със 131-та сесия на Европейския комитет на регионите, в който България е представена с 12 кметове на различни населени места - в момента това са Стара Загора, Правец, Гоце Делчев, Сливен, Попово, Монтана, Самуил, Ивайловград, Кърджали, Пещера и Габрово, като именно градоначалника на Габрово - Таня Христова, ръководи българската делегация. Малина Едрева пък представлява Столичната община. По 12 представители като нас в Комитета на регионите имат държави като Австрия, Белгия, Чехия, Унгария, Гърция, Португалия и Швеция, а с най-много (по 24) са Германия, Италия, Франция и (все още) Великобритания.

Иначе старанието на организаторите е Седмицата на градовете и регионите да е по-малко формална, по-интересна и по-достъпна за всички - затова има и различни съпътстващи инициативи, състезания и дори музика на живо. Днес пред сградата, където се провеждаха официалните срещи и пресконференциите имаше певица с китара, която добавяше към саундтрака на столицата на Европа песни като Torn на Натали Имбрулия и Kiss me на Sixpence non the Richer.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02