„Следи от афро-бразилската култура“ в София

БНР Новини

СнимкаВ неделя, 21 октомври, е откриването на третото издание на Седмицата на бразилското кино и култура, чието мото е „Следи от афро-бразилската култура“. Организатори са посолството на Бразилия у нас и бразилският Културен център "Зенон". Идеята е чрез кинотворби, музика, литература, танц, изобразително изкуство, фотография и дори кулинария да се постави акцент върху приноса на афро-бразилците в общо-бразилската култура. Известно е, че населението на Бразилия е с индиански, португалски и афро-бразилски корени. Когато говорим за приноса на афро-бразилците, обикновено се сещаме за музиката им, за самбата, но те имат заслуги и във всички области на живота, в частност – в културата на страната – думи на Румен Стоянов, координатор и водещ на литературните срещи в „Седмицата…“. Предстоят прожекции на пълнометражни и късометражни филми в „Културен център G8“и „Евросинема“. Пространства за експозиите от живопис и фотографии са предоставили известни столични галерии, след които „Нюанс“, „Пентименто“, „Фотосинтезис“.

В петък, 26 октомври, са предвидени интересни събития в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“. От 14 ч. ще бъде представен „Бразилски музикален архив“. Това е началото на архивна колекция, което се поставя с дарение от композитора Марко Падиля, който предоставя партитури и записи на свои произведения. Следва лекция и концерт на джаз пианиста Диого Монзо.

Подробности разказва Преслав Стоянов – китарист, завършил едно от музикалните си образования в Бразилия, координатор на събитията в НМА:




Диого ще говори за бразилската музика и нейното разнообразие, а в практическата част – за нейното приложение в джаза. Всъщност импровизацията в бразилската музика не може напълно да се отнесе към джаза, тъй като е специфична. Все пак най-често я причисляват към този жанр, наричайки я „бразилски джаз“. Най-общо това е темата на лекцията, която има заглавие „Многоликостта в бразилската музика: особености и влияния, разглеждани откъм теория и практика“. Концертът е от 19 ч. Диого ще изпълни авторски произведения от последния си албум, в които ще покаже нагледно казаното в лекцията.


Както казват, Бразилия е държава-континент и има много какво да се види и научи там. Хората са много сърдечни, имат много добро отношение към другия, това е основното, което ме впечатли. А в музикален аспект не мога да обобщя накратко, но научих много и се докоснах до тяхната култура и чувствителност, много различна и далечна за нас.

Входът за всички събития е свободен.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07