Да съберем заедно 2019 нови книги за библиотеките до края на годината

БНР Новини

Новата инициатива на Сдружение за градски читални приканва хората да дарят книги за българските библиотеки. Тя стартира под наслов „Да съберем заедно 2019 нови книги за библиотеките до края на годината“ само преди десетина дни, но за това кратко време са събрани 779 книги.




СнимкаТова са около 40 на сто от поставената цел, но има доста време до края и се надяваме да съберем още – казва Александър Шпатов, председател на Сдружението за градски читални. – Ние съществуваме от три години, направихме читалня в Градската градина в София. Там обаче пространството е много малко и събира около 6 хиляди книги. Затова всички останали книги, които хората ни носят на място, ние от своя страна даряваме на различни библиотеки в София и страната – училищни, читалищни, градски. За последните три години сме дарили около 10 хиляди различни книги.

Вече са разпратени и първите дарения – на регионалните библиотеки в Добрич и Враца, читалищата в гр. Крън, с. Труд и с. Дуранкулак, както и на библиотеката на Факултета по журналистика и масова комуникация.

Снимка

Много хора ни пишат от различни места в България с молба да им помогнем. Държавата не се включва достатъчно да подпомага библиотеките за закупуване на нови книги. Те разчитат основно на дарения, така че сами трябва да си помагаме като читатели
– отбелязва Александър Шпатов.

В библиотеките и читалищата най-голям е недостигът на книги, издадени през последните години, както и на заглавия за деца.

От опита, който имаме от последните три години, се убедихме, че библиотеките търсят изключително и само съвременни книги. Дори да ни дарят голяма и добре запазена библиотека от стари книги, ние просто нямаме какво да ги правим – обяснява председателят на Сдружение за градски читални. – Библиотеките имат достатъчно стари книги. Проблемът е с новоиздадените. Те са по-атрактивни. Ако един човек тепърва се чуди дали да посегне към книга, ще посегне много по-лесно към една нова книга. Има стари книги, които са прекрасни и с прекрасни преводи, много добре оформени, но нуждата е за нови книги. Отделно най-важните читатели за всяка библиотека са децата, така че с голяма радост ще приемем всякакви детски книги, особено книги за най-малките. Разбира се, най-важното книгите да са в добро състояние, за да може да бъдат ползвани по-дълго време.

Читалнята в Градската градина в София очаква и вашите дарения всеки ден от 10 до 20 часа. От рафтовете на библиотеките липсват книги, издадени през последните 10 години – нови издания на приказки, енциклопедии, детски и тийн романи, комикси и други любими на децата текстове, книги за деца до 5 години, съвременна българска литература. Не се приемат стари издания в лошо състояние, техническа литература, както и стари книги на чужди езици.

Снимка

Ако някой е в друг град, може да дари директно на библиотеката там, няма нужда да ги изпраща в София
– напомня Александър Шпатов.

Снимки: chitalnyata.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07